Zavrieť

Porady

Veterinár a DPH

Ak veterinár dosiahne obrat 1,2 mil. Sk, bude sa musieť k 1.1.2009 zaregistrovať za platcu DPH? Sú pre neho nejaké špecifické povinnosti ?
Na všetky svoje služby naúčtuje 19% a tie odvedie štátu?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jana007 Pozri príspevok
Ak veterinár dosiahne obrat 1,2 mil. Sk, bude sa musieť k 1.1.2009 zaregistrovať za platcu DPH? Sú pre neho nejaké špecifické povinnosti ?
Na všetky svoje služby naúčtuje 19% a tie odvedie štátu?
Hranica povinnosti registrácie DPH je v súčasnosti 1,5 mil. Sk, a od 01.01.2009 to bude 35.000 €, čo je 1.054.410 Sk.

Má tie isté povinnosti ako každý podnikateľský subjekt - platiteľ DPH. Ak dobre viem veterinárske služby nie sú oslobodené od DPH, takže každý svoj úkon bude zdaňovať 19% sadzbou dane. Samozrrejme mu vzniká aj nárok na uplatnenie dane z nakúpených plnení.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Od 01.01.2009 to bude 35.000 €, čo je 1.054.410 Sk - tiež som to čítala v novinách, nevieš presne v ktorom zákone to je uvedené?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jana007 Pozri príspevok
Od 01.01.2009 to bude 35.000 €, čo je 1.054.410 Sk - tiež som to čítala v novinách, nevieš presne v ktorom zákone to je uvedené?
Pozri nasledovný link:

http://www.porada.sk/t87786-zmena-vy...gistraciu.html
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Prosím, nevieš konkrétne číslo v Z.z. ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jana007 Pozri príspevok
Prosím, nevieš konkrétne číslo v Z.z. ?
Ak dobre viem, tak to ešte v zbierkách nevyšlo. Ale vyplýva to z prechodu na euro. Takže treba počkať na nový zákon.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Našla som to uverejnené v Úradnom vestníku európskej únie - Smernica Rady 2006/112/ES podľa článku 287.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Neučtuje nikto veterinárnu ambulanciu, ktorá je platca DPH?
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

jana007 Pozri príspevok
Neučtuje nikto veterinárnu ambulanciu, ktorá je platca DPH?
Nie je tu nikto?
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Ak veterinár nakúpi očkovacie látky a zároveň ich aj použije na ošetrenie zvierat. Ako je to s nákupom týchto liekov a s DPH a zároveň s poskytnutím služby na ošetrenie a uplatnenie DPH s tejto služby? Je táto služba chápaná ako poskytnutie zdravotnej starostlivosti oslobodená od DPH podla §29? Pri nákupe týchto liekov si môže uplatniť daň na vstupe?
Ďakujem
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

jana007 Pozri príspevok
Ak veterinár nakúpi očkovacie látky a zároveň ich aj použije na ošetrenie zvierat. Ako je to s nákupom týchto liekov a s DPH a zároveň s poskytnutím služby na ošetrenie a uplatnenie DPH s tejto služby? Je táto služba chápaná ako poskytnutie zdravotnej starostlivosti oslobodená od DPH podla §29? Pri nákupe týchto liekov si môže uplatniť daň na vstupe?
Ďakujem
Nestretol sa nikto s účtovaním veterinára - platcu DPH? Na vstupe má lieky s 10% DPH. Na výstupe na lieky uplatňuje 10 alebo 19%?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jana007 Pozri príspevok
Ak veterinár nakúpi očkovacie látky a zároveň ich aj použije na ošetrenie zvierat. Ako je to s nákupom týchto liekov a s DPH a zároveň s poskytnutím služby na ošetrenie a uplatnenie DPH s tejto služby? Je táto služba chápaná ako poskytnutie zdravotnej starostlivosti oslobodená od DPH podla §29? Pri nákupe týchto liekov si môže uplatniť daň na vstupe?
Ďakujem
Ani náhodou to nie je chápaná ako pokytnutie zdravotnej starostlivosti podľa § 29. Veď to sa vzťahuje na zdravotnú starostlivosť človenka a nie zvierat.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Účtujem veterinára. Zákon o DPH sa v §29 odvoláva na zákon o zdravotnej starostlivosti, ktorý sa vsťahuje na poskytovanie staroslivosti štátnymi a neštátnymi zariadeniami na ochranu ĽUDSKEHO zdravia. Vaterinári spadajú pod iný zákon : o veterinárnej starostlivosti. T.j. nie sú oslobodení od DPH.
Lieky nakúpené za 10% sú vstupmi ako iné vstupy, t.j. vchádzajú do cený výstupu ( úkonu veterinára ), ktorý na výstupe zaťažíš 19% DPH. T.j. tak ako nerozlišuješ či nejaký vstup bol od neplatiča, ale na výstupe dáš 19%, tak isto je to aj s 10% tnymi vstupmi : celý výstup veterinára je 19% DPH.
Naposledy upravil ErikaDP : 16.01.09 at 09:03
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Ďakujem veľmi pekne. Od pondelka chceme začať ordinovať a tlačiť doklady o príjme. Ja som sa informovala i na DÚ, ale nevedeli mi odpovedať. Vedela som, že na poskytnuté služby je 19%, ale nebola som si istá ako je to s tými liekmi, keď na vstupe je 10%.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jana007 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne. Od pondelka chceme začať ordinovať a tlačiť doklady o príjme. Ja som sa informovala i na DÚ, ale nevedeli mi odpovedať. Vedela som, že na poskytnuté služby je 19%, ale nebola som si istá ako je to s tými liekmi, keď na vstupe je 10%.
Pri liekoch, ktoré nakupuješ s 10% sadzbou DPH, by si účtovala tiež 10% jedine vtedy ak by si liek predala bez aplikácie priamo v ordinácii. Lebo to by bol predaj tovaru.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Ešte sa chcem spýtať "ErikaDP" - ako účtuješ jednotlivé príjmy v peňažnom denníku. Moja veterinárka má vetsoft, ktorý tlačí príjmové doklady na každé zviera. Účtuješ to každý doklad zvlásť - jeden doklad = jeden riadok v PD?
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

smith Pozri príspevok
Pri liekoch, ktoré nakupuješ s 10% sadzbou DPH, by si účtovala tiež 10% jedine vtedy ak by si liek predala bez aplikácie priamo v ordinácii. Lebo to by bol predaj tovaru.
A ak bude na doklade iba predaj lieku?
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Môže veterinár "predávať" lieky majiteľom svojich zviracích pacientov? Neviem či to nie je len výsada lekárne. Niečo podobné ako lekár ľudí : asi tiež nemôže "predať" liek pacientovi, ale len vystaviť recept. Nie som si istá ale myslím, že veterinárny lekár môže len podať liek pacientovi - zvierať vrámci poskytnutia veterinárneho úkonu.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ErikaDP Pozri príspevok
Môže veterinár "predávať" lieky majiteľom svojich zviracích pacientov? Neviem či to nie je len výsada lekárne. Niečo podobné ako lekár ľudí : asi tiež nemôže "predať" liek pacientovi, ale len vystaviť recept. Nie som si istá ale myslím, že veterinárny lekár môže len podať liek pacientovi - zvierať vrámci poskytnutia veterinárneho úkonu.
No nemyslím si. Napríklad na Silvestra vždy kupujem pre mojich psíkov tú modrú pilulku na upokojenie. A určite tam neberiem svojho hafana, aby veterinár aplikoval ten liek.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Neviem, či môže predávať liek. Ale minulý rok som mala doklady, kde sa vyskytovala napr. 1 tabletka na odčervovanie psíka. Nebol tam žiaden výkon.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Mám to jednoduchšie, lebo môj veterinár má súčasne predajňu potravín a pomôcok pre zvieratá, t.j. musí tržby evidovať na ERP. Takže posupne začal aj keď nie je povinnosť aj tržby za vet.ukony evidovať na ERP. Ma to v samostatnej skupine, takže uzavierky ERP rozučtovavam v pen.denniku do dvoch stlpcov: tovar a služby.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať