Zavrieť

Porady

Uhrada straty sro inou sro

Ahoj všetkým,
možno taká téma už zaznela len ju neviem nájsť. SroA ma v sroB 50%podiel na ZI. Spoločnosť B má stratu a spoločníci sa rozhodli stratu uhradiť. Akým spôsobom toto vyriešim v spoločnosti A ktorá je spoločníkom?
Ď za všetky odpovede
Naposledy upravil ivoviz : 27.08.08 at 08:12
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    ivoviz Pozri príspevok
    Ahoj všetkým,
    možno taká téma už zaznela len ju neviem nájsť. SroA ma v sroB 50%podiel na ZI. Spoločnosť B má stratu a spoločníci sa rozhodli stratu uhradiť. Akým spôsobom toto vyriešim v spoločnosti A ktorá je spoločníkom?
    Ď za všetky odpovede
    Stratu uhradí s.r.o.A ako spoločník z dosiahnutého zisku a na základe rozhodnutia valného zhromaždenia pri rozdeľovaní zisku. Inak povedané, spoločníci s.r.o.A budú mať vyplatený nižší zisk o úhradu straty s.r.o.B.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    - úhrada straty spoločními na základe spoloč. zmluvy alebo dohody spoločníkov:354/429

    ivoviz je offline (nepripojený) ivoviz

    ivoviz
    liba2 Pozri príspevok
    Stratu uhradí s.r.o.A ako spoločník z dosiahnutého zisku a na základe rozhodnutia valného zhromaždenia pri rozdeľovaní zisku. Inak povedané, spoločníci s.r.o.A budú mať vyplatený nižší zisk o úhradu straty s.r.o.B.
    toto by som chapal ale učtovný zápis predpisu účtovnej straty v sro ktora je spoločníkom mi nie je jasný..
    a ešte jedna maličkosť - strata v spoločnosti B je vyššia ako zisk aj imanie spoločnosti A
    Naposledy upravil ivoviz : 29.10.08 at 18:57

    ivoviz je offline (nepripojený) ivoviz

    ivoviz
    betka Pozri príspevok
    - úhrada straty spoločními na základe spoloč. zmluvy alebo dohody spoločníkov:354/429
    Myslím že to je účtovný zápis pre spoločnosť B ktorá má stratu, nič v zlom .. ja potrebujem zápis pre spoločnoť A ktorá je spoločníkom
    Mam podobny problem, moja sro A je 100% majitelom podielov v sro B a splatila jej stratu. Nevie niekto zo skusenych poradit?

    ivoviz je offline (nepripojený) ivoviz

    ivoviz
    Vyriešil som to nasledovne:
    spol B neriesim
    spol A uhradi spol B stratu - predpis v spolA nedan 548xx/325xx,379xxx
    v spol A sa vyrieši strata B 413xx,428xx../548xxx ..ak nie je dostatočné imanie treba doplnit fondy od spoločníkov spolA
    413xx../354xx,221xx,211xx
    Naposledy upravil ivoviz : 12.02.09 at 12:35

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ivoviz Pozri príspevok
    Vyriešil som to nasledovne:
    spol B neriesim
    spol A uhradi spol B stratu - predpis v spolA nedan 548xx/325xx,379xxx
    v spol A sa vyrieši strata B 413xx,428xx../548xxx ..ak nie je dostatočné imanie treba doplnit fondy od spoločníkov spolA
    413xx../354xx,221xx,211xx
    A čo povieš na takéto účtovanie v spoločnosti A (vlastník spoločnosti B):

    predpis 596/354
    úhrada 354/221

    Podpora takéhoto účtovania je tu:

    Poštupy účtovania v PÚ


    § 53
    Účtovanie pohľadávok voči spoločníkom, členom družstiev a účastníkom združenia
    (3) Na účte 354 - Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty sa účtujú krátkodobé pohľadávky voči spoločníkom vo verejnej obchodnej spoločnosti, komplementárom v komanditnej spoločnosti, spoločníkom v spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom družstva, vo výške predpísanej úhrady straty súvzťažne s účtom 596 - Prevod podielov na hospodárskom výsledku spoločníkom alebo účtom 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní.

    ivoviz je offline (nepripojený) ivoviz

    ivoviz
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    A čo povieš na takéto účtovanie v spoločnosti A (vlastník spoločnosti B):

    predpis 596/354
    úhrada 354/221

    Podpora takéhoto účtovania je tu:

    Poštupy účtovania v PÚ


    § 53
    Účtovanie pohľadávok voči spoločníkom, členom družstiev a účastníkom združenia
    (3) Na účte 354 - Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty sa účtujú krátkodobé pohľadávky voči spoločníkom vo verejnej obchodnej spoločnosti, komplementárom v komanditnej spoločnosti, spoločníkom v spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom družstva, vo výške predpísanej úhrady straty súvzťažne s účtom 596 - Prevod podielov na hospodárskom výsledku spoločníkom alebo účtom 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní.
    toto som prechadzal, ale nesedí mi obsahové vymedzenie účtu 596 podľa postupov účtovania k sro

    (4) Na účte 596 - Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom sa účtuje nárok na podiel z účtovného zisku alebo povinnosť úhrady účtovnej straty voči spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti so súvzťažným zápisom na účte 364 – Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku alebo 354 – Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty.

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    A čo povieš na takéto účtovanie v spoločnosti A (vlastník spoločnosti B):

    predpis 596/354
    úhrada 354/221

    Podpora takéhoto účtovania je tu:

    Poštupy účtovania v PÚ


    § 53
    Účtovanie pohľadávok voči spoločníkom, členom družstiev a účastníkom združenia
    (3) Na účte 354 - Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty sa účtujú krátkodobé pohľadávky voči spoločníkom vo verejnej obchodnej spoločnosti, komplementárom v komanditnej spoločnosti, spoločníkom v spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom družstva, vo výške predpísanej úhrady straty súvzťažne s účtom 596 - Prevod podielov na hospodárskom výsledku spoločníkom alebo účtom 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní.

    Keby som to zhrnula, priklonila by som sa k nasledovnému účtovaniu:
    1) ID- na základe rozhodnutia spoločníkov predpis záväzku v spoločnosti A vo výške straty k úhrade spoločnosti B
    548.. / 379.. (548 - nedaňová)
    2) Banka, resp. pokl - úhrada straty spoločnosti B spoločnosťou A
    379.. / 221.., 211..

    V príspevku č.8 od ivoviz nechápem celkom ďalej uvedené účtovanie. Môžeš, to, prosím, objasniť bližšie, resp. doplniť? Nevidím párovanie 354..

    Ďakujem

    ivoviz je offline (nepripojený) ivoviz

    ivoviz
    Vianocka Pozri príspevok
    Keby som to zhrnula, priklonila by som sa k nasledovnému účtovaniu:
    1) ID- na základe rozhodnutia spoločníkov predpis záväzku v spoločnosti A vo výške straty k úhrade spoločnosti B
    548.. / 379.. (548 - nedaňová)
    2) Banka, resp. pokl - úhrada straty spoločnosti B spoločnosťou A
    379.. / 221.., 211..

    V príspevku č.8 od ivoviz nechápem celkom ďalej uvedené účtovanie. Môžeš, to, prosím, objasniť bližšie, resp. doplniť? Nevidím párovanie 354..

    Ďakujem
    K príspevku č8
    Toto bol môj prípad, keď vo firme nechceli vykazovať pripočítateľné položky a úhradu riešili cez kapitálové fondy, ktoré museli doplniť, pretože by sa dostali vlastným imaniím do mínusu ... k tomu sú viaceré varianty preto je tam viac účtov. 354xx by som ani nepoužil skôr 355xx ... a párovanie som nedával, predpokladal som že je to jasné. Ak nie ospravedlňujem sa. 355xx/211xx,221xx

    samod je offline (nepripojený) samod

    samod
    ivoviz Pozri príspevok
    toto som prechadzal, ale nesedí mi obsahové vymedzenie účtu 596 podľa postupov účtovania k sro

    (4) Na účte 596 - Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom sa účtuje nárok na podiel z účtovného zisku alebo povinnosť úhrady účtovnej straty voči spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti so súvzťažným zápisom na účte 364 – Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku alebo 354 – Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty.
    Posledný príspevok bol síce dávno, ale ja teraz riešim podobný problém. Domnievam sa, že na účtovanie by sa mal použiť účet 548 § 68/7 PÚPU a § 54/2 PÚPU teda záväzok na úhrady straty v inej s.r.o. 548/364, príčom účet 548 bude nedaňový. Iný účet ako 364 sa podľa mňa použiť nedá, pretože jeho obsah je jasne definovaný

    Na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť sa účtujú ostatné položky neúčtované na predchádzajúcich účtoch, ktoré sa týkajú hospodárskej činnosti, napríklad príspevky právnickým osobám. Na samostatnom analytickom účte k tomuto účtu sa sledujú rozdiely vyplývajúce zo zníženia regulovaných cien podľa osobitného zákona40).

    účte 364 - Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku sa účtujú záväzky voči spoločníkom vrátane akcionárov v obchodných spoločnostiach alebo členom družstiev vo výške ich podielov na zisku spoločnosti alebo družstva, a to so súvzťažným zápisom na účte 596 - Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom, ak ide o spoločníkov vo verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov v komanditnej spoločnosti a účte 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní, ak ide o spoločníkov v ostatných obchodných spoločnostiach, členov družstiev a komanditistov v komanditnej

    ivoviz je offline (nepripojený) ivoviz

    ivoviz
    samod Pozri príspevok
    Posledný príspevok bol síce dávno, ale ja teraz riešim podobný problém. Domnievam sa, že na účtovanie by sa mal použiť účet 548 § 68/7 PÚPU a § 54/2 PÚPU teda záväzok na úhrady straty v inej s.r.o. 548/364, príčom účet 548 bude nedaňový. Iný účet ako 364 sa podľa mňa použiť nedá, pretože jeho obsah je jasne definovaný

    Na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť sa účtujú ostatné položky neúčtované na predchádzajúcich účtoch, ktoré sa týkajú hospodárskej činnosti, napríklad príspevky právnickým osobám. Na samostatnom analytickom účte k tomuto účtu sa sledujú rozdiely vyplývajúce zo zníženia regulovaných cien podľa osobitného zákona40).

    účte 364 - Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku sa účtujú záväzky voči spoločníkom vrátane akcionárov v obchodných spoločnostiach alebo členom družstiev vo výške ich podielov na zisku spoločnosti alebo družstva, a to so súvzťažným zápisom na účte 596 - Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom, ak ide o spoločníkov vo verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov v komanditnej spoločnosti a účte 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní, ak ide o spoločníkov v ostatných obchodných spoločnostiach, členov družstiev a komanditistov v komanditnej
    Nič v zlom, ale účet 364 sa týka účtovania v uvedenom príklade spoločnosti B ak by mala zisk a rozdelovala ho spoločníkom. Nerieši predchádzajúcu situáciu v spoločnosti A ako spoločníka spoločnosti B. Stále z toho vychádza účtovanie 548xxx/379xxx. Proti tomu zápisu nemal nič ani auditor.

    samod je offline (nepripojený) samod

    samod
    ivoviz Pozri príspevok
    Nič v zlom, ale účet 364 sa týka účtovania v uvedenom príklade spoločnosti B ak by mala zisk a rozdelovala ho spoločníkom. Nerieši predchádzajúcu situáciu v spoločnosti A ako spoločníka spoločnosti B. Stále z toho vychádza účtovanie 548xxx/379xxx. Proti tomu zápisu nemal nič ani auditor.
    OK ja som si to tiež všimol ( bohužiaľ až po potvrdení príspevku ) , ale na druhej strane účty 354 a 364 by mali byť vzájomne previazané, bohužiaľ v tomto prípade asi nie sú.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.