Zavrieť

Porady

smrť - vybavovanie

Dobrý den, poraďáci. Pripájam tému, ktorá dúfam pomôže mnohým. Zomrel nám otec a nevedela som, čo všetko treba vybaviť. Takže zakladám túto tému a pridajte prosím Vás aj Vy svoje skúsenosti, čo bolo treba všetko vybaviť.
Takže :
- úmrtný list na matrike vybaviť
- 1 ks štatistického hlásenia odovzdať na farskom úrade, kvôli pochovaniu
- do 5 dní !!!!!! odovzdať zbrojný preukaz a všetky zbrane na prísl.úrad
- občiansky a vodičský odovzdať na miestnom obecnom úrade
- do zdravotnej poisťovne odovzdať karičku poistenca aj so sprievodným listom, aby ste mali doklad o odovzdaní
- na sociálke som bola nahlásiť takisto úmrtie/otec bol poberateľ dôchodku/, ale tam mi povedali, že im to oznamuje matrika, alebo štatistika? takže tam som nenechávala nič
- vybaviť mame žiadosť o vdovský dôchodok / OP žiadateľa, originály sobášny list, úmrtný list, ELDP zo zamestnania/
- na úrad práce odovzdať žiadosť o príspevok na pohreb - tlačivo dá matrika a nám ju potvrdil obecný úrad, kde sme kupovali truhlu... výšku výdavkov
- otec pracoval, takže kópiu úmrtného listu zamestnávatelovi
- následne musím podať do 3 mesiacov daňové priznanie
- otec bol aj spoločník a konateľ v s.r.o. - v tejto súvislosti neviem či sa niečo oznamuje súdu - poraďte /s.r.o. má viacerých spoločníkov/
- a hlavne výber peňazí z účtu, nakolko by sa k nim mama až do dedičského nedostala - a žiť sa predsa musí

Tieto veci som už vybavila. Až som na niečo zabudla, napíšte. Možno to nie je v tejto pre mna ťažkej chvíli vhodná téma - ale neznalosť zákona neospravedlnuje ani pri úmrtí. Takže až toto aspon jednému pomôže budem rada.
Naposledy upravil inuš : 09.09.08 at 07:24 Dôvod: doplnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Ako tak pozerám, väčšinu z uvedných záležitostí, hlavne čo sa týka jednania s úradmi, zabezpečila pohrebná služba, ktorá sa nás pri vybavovaní pohrebu pýtala, či to chceme zabezpečiť. Všetko bolo vrámci poplatkov za pohreb.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    veronikasad Pozri príspevok
    Inuš, o tom vyberaní peňazí z účtu moc nahlas nehovor...
    Ak mali obaja manželia dispozičné právo, tak by nemal byť problém. A je pravdou, že z niečoho sa žiť musí.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    a prikladám ešte z článku z novín:

    Matrika

    Na zápis do knihy úmrtí treba predložiť:

    tri kópie listu o prehliadke mŕtveho, ktoré vydá lekár,

    občiansky preukaz zosnulého,

    občiansky preukaz osoby, ktorá vybavuje pohreb,

    niekedy treba predložiť aj rodný list zosnulého a sobášny list, ak bol ženatý.

    Za vydanie originálu úmrtného listu sa neplatí, vyhotovenie kópie stojí 50 korún (1,66 eura).

    Farský úrad

    Pre zápis do cirkevnej matriky zosnulých treba najmä doniesť:

    list o prehliadke zosnulého (niektoré farnosti vyžadujú aj ďalšie náležitosti).

    Úrad práce

    Pri žiadosti o príspevok na pohreb od vás budú vyžadovať:

    občiansky preukaz,

    doklady o výdavkoch na pohreb, ak vynaložené náklady nepotvrdí pohrebná služba na žiadosti,

    úmrtný list.

    Sociálna poisťovňa

    Ak idete požiadať o vdovský či vdovecký dôchodok, budete potrebovať:

    občiansky preukaz,

    sobášny list, úmrtný list,

    doklady o vzdelaní zosnulého,

    u mužov vojenskú knižku,

    doklady dokumentujúce zamestnania zosnulého (napríklad evidenčný list dôchodkového zabezpečenia, potvrdenia zamestnávateľa a podobne) prípadne evidenciu pri nezamestnanosti.

    Zdroj: MČ Bratislava Staré Mesto, Farský úrad Vrakuňa a príslušné inštitúcie

    inuš je offline (nepripojený) inuš

    inuš
    willma Pozri príspevok
    Ak mali obaja manželia dispozičné právo, tak by nemal byť problém. A je pravdou, že z niečoho sa žiť musí.
    Áno, mali obaja dispozičné právo. Ved inak by neybrala. Ja len viem, že soc.poisťovna posiela blokáciu na účet, kde chodil dôchodok. Potom by už nemohla vybrať. A jediný, kto to môže napadnúť sú dedičia - čo u nás nepripadá do úvahy. S mamou sme všetky jedna ruka, takže nie je o čom. Ja som tým len chcela iných upozorniť na prípadnú blokáciu účtov. O nič iné mi nešlo. Aj ked sa mi to zdá nefér, ved samotný pohreb a vybavovanie stojí vela penazí a ked zablokujú účty, tak potom z čoho to zaplatiť????????? Ale to je otázka pre kompetentnejších.

    bianka117 je offline (nepripojený) bianka117

    bianka117
    A čo sa stane so zbranami, ktoré si kupil za vlastné peniaze, odovzdanie zbrojného pasu chápem, ale čo tie zbrane? nie su nahodou predmetom dedičstva?

    inuš je offline (nepripojený) inuš

    inuš
    ano, zbrane sú predmetom dedičstva. Museli sme ich aj so zbrojným pasom odovzdať na úrad, potom sme museli dať každú zbraň ohodnotiť znalcovi (ďalšie výdavky) a znalecké posudky sme posunuli notárke k dedičstvu. Až ked prebehlo dedičské konanie, mohli si dedičia vyzdvihnúť zbrane na úrade. Takže sme sa k nim dostali až po ukončení a nadobudnutí právoplatnosti dedičského konania.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    inuš Pozri príspevok
    ano, zbrane sú predmetom dedičstva. Museli sme ich aj so zbrojným pasom odovzdať na úrad, potom sme museli dať každú zbraň ohodnotiť znalcovi (ďalšie výdavky) a znalecké posudky sme posunuli notárke k dedičstvu. Až ked prebehlo dedičské konanie, mohli si dedičia vyzdvihnúť zbrane na úrade. Takže sme sa k nim dostali až po ukončení a nadobudnutí právoplatnosti dedičského konania.
    Jedine , ak boli držiteľom zbrojného preukazu , inak nie ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.