Zavrieť

Porady

Je to réžia alebo drobný majetok?

Mala by som 2 otázočky, môžete mi poraduť?

1. Ak si chce podnikateľ (JÚ) otvoriť kaviareň a kupuje registračnú pokladňu, stoly, stoličky a rôzne drevené lišty, maliarske farby a podobne, môže to ísť všetko do režijných nákladov, ak je to do 50 000,-Skk? Alebo to je drobný majetok?

2. Ak má SZČO začiatok živnosti 01.07. a právoplatnosť ŽL nadobudol 25.7., tak ktorý dátum sa môže použiť ako začiatok podnikania? Môže už od 01.07. nakupovať tovar?
Usporiadat
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Polly404 Pozri príspevok
Mala by som 2 otázočky, môžete mi poraduť?

1. Ak si chce podnikateľ (JÚ) otvoriť kaviareň a kupuje registračnú pokladňu, stoly, stoličky a rôzne drevené lišty, maliarske farby a podobne, môže to ísť všetko do režijných nákladov, ak je to do 50 000,-Skk? Alebo to je drobný majetok?

Všetko - myslím ale jednotlivé kusy , čo má nižšiu cenu ako 30.000,- môžeš zaúčtovať do réžie, ale také veci ako stôl, stoličky a registračnú pokladňu si môžeš evidovať v krátkodobom majetku. Všetko čo má vyššiu hodnotu ako 30.000,- musíš už zaradiť do dlhodobého majetku . Vytvoriť odpisový plán a účtovať cez odpisy.

2. Ak má SZČO začiatok živnosti 01.07. a právoplatnosť ŽL nadobudol 25.7., tak ktorý dátum sa môže použiť ako začiatok podnikania? Môže už od 01.07. nakupovať tovar?

Áno - môže začať nakupovať aj skôr ako nadobudol právoplatnosť ŽL.



Odpovede máš v texte.
0 0
suzi663 suzi663

suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

A ako je to potom s kúpou PC, tlačiarne - kopírky..... a software?? Tam sa ráta cena PC a softwéru spolu a cena tlačiarne osobitne??
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Pocitac a soft spolu, kopirka, tlaciaren osobitne.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

suzi663 Pozri príspevok
A ako je to potom s kúpou PC, tlačiarne - kopírky..... a software?? Tam sa ráta cena PC a softwéru spolu a cena tlačiarne osobitne??
Ak je tlačiareň schopná iba tlačiť pripojená na PC, potom sa priraďuje k počítaču. Vtedy sa vstupná cena PC a tlačiarne spočíta. Ak ide o multifunkčné zariadenie, ktoré je schopné pracovať samostatne, napr. kopírovať, potom ide o samostatný predmet, a cena sa k hodnote PC nepripočítava. Soft ako napr. účtovníctvo, Office, a podobne sa počítajú ako samostatné programy. Obslužné programy PC- Windows- sú súčasť ceny počítača.
Pri tlačiarni nezáleží na tom, či je sieťová, alebo pripojená len k jednému PC, rozhodujúce ja, či je funkčná bez PC( multifunkčná), alebo len s ním.
Doplňujem : pri cene pod 30.000,- v JÚ - materiál( nie prevádzková réžia), nad 30.000,- HIM
Naposledy upravil Dav : 19.10.08 at 07:19 Dôvod: položka v denníku
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Pre mna skôr znie otazka: Je DHM réžia alebo material?
Učtovala som to kedysi do réžie a súčasne viedla evidenciu, ale v tomto roku teda neviem, začala som to učtovat ako material a tiež evidujem. Napr.taká vrtačka, miešačka a podobne.
neviem či to robim dobre , ale mám stále dilemu že ako je to správne. Teraz ste ma zasa doplietli, že réžia?
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

apsgroup Pozri príspevok
Pre mna skôr znie otazka: Je DHM réžia alebo material?
Učtovala som to kedysi do réžie a súčasne viedla evidenciu, ale v tomto roku teda neviem, začala som to učtovat ako material a tiež evidujem. Napr.taká vrtačka, miešačka a podobne.
neviem či to robim dobre , ale mám stále dilemu že ako je to správne. Teraz ste ma zasa doplietli, že réžia?
Materiál.
0 0
bratadam bratadam

bratadam je offline (nepripojený) bratadam

apsgroup Pozri príspevok
Pre mna skôr znie otazka: Je DHM réžia alebo material?
Učtovala som to kedysi do réžie a súčasne viedla evidenciu, ale v tomto roku teda neviem, začala som to učtovat ako material a tiež evidujem. Napr.taká vrtačka, miešačka a podobne.
neviem či to robim dobre , ale mám stále dilemu že ako je to správne. Teraz ste ma zasa doplietli, že réžia?
To si mala potom aj pri periodickej inventúre ? Inventúra " réžie " ?
0 0
suzi663 suzi663

suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

A čo pri takom majetku ktorého cena je nižšia ako 100,- napríklad pilník na plech. Pre živnostníka je to náradie. Evidujete ho?
Alebo kancelárske potreby? Ako sa postupuje?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
suzi663 Pozri príspevok
A čo pri takom majetku ktorého cena je nižšia ako 100,- napríklad pilník na plech. Pre živnostníka je to náradie. Evidujete ho?
Alebo kancelárske potreby? Ako sa postupuje?
netreba evidovať ako majetok - ide o drobnú réžiu,
ja ho "evidujem" iba v účtovníctve na analytických účtoch - napríklad kanc. potreby, aby som vedela koľko som na ne milnula za rok.
0 0
suzi663 suzi663

suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

Čiže tam stačí evidovať kancelárske potreby a drobné náradie.. iba tak informatívne...
A materiál s dobou používania viac ako 1 rok a cenou nižšou ako 30.000,- evidovať a prideliť inv. číslo... Ak to dobre chápem
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
suzi663 Pozri príspevok
Čiže tam stačí evidovať kancelárske potreby a drobné náradie.. iba tak informatívne...
A materiál s dobou používania viac ako 1 rok a cenou nižšou ako 30.000,- evidovať a prideliť inv. číslo... Ak to dobre chápem
presne tak v evidencii DHM
0 0
suzi663 suzi663

suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

Je na mne akým spôsobom si to bude evidovať? Alebo je na to určený vzor?
0 0
suzi663 suzi663

suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

A ešte niečo? Ak je živnostník a nakúpi kancelárske potreby.. to ide do Prevádzkovej réžie a ak kúpi pilník na plech, tak to dám medzi materiál?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
suzi663 Pozri príspevok
Je na mne akým spôsobom si to bude evidovať? Alebo je na to určený vzor?
väčšinou sa to dá cez analytiku priamo v SW, to je najjednoduchšie, ale dá sa aj v exel.....
0 0
suzi663 suzi663

suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

Program nemám.. chcem sa to najprv naučiť robiť ručne.. takže si to urobim cez excel... Dúfam, že to dajak zvládnem
0 0
suzi663 suzi663

suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

Môže si dať živnostník do výdavku aj účtovnícky program? Keď si robí účtovníctvo sám a v predmete podnikania vedenie účtovníctva nema?? Poradíte mi? Ďakujem
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

suzi663 Pozri príspevok
Môže si dať živnostník do výdavku aj účtovnícky program? Keď si robí účtovníctvo sám a v predmete podnikania vedenie účtovníctva nema?? Poradíte mi? Ďakujem
Áno, ak je v sume do 50 000,
0 0
suzi663 suzi663

suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

Je to účtovnícky program MRP - Jednoduché účtovníctvo.. Naozaj nieje problém, keď si to dá do výdavku? Lebo mám strach, či to nebude pre Daňovákov problém.. Pri kontrole.. A Živnostník má predmet podnikania. Pokrývačske a klampiarske práce ????
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Nie, problém nebude, je to výdaj ovplyvňujúci daň.
0 0
suzi663 suzi663

suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

Ďakujem veľmi pekne

Som sa bála, či to nebude problém?

Ps: Neviete mi poradiť aký je MRP program pre vedenie jednoduchého účtovníctva?
0 0
Načítať ďalšie