Zavrieť

Porady

Zahraničná dod.fa písaná po slovensky

Ahojte Poraďáci,
prosím Vás, môže mi zahraničný dodávateľ napísať položky vo faktúre v slovenčine?
Teda všetko, okrem tých položiek, bude v poľstine - typ tlačiva, ich údaje,cena v ich mene,... Môžem si to potom dať normálne do účtovníctva? Vediem JU, bez DPH, nákup a následný predaj tovaru-maloobchod. Ďakujem. Anna
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    anna27 Pozri príspevok
    Ahojte Poraďáci,
    prosím Vás, môže mi zahraničný dodávateľ napísať položky vo faktúre v slovenčine?
    Teda všetko, okrem tých položiek, bude v poľstine - typ tlačiva, ich údaje,cena v ich mene,... Môžem si to potom dať normálne do účtovníctva? Vediem JU, bez DPH, nákup a následný predaj tovaru-maloobchod. Ďakujem. Anna
    A prečo by nemohol? Naše daňováčky sa potešia pri kontrole, že tomu aspoň porozumeju.

    anna27 je offline (nepripojený) anna27

    anna27
    Dik za odpoveď. Pri možnej kontrole mi to nemôžu fakt vyhodiť, čo ja viem, že je to podozrivé, alebo to "vo svojej dlhoročnej praxi ešte nevideli" a podobne? Mne by to tiež pomohlo nesedieť so slovníkom nad faktúrou. Tak fajn, skúsim sa nebáť. Opatrujte sa! Anna

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Do nemecka posielame faktúry zásadne po nemecky a nikto sa nad tým nepozastavuje.

    A čo sa týka danovej kontroly, všetky zahraničné faktúry mame dvojmo, odberatelske hned pri vystaveni aj nemecky aj slovensky.
    A dodavatelske nutim, aby vzdy prelozili a prilozili.

    Nigul je offline (nepripojený) Nigul

    Nigul
    Ahoj Dasa, ked takto posielate faktury do Nemecka, mozno budes vediet poradit: ja posielam faktury do CR a podla ceskeho zakona je platcom dane aj PO, ktora nema v CR sidlo, ale ma zo zdrojov v CR prijem. Nieje take nieco aj v tvojom pripade s Nemeckom? Platite tam nejake dane z prijmov od nemeckych firiem? Ako to potom pripade riesite so SVK DU? Inak, pisal som na tuto temu samostatnu otazku, tak ak zalistujes 2-3 stranky dozadu, najdes to. Zatial mi bohuzial nikto neporadil

    Dakujem,

    Peter

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Nigul Pozri príspevok
    Ahoj Dasa, ked takto posielate faktury do Nemecka, mozno budes vediet poradit: ja posielam faktury do CR a podla ceskeho zakona je platcom dane aj PO, ktora nema v CR sidlo, ale ma zo zdrojov v CR prijem. Nieje take nieco aj v tvojom pripade s Nemeckom? Platite tam nejake dane z prijmov od nemeckych firiem? Ako to potom pripade riesite so SVK DU? Inak, pisal som na tuto temu samostatnu otazku, tak ak zalistujes 2-3 stranky dozadu, najdes to. Zatial mi bohuzial nikto neporadil

    Dakujem,

    Peter
    A neplatí toto náhodou iba vtedy, ked do ČR vystavujete faktúry s DPH pre neplatcov dane v Č? Vtedy by som to chapala, že pri prekročení istej hranice sa stávate platcom dane v ČR. U nás je ta hranica tuším 420000 Sk.

    Nigul je offline (nepripojený) Nigul

    Nigul
    Ahoj,

    nom to si nemyslim, pretoze tento zakon je napisany v ceskom zakone o dani z prijmu a nie o DPH. Ked sa inak pozries do nasho zakona o dani z prijmu, tiez to tam mame. Ide o poplatnikov s obmedzenou danovou povinnostou - vsetky zahranicne subjekty by u nas mali platit dan z prijmov na SVK. Hmmm, lenze ako to funguje v praxi, to fakt netusim. Mam pocit, ze ani moc nie. Lenze v zakone to je. Takze, ako teraz postupovat?

    Dakujem,

    Peter

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    A čo dodávaš do česka? Tovar alebo služby?
    Máš v čechách aj zriadenú stálu prevádzkaren?

    Nigul je offline (nepripojený) Nigul

    Nigul
    Poskytujem sluzby - IT konzultacie. Pracujem po celom svete, ale objednava ma ceska firma, ktorej fakturujem. Oni ma potom predavaju dalej do sveta. Nie, prevadzkaren nemam.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Nigul Pozri príspevok
    Poskytujem sluzby - IT konzultacie. Pracujem po celom svete, ale objednava ma ceska firma, ktorej fakturujem. Oni ma potom predavaju dalej do sveta. Nie, prevadzkaren nemam.
    tak žial s týmto nemám skúsenosť, u nás ide o dodávky tovaru.

    Nigul je offline (nepripojený) Nigul

    Nigul
    Jupiii, tak som to konecne zistil. Nemohol som nikde vypatrat zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi CR a SR a konecne som ju nasiel. Takze keby to naaahodou niekto potreboval: tato zmluva hovori, ze dan sa plati len v state, kde ma PO sidlo, pokial v druhom state nepodnika prostrednictvom stalej prevadzky. Takze je to jasne. Ja danim iba na SVK.

    P.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Nigul Pozri príspevok
    Jupiii, tak som to konecne zistil. Nemohol som nikde vypatrat zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi CR a SR a konecne som ju nasiel. Takze keby to naaahodou niekto potreboval: tato zmluva hovori, ze dan sa plati len v state, kde ma PO sidlo, pokial v druhom state nepodnika prostrednictvom stalej prevadzky. Takze je to jasne. Ja danim iba na SVK.

    P.
    super

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.