Zavrieť

Porady

Návratnosť zateplenia

Prosím o názor
Chcem sa informovať o návratnosti a efektívnosti zateplenia. Chcem stavať bungalov o rozmeroch 10,5 x 14,5 m. Základy a sokel chcem zatepliť 20 cm xps, obvodové múry 24 porotherm budem zatepľovať 25 cm eps, podlaha 20 cm eps, drevený strop zateplím 40 cm vatou. Plánujem zaviesť rekuperáciu. Topenie podlahovka a keramická pec. Ohrev vody asi solar. Je takéto riešenie dobré a hlavne návratné? Asi akú ener. bilanciu dosiahnem? Samozrejme mam záujem o čo najkvalitnejšie prevedenie hrubej stavby a elimináciu tepelných mostov. Pozemok je južne orientovaný a v projekte budú naprejektované väčšie presklenné plochy na južnej strane. Ďakujem za vašu námahu.
Usporiadat
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
Elena Navrátilová Pozri príspevok

Aby sa predišlo Tebou opisovaným javom sa robia teplotné krivky a na základe tých sa vyhodnocujú náklady na vykurovanie pred a po zateplení. Ľudia nezabúdajú len je tu takým zvykom, že jeden o druhom stále zvykne pochybovať a tým potom pripisuje vlastnosti iným ľuďom také aké sám chce aby mali. Aj tu platím akým okom sa pozeráš, to vidíš... Na gamatke môžeš mať nastavený 5-ty stupeň aj pred zateplením aj po zateplení len pri zateplenom Ti spína gamatka v dlhších intervaloch a pri nezateplenom častejšie aby sa v miestnosti udržala Tebou nastavená teplota.
poznam v rodine konkretny taky pripad ako som opisal,... ale ked nastavis 4ty stupen tak tam bude chladnejsie a o tom ja hovorim. tak je jasne ze bude mensia spotreba plynu,..
0 0
turinic turinic

turinic je offline (nepripojený) turinic

mino
hmm lenze ja nemam metrovy murik ako byvaju standardne podkrovia, ja mam 2 metrovy murik a 18% sklon strechy a k tomu fasadne a stresne okna. no u mna sa to kurenie hybalo do 20 000sk a viem ze mi dost tepla odchadxzalo zateplenim lebo to bolo strasne odflaknute..... s tym 2-5 litrami to som si len typol ze tolko usetrim ked zateplim fasadu, samozrejme ak by to bolo viac, bolo by to omnoho lepsie. preto som zvedav na tu slabu zimu v ba, ked bude taka ako minuly rok a mne sa vratia vdaka oprave zateplenia podkrovia nejake prachy budem rad. a ked sa podari konecne zateplit fasada a bude dalsia uspora, tak to bude este lepsie ale vsetko zalezi od kvality zimy
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Pri zatepleni nejde iba o usporu, ale aj celkovo vyssiu zivostnost domu. Murivo nieje vystavovane vonkajsim vplyvom, je stale v "bezpeci" a v teplucku.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

AndrejG Pozri príspevok
Pri zatepleni nejde iba o usporu, ale aj celkovo vyssiu zivostnost domu. Murivo nieje vystavovane vonkajsim vplyvom, je stale v "bezpeci" a v teplucku.
to je aj za omietkou
0 0
brano11111 brano11111

brano11111 je offline (nepripojený) brano11111

Projektant je povinny do projektovej dokumentacie na stavebne povolenie zahrnut aj minimalne poziadavky na energeticku hospodarnost budovy.
Projektant tiez moze vypocitat potrebu tepla na vykurovanie zatepleneho a nezatepleneho objektu a tam potom mozes vidiet ten rozdiel.
Ako projektant som zastancom zateplovania. Obalenim budovy tepelnou izolaciou eliminujes tepelne mosty a zvysis tepelny odpor obalovych konstrukcii, co vedie k usporam tepla.
Priklad: Posudzoval som objekt-penzion /rekonstrukcia/, pricom okna a vonkajsie dvere som uvazoval v oboch pripadoch rovnake. Potreba tepla na vykurovanie:
nezateplena budova = 162 kWh/m2
zateplena budova = 59 kWh/m2
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

tak v tom pripade si sa asi niekde sekol, nie?
ale nie, robim si srandu.. ale taka velka uspora je mozna len vtedy ak je to murivo z plnej palenej tehly 30cm takze mam pocit ze troska laikov zavadzas. nie pri kazdom zatepleni je to tak.
0 0
brano11111 brano11111

brano11111 je offline (nepripojený) brano11111

Suhlas!
Penzion caka rekonstrukcia. Existujuce obvodove steny su z plnej palenej tehly, nadstavovat sa bude z porobetonu. Myslim ze kazdy projektant, ktory sa tomu trochu venuje si to vie vypocitat. Dik za reakciu.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

chandler Pozri príspevok
to je aj za omietkou
Ano, ale omietka neudrzi murivo v teple.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

AndrejG Pozri príspevok
Ano, ale omietka neudrzi murivo v teple.
murivu nevadi zima, ale vlhko.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

chandler Pozri príspevok
murivu nevadi zima, ale vlhko.
Nejaka vlhkost v murive byt musi, inak by sa malta rozpadla na prasok. A ked ta voda v murive pocas zimy stale zamrza a znova odmrza, to murivu urcite nerobi dobre.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

AndrejG Pozri príspevok
Nejaka vlhkost v murive byt musi, inak by sa malta rozpadla na prasok. A ked ta voda v murive pocas zimy stale zamrza a znova odmrza, to murivu urcite nerobi dobre.
hmmmm a jak to ze tie dvestorocne murovane domy este stoja?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

chandler Pozri príspevok
hmmmm a jak to ze tie dvestorocne murovane domy este stoja?
A kolko bolo na nich robenych rekonstrukcii pocas tej doby? Neviem, ale ja ked postavim dom, chcem mat s nim pokoj a nie kazdych 10 rokov nieco riesit.
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

changer Polystyren je dobre riesenie pokial ho niekto nezapali?!?

http://www.dimagb.de/info/bauneu/brands01.html
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Myslím, že debata je úplne od pôvodnej otázky.Pre "7Marek": taký dom, ako si uviedol, je na dnešnú úroveň nadštandartný nielen zateplením ale musí byť aj vybavením(rekuperácia atď) a preto aj výškou investície.Všetko, čo je extrémne "bohové" sa väčšinou ekonomicky nevyplatí,ale väčšinou tam ani nie je tento cieľ ale skôr radosť z pekného a dokonalého.Podmienkou je finančný dostatok(ešte lepšie prebytok).Ak chceš uvažovať o návratnosti,niektoré fintičky (napr.solar)musíš vynechať a pri stenách sa so zateplením zastaviť na tepelnom odpore 5.
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

Vzhľadom na obdobie povinnej Energetickej certifikácie bude bežnou požiadavkou/ prílohou projektu určenie energetickej triedy objektu - na energetickom štítku.
Predpokladám, že to bude mať vplyvna kategorizáciu bytov/objektov a ich cenu.
Tým skončia všetci "tiež inžinieri a tiež architekti" a bude koniec zbavovania sa zodpovednosti. ( Vínimky však budú zasa fungovať ale aspoň niečo).
0 0
7marek 7marek

7marek je offline (nepripojený) 7marek

evula0 Ďakujem za názor....je to po dlhej dobe, čo sa niekto vyjadril k téme. Ale samozrejme ďakujem za každý príspevok. Rekuperáciu plánujem zaviesť. Nad solarom tuho rozmýšľam. A tie obvodové steny asi budem musieť zatepliť 20 cm eps. Nepoznám nikoho, kto by mi vedel zrealizovať zateplenie pri hrúbke 25 cm. A tak pri hrúbke obvodového múru 24 cm a 20 cm zateplenia sa odpor steny bude pohybovať okolo 5. Aspoň mi to takto vychádza. Má niekto iný názor? Konštruktívna diskusia určite nepomôže iba mne. Tak vďaka a diskutujme.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Pred casom sme aj my uvazovali o zatepleni domu. Rozpocet bol 300 tisic. Uspora plynu by bola 20 %. Kedze za plyn platime 22 tisic rocne, rocna uspora by bola 4.400 Sk. Aby sa nam to rentovalo, museli by sme dom vyuzivat este 68 rokov a to urcite nebudeme. Takze sme od zameru upustili. Ale to neznamena, ze keby som mala 25 rokov a videla trend zvysovania sa ceny plynu, ze by som o tom neuvazovala vaznejsie.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

durisovad Pozri príspevok
Pred casom sme aj my uvazovali o zatepleni domu. Rozpocet bol 300 tisic. Uspora plynu by bola 20 %. Kedze za plyn platime 22 tisic rocne, rocna uspora by bola 4.400 Sk. Aby sa nam to rentovalo, museli by sme dom vyuzivat este 68 rokov a to urcite nebudeme. Takze sme od zameru upustili. Ale to neznamena, ze keby som mala 25 rokov a videla trend zvysovania sa ceny plynu, ze by som o tom neuvazovala vaznejsie.
Kto vam pocital tu usporu? A kto nacenoval tu fasadu? Mna stala komplet fasada aj s podhladmi 200tis., okolo 220m2(fasada+podhlady).
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

7marek Pozri príspevok
evula0 Ďakujem za názor....je to po dlhej dobe, čo sa niekto vyjadril k téme. Ale samozrejme ďakujem za každý príspevok. Rekuperáciu plánujem zaviesť. Nad solarom tuho rozmýšľam. A tie obvodové steny asi budem musieť zatepliť 20 cm eps. Nepoznám nikoho, kto by mi vedel zrealizovať zateplenie pri hrúbke 25 cm. A tak pri hrúbke obvodového múru 24 cm a 20 cm zateplenia sa odpor steny bude pohybovať okolo 5. Aspoň mi to takto vychádza. Má niekto iný názor? Konštruktívna diskusia určite nepomôže iba mne. Tak vďaka a diskutujme.
budes mat odpor okolo 5 a urcite nebudes mat tepelne mosty
nejako velmi podla mna nemusis nad tym rozmyslat... podla mna je to tak, ze mam peniaze postavim nizkoenergeticky dom lebo neviem ako sa bude svet a ekonomika vyvijat... ja nebudem potrebovat vela penazi na kurenie ... je to skor o nejakej istote ako o ekonomickej vyhodnosti... nikto ti nepovie co bude o 20 rokov... ale ty budes mat doma teplucko aj ked nam rusi vypnu plyn.
treba si ujasnit co chces a vtedy nepotrebujes ziadne prepocty.
rekuperaciu urcite budes potrebovat, inac to cele straca zmysel. a kolektory, ak na ne mas tak ich tam daj ked nemas tak nedavaj.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať