Zavrieť

Porady

Návratnosť zateplenia

Prosím o názor
Chcem sa informovať o návratnosti a efektívnosti zateplenia. Chcem stavať bungalov o rozmeroch 10,5 x 14,5 m. Základy a sokel chcem zatepliť 20 cm xps, obvodové múry 24 porotherm budem zatepľovať 25 cm eps, podlaha 20 cm eps, drevený strop zateplím 40 cm vatou. Plánujem zaviesť rekuperáciu. Topenie podlahovka a keramická pec. Ohrev vody asi solar. Je takéto riešenie dobré a hlavne návratné? Asi akú ener. bilanciu dosiahnem? Samozrejme mam záujem o čo najkvalitnejšie prevedenie hrubej stavby a elimináciu tepelných mostov. Pozemok je južne orientovaný a v projekte budú naprejektované väčšie presklenné plochy na južnej strane. Ďakujem za vašu námahu.
Usporiadat
mvlko mvlko

mvlko je offline (nepripojený) mvlko

Vidim, ze nikto nepise, tak skusim aspon ja svoj nazor... (vopred sa ospravedlnujem, ze pisem bez diakritiky, ale neda sa).

Navratnost zateplenia ti asi nikto neurci presne len tak tu na porade. Ak si este len vo faze projektovania, tak ti doporucujem poziadat tvojho projektanta aby ti dal vypocitat tepelny odpor stavby bez zateplenia a so zateplenim.

Zdatnejsi poradaci tu mozno uvedu rovnice na vypocet naslednych uspor na kureni ...

Inak tiez ideme stavat a riesim otazku zateplovat/nezateplovat, no zatial som skor proti. Planujem stavat z porothermu 44 obvodove mury, 25 priecky a 17,5 deliace steny. Kurenie bude riesene tepelnym cerpadlom a tak tiez budeme potrebovat vypocet tepelneho odporu buducej stavby. Inak ideme stavat tiez bungalov s podkrovnymi izbami 13x15m.

Prajem uspesne dostavanie!
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

nikto ti navratnost nevypocita lebo nikto nevie kolko budu stat energie v buducnosti.
v zasade sa stary dom vacsinou zateplovat neoplati a novy dom ano.
kedze stavias nizkoenergeticky dom tak si o tom precitaj nejake knihy...
0 0
brumteles brumteles

brumteles je offline (nepripojený) brumteles

Moja skusenost je, ze projektant ti navratnost pocitat nebude - cest vynimkam, ale vacsinou na to kaslu a optimalizuju nie na cenu ale podla toho co sa im paci, v com su uz zabehnuti (co sa ucili na skole) a pod.
Navratnost je zaujem investora a to si ty, tak si to radsej skus vypocitat sam - potrebne tabulky a nastroje najdes napr. na tzb-info(bodka)cz (prestupy tepla konstrukciami, vypocet tepelnych strat, naklady na vykurovanie/ohrev teplej vody, ekonomicka navratnost investicii, ...)
A v pripade kurenia ktore spominas si daj spravit cenovu ponuku od realizacnej firmy (nie od projektanta) na cely system - v ziadnom pripade sa nespoliehaj na nejake "vzorove" kalkulacie a hrube odhady - vacsinou v nich nieco chyba a rozdiel je niekedy aj 100%.
Ak stavias nizkoenergeticky/pasivny dom, musis byt fanda a mat vsetko nastudovane sam. Alebo si to das postavit firmou ktora sa takymi domami zaobera ale potom zabudni na nejaku navratnost - taketo firmy maju riadnu "vyskokohorsku" prirazku.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Len z pohľadu laika - treba nový dom ešte nejako extra zatepľovať? Nedá sa to už postaviť tak, aby sa to nemuselo zatepľovať? Pri staršom dome mám tiež názor, že asi vymeníme kúrenie (nový kotol, tenšie rúrky, radiátory máme o.k.) a nebudeme zatepľovať.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

iriska Pozri príspevok
Len z pohľadu laika - treba nový dom ešte nejako extra zatepľovať? Nedá sa to už postaviť tak, aby sa to nemuselo zatepľovať? Pri staršom dome mám tiež názor, že asi vymeníme kúrenie (nový kotol, tenšie rúrky, radiátory máme o.k.) a nebudeme zatepľovať.

novy dom netreba zateplovat ak je postaveny z tehly alebo yporu na to urceneho (pre obvodove steny) tym padom je norma splnena.
to ze ho ludia olepia polystyrenom aby usetrili par korun na kurenie je v zasade nezmysel, samozrejme nikto ale nevie ake budu ceny energie za par rokov - takze sa moze stat ze ten polystyren je velmi dobre riesenie.
.
s tvojim riesenim suhlasim, zateplit by ho bolo treba ak by si mala v rohoch plesne a podobne. ak nemas tak netreba zateplovat.
0 0
slnecnicaa slnecnicaa

slnecnicaa je offline (nepripojený) slnecnicaa

Obvodove mury 24? nie je to preklep? nemalo byt 44? a ked 44, tak si myslim ze 44 je zbytocne zateplovat.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
slnecnicaa Pozri príspevok
Obvodove mury 24? nie je to preklep? nemalo byt 44? a ked 44, tak si myslim ze 44 je zbytocne zateplovat.
Z hľadiska statiky postačuje aj 24 nosná stena na prízemnú stavbu.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

slnecnicaa Pozri príspevok
Obvodove mury 24? nie je to preklep? nemalo byt 44? a ked 44, tak si myslim ze 44 je zbytocne zateplovat.
44 tehla ma mensiu nosnost ako 24
0 0
romaker romaker

romaker je offline (nepripojený) romaker

human
Myslím , že aj nový dom je potrebné zatepliť , ak sú na to financie . Mám 20-ročné stavbárske /nie teoretické/ skúsenosti a spokojných zákazníkov. Pri stúpaní cien energií sa návratnosť iste skráti .
Súhlasím s názorom , že 95 % našich projektantov nechce počítať energetické nároky novostavby .
Ak áno , v ich výpočtoch sú mnohé premenné , ktoré im pomôžu neskôr sa vykrútiť zo zodpovednosti.
Česť 5-tim % .
:-)
Naposledy upravil romaker : 06.09.08 at 05:43
0 0
turinic turinic

turinic je offline (nepripojený) turinic

mino
pri stavbe podkrovia mi to iste povedal projektant, ze 44 mur nepotrebujem zateplit. a bol som sprosty ze som ho posluchol.....treba to zateplit, naozaj usetris a nebudes mat pocit studenej steny. ja ten pocit mam, este som nezateplil pretoze nemozem kvoli majetkovemu sporu, ktory trva uz 4 roky.... ako to je ale so zateplenim nizkoenergetickeho domu tak to netusim ale to uz by malo byt riesene materialom, nie?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

turinic Pozri príspevok
pri stavbe podkrovia mi to iste povedal projektant, ze 44 mur nepotrebujem zateplit. a bol som sprosty ze som ho posluchol.....treba to zateplit, naozaj usetris a nebudes mat pocit studenej steny. ja ten pocit mam, este som nezateplil pretoze nemozem kvoli majetkovemu sporu, ktory trva uz 4 roky.... ako to je ale so zateplenim nizkoenergetickeho domu tak to netusim ale to uz by malo byt riesene materialom, nie?
usetris ked budes menej kurit a nie ked budes mat zatepleny dom
to je taka slovenska specialita chodit v zime po byte v trenkach inde mas v domoch ovela chladnejsie, je to len o zvyku.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

chandler Pozri príspevok
inde mas v domoch ovela chladnejsie, je to len o zvyku.
Iba preto, ze inde su ludia hrozni skrblici, taki Rakusania si napr. nedopraju nic, doma maju zimu a chladnicku polo-prazdnu. Netreba opakovat vsetky hluposti zo zapadu.
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Vypočítať návratnosť investície na novú investíciu podľa mňa nie je možné, je to nelogické. Návratnosť sa vyjadruje v časovom období (roky, mesiace) a vyjadruje dobu, za ktorú sa investícia vráti v tomto prípade oproti terajšiemu spôsobu vykurovania . ALe pri novom sa čo dá ako základ? Kedysi sa vzťahovalo na tzv. "merné palivo", parametre sa približovali k hnedému uhliu, ostatné palivá mali svoje koeficienty no pri novom dome skôr to druhé slovo - efektívnosť. A tá vyzerá veľmi dobre.
0 0
EvaB EvaB

EvaB je offline (nepripojený) EvaB

chandler Pozri príspevok
inde mas v domoch ovela chladnejsie, je to len o zvyku.
AndrejG Pozri príspevok
Iba preto, ze inde su ludia hrozni skrblici, taki Rakusania si napr. nedopraju nic, doma maju zimu
Ale oni sú na tú zimu zvyknutí. Kto máte šéfov zo západnej Európy, určite sedávate na poradách minimálne v svetri. A oni sa potia v krátkych rukávoch. A určite si dobre pamätáte obdobie pred meračmi tepla v panelákoch. Horné byty-okná otvorené, na prízemí v kabátoch, a platilo sa rovnako. Zmenilo sa to až po zavedení meračov.To plytvanie máme v krvi, zadarmo nech aj ..... To nás naučil socializmus.

Ale k veci. 7marek-máš tú problematiku dobre zmáknutú, chystáš sa robiť všetko to, čo teraz letí. Je to celé len o tom, koľko máš na to peňazí.
Či tvoje riešenia sú dostatočné, ťažko povedať, roky dozadu sa zatepľovalo 5 cm PS a mysleli si, že je to dosť, zajtra možno ani 20 cm nebude dosť.
Ale všetko niečo stojí, možno dnes tá návratnosť je dlhá, ale čo v budúcnosti bude s cenami energií a my budeme na dôchodku... Podobný problém teraz riešia mnohí dôchodcovia. Pred 1O rokmi bolo pre nich zatepľovanie blbosť, dnes plačú, že nemôžu kúriť plynom, že im nestačia dôchodky.A drevo rúbať a do pivnice prikladať nevládzu. A radi by teraz zateplili, ale kde zobrať dnes tých pár sto tisíc.
Alebo ešte jedna možnosť pre tých, čo uverili včera prejavu premiéra
možno bude kubík plynu za korunu....
a možno príde aj kúzelník
0 0
turinic turinic

turinic je offline (nepripojený) turinic

mino
samozrejme ze aj to, tiez som chodil po dome ako v lete a to som kuril len na 23, znizil som o 2 stupne hodil teplaky a nieco sa mi vratilo. este keby som nemal blbo zateplene podkrovie, ktore teraz davam dokopy, to nieco by bolo omnoho vyssie.....no uvidime aka bude zima ale zaplatit 100 - 150 litrov za zateplenie obvodovych murov a ked usetrim 2 - 5000 sk rocne.....tak to sa mi veru fakt nechce.....
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

turinic Pozri príspevok
ale zaplatit 100 - 150 litrov za zateplenie obvodovych murov a ked usetrim 2 - 5000 sk rocne.....tak to sa mi veru fakt nechce.....
v dobre izolovanom dome zaplatis rocne za kurenie 5000-10000, teraz platis 12000, ked hovoris o tak malej uspore?
0 0
EvaB EvaB

EvaB je offline (nepripojený) EvaB

turinic Pozri príspevok
zaplatit 100 - 150 litrov za zateplenie obvodovych murov a ked usetrim 2 - 5000 sk rocne.....tak to sa mi veru fakt nechce.....
Z toho, čo píšeš, dom nemáš zateplený, a kúrenie ťa určite málo nestojí, po zateplení to bude usporených určite viac ako 5 000 Sk. Keď sme začínali so stavbou (typový projekt), obehli sme si viacerých majiteľov tohto domu, okrem iného nás zaujímalo kúrenie. Väčšinou nezateplené, obvod porotherm až porfix, okná euro a plast-dvojsklá a ročné náklady na kúrenie 35 000-50 000. Netrápilo ich to, lebo na to mali, v našom prípade po zateplení nám odhadli úsporu min 50%-ešte tam nebývame. Ešte si myslíš, že sa neoplatí zatepliť?

chandler Pozri príspevok
usetris ked budes menej kurit a nie ked budes mat zatepleny dom
A ušetriť tak, že budem menej kúriť a sedieť v dome v kabáte, tak to tiež nie.
0 0
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
Ako tu uz niekto pisal usetria nie zateplenim, ale tym, ze maju v dome vacsiu zimu ako pred zateplenim.... napr. pred zateplenim si nastavili 5ty stupen na Gamatkach po zatepleni 4ty co je, ale nezmysel pretoze treba mat stale 5ty len pri zateplenom dome by mali kachle skor vykurit,... inak este k tej navratnosti dost sa na tom pretoze ludia akosi zabudaju, ze napr. pozreli naklady za vykurovanie pocas predch. zimy ked nemali zaplatene, lenze mohli byt pocas zimy mrazy -20 a potom porovnaju s nakladmi v zime ked uz mali zateplene ale teplota v tej zime mohla byt ovela vysia, takze da sa porovnavat....?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

turinic: inac nie je mi uplne jasne o com hovoris v tom podkrovi... tam je totiz dolezite zateplenie strechy a nie tych metrovych murikov.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

padro Pozri príspevok
Ako tu uz niekto pisal usetria nie zateplenim, ale tym, ze maju v dome vacsiu zimu ako pred zateplenim.... napr. pred zateplenim si nastavili 5ty stupen na Gamatkach po zatepleni 4ty co je, ale nezmysel pretoze treba mat stale 5ty len pri zateplenom dome by mali kachle skor vykurit,... inak este k tej navratnosti dost sa na tom pretoze ludia akosi zabudaju, ze napr. pozreli naklady za vykurovanie pocas predch. zimy ked nemali zaplatene, lenze mohli byt pocas zimy mrazy -20 a potom porovnaju s nakladmi v zime ked uz mali zateplene ale teplota v tej zime mohla byt ovela vysia, takze da sa porovnavat....?

Aby sa predišlo Tebou opisovaným javom sa robia teplotné krivky a na základe tých sa vyhodnocujú náklady na vykurovanie pred a po zateplení. Ľudia nezabúdajú len je tu takým zvykom, že jeden o druhom stále zvykne pochybovať a tým potom pripisuje vlastnosti iným ľuďom také aké sám chce aby mali. Aj tu platím akým okom sa pozeráš, to vidíš... Na gamatke môžeš mať nastavený 5-ty stupeň aj pred zateplením aj po zateplení len pri zateplenom Ti spína gamatka v dlhších intervaloch a pri nezateplenom častejšie aby sa v miestnosti udržala Tebou nastavená teplota.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať