Zavrieť

Porady

Predcasny starobny dochodok a odvody

Ahojte Poraďáci,

mám zamestnanca, ktorému bol priznaný predcasny starobný dochodok a nám ako zamestnávateľovi to neoznámil.
Do dnešného dňa sme za neho riadne odvádzali odvody aj uplatnovali NČ.Chcem sa spýtať, ako je to s odvodami a s uplatnovanim NČ u takého zamestnanca?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Kedy mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok ? /dátum doručenia rozhodnutia a dátum od kedy je vyplácaný/
    Naposledy upravil veronikasad : 15.09.08 at 08:41

    dicinka je offline (nepripojený) dicinka

    dicinka
    veronikasad Pozri príspevok
    Kedy mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok ? /dátum doručenia rozhodnutia a dátum od kedy je vyplácaný/
    To ešte presne neviem,lebo mi nedal ešte rozhodnutie, ale dopočula som sa, že poberá dôchodok, tak teraz neviem ako by to bolo keby mal dochodok vyplacany od 01/2008?

    dicinka je offline (nepripojený) dicinka

    dicinka
    To presne neviem, lebo mi nedal rozhodnutie, len som sa dopočula, že poberá dôchodok, tak teraz neviem , ako to bude s odvodami.
    A keby poberal od 01/2008?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    dicinka Pozri príspevok
    To presne neviem, lebo mi nedal rozhodnutie, len som sa dopočula, že poberá dôchodok, tak teraz neviem , ako to bude s odvodami.
    A keby poberal od 01/2008?
    starobný dôchodca neplatí poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie. Na odpočítateľnú položku u zamestnávateľa nemá nárok ak je starobným dôchodcom k 1.1. Ak si mu ju doteraz uplatňovala, vysporiadaš to v ročnom zúčtovaní dane.
    Ak je jeho dôchodok nižší ako ročná nezd.časť základu dane, rozdiel medzi dôchodkom a NČZD si môže uplatniť ako odpočitateľnú položku v ročnom zúčtovaní dane alebo pri podaní daň.priznania.

    dicinka je offline (nepripojený) dicinka

    dicinka
    veronikasad Pozri príspevok
    starobný dôchodca neplatí poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie. Na odpočítateľnú položku u zamestnávateľa nemá nárok ak je starobným dôchodcom k 1.1. Ak si mu ju doteraz uplatňovala, vysporiadaš to v ročnom zúčtovaní dane.
    Ak je jeho dôchodok nižší ako ročná nezd.časť základu dane, rozdiel medzi dôchodkom a NČZD si môže uplatniť ako odpočitateľnú položku v ročnom zúčtovaní dane alebo pri podaní daň.priznania.
    Ďakujem veľmi pekne za radu.

    evita je offline (nepripojený) evita

    tá čo chce veľa vedieť evita
    dicinka Pozri príspevok
    Ahojte Poraďáci,

    mám zamestnanca, ktorému bol priznaný predcasny starobný dochodok a nám ako zamestnávateľovi to neoznámil.
    Do dnešného dňa sme za neho riadne odvádzali odvody aj uplatnovali NČ.Chcem sa spýtať, ako je to s odvodami a s uplatnovanim NČ u takého zamestnanca?
    Ja mám tiež tento istý problém. Predčasný star. dôchodok má priznaný od 28.04.08. Ráta sa to na dni, alebo od 01.05.08? Ako je to s opravou mesačných výkazov do poisťovní a s už uhradenými odvodmi? SW ma už nepustí do opravy výkazov do poisťovní minulých mesiacov. Musím to urobiť ručne, potom mi nebudú sedieť konečné stavy, alebo mu to môžem pridať v najbližšej mzde a ja ako zam-ľ si to odpočítam v najbližšom odvode do poisťovní a napíšem im k tomu sprievodný list? Prosím poradte.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    evita Pozri príspevok
    Ja mám tiež tento istý problém. Predčasný star. dôchodok má priznaný od 28.04.08. Ráta sa to na dni, alebo od 01.05.08? Ako je to s opravou mesačných výkazov do poisťovní a s už uhradenými odvodmi? SW ma už nepustí do opravy výkazov do poisťovní minulých mesiacov. Musím to urobiť ručne, potom mi nebudú sedieť konečné stavy, alebo mu to môžem pridať v najbližšej mzde a ja ako zam-ľ si to odpočítam v najbližšom odvode do poisťovní a napíšem im k tomu sprievodný list? Prosím poradte.
    Podľa výkazov zistíš o akú čiastku sa jedná za z-ca a z-ľa a v najbližšej mzde to urobíš, tak ako píšeš.

    evita je offline (nepripojený) evita

    tá čo chce veľa vedieť evita
    A mám si pozerať len výkazy od 01.05.08? Nerátajú sa tam dni?

    evita je offline (nepripojený) evita

    tá čo chce veľa vedieť evita
    drobeceva Pozri príspevok
    ráta sa na dni, t.zn. od 28.4.
    Poplietlo ma to rátanie dní, čo sa kedysi rátalo pri dôchodcoch ohľadom odvodu na nemocenské poistenie. Veľmo pekne ďakujem.

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    Ahojte, čitala som si tu nejake prispevky ohladom predčasnych starobnych dôchodkov. Citala som, ze PSD neplati nemocenske,dochodkove invalidne a poistenie v nezamestnanosti, dalej urazove,garančne a rezervny fond. Mam dve zamestnankyne ktore su od 01.08.2008 predčasne starobny dôchodcovia. Musim im spätne odratat odvody za osmy mesiac teraz vo vyplate za 9 mesiac. Dost ma ale zarazilo ked som v programe citala, ze zamestnancovi ktoremu je priznany SD alebo PSD tak neplati IP,PvN ale plati NP. NIE JE TO SOMARINA?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pre mňa je väčšia somarina to, že platí plné odvody na starobné poistenie ale pri zvyšovaní dôchodku za dobu odpracovanú popri poberaní SD, PSD sa mu z toho započíta len polovica. A preto by každý pracujúci dôchodca mal počas pripravovaného druhého otvorenia II. piliera vstúpiť do II. piliera - tam sa mu jeho odvody započítajú v plnej výške (pre dedičov).

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    Ale kym v II.pilieri odrobí prac. dôchodca povinných 15 rokov, može byť už na krchove, nie?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Rozmýšľajte so mnou. Požadovných 15 rokov sporenia v II. pilieri nedosiahne, to je jasné. Takže nasporené peniaze v II. pilieri v podobe dôchodku neuvidí. Ale to čo nasporí, nechá deťom ako dedičstvo.

    Ak bude platiť odvody len do Sociálnej poisťovne, dôchodok mu zvýšia - po skončení pracovnej aktivity - ale započítajú mu len polovicu.

    Čo je lepšie...?

    gita je offline (nepripojený) gita

    gita
    V súvislosti s predčasným dôchodkom mám taký dotaz: Mám známu, ktorá má živnosť. Poberá predčasný dôchodok a platí dobrovoľne sociálne poistenie nižšie ako z minimálnej mzdy. Príjmy má okolo 90 tis. Vraj nemôže zrušiť dobrovoľné platby až kým nedosiahne dôchodkový vek, lebo by jej nevalorizovali dôchodok. Prečo nemôže zrušiť?

    gita je offline (nepripojený) gita

    gita
    Aj ja tak viem, ale prečo by nemohla zrušiť dobrovoľné poistenie? Ona tvrdí, že to jej povedali v Soc. poisťovni. Ja tvrdím, že môže zrušiť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.