Zavrieť

Porady

Daň z fir. vozidla pouzivaneho na sukr. účely

Ahoj poradaci,

mohli by ste mi niekto poradit kolko by mal platit zamestnanec dan za auto ktore patri zamestnavatelovi a ktore zamestnanec pouziva aj na sukromne ucely ?

PS: moze dat firma zamestnancovi k nahrade celu cestnu dan ktoru plati ?

/myslim ze sa tam pocita nejake percento z nadobudacej ceny vozidla a to sa strha z hrubej mzdy ale neviem ako sa to pocita a ci je moja domnenka spravna cena vozidla bola 600 000 Skk/ a je na leazing

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    introš Pozri príspevok
    Ahoj poradaci,

    mohli by ste mi niekto poradit kolko by mal platit zamestnanec dan za auto ktore patri zamestnavatelovi a ktore zamestnanec pouziva aj na sukromne ucely ?

    PS: moze dat firma zamestnancovi k nahrade celu cestnu dan ktoru plati ?

    /myslim ze sa tam pocita nejake percento z nadobudacej ceny vozidla a to sa strha z hrubej mzdy ale neviem ako sa to pocita a ci je moja domnenka spravna cena vozidla bola 600 000 Skk/ a je na leazing

    Dakujem.
    § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov: Príjmom zamestnanca je aj
    suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši.

    Nevidím dôvod, aby zamestnávateľ žiadal od zamestnanca daň z motorových vozidiel. Daňovníkom tejto dane je zamestnávateľ a tento ju aj platí. To, že využíva auto zamestnanec aj na súkromné účely, sa prejaví u zamestnanca práve na dani z príjmu zo závislej činnosti.

    introš je offline (nepripojený) introš

    introš
    Dakujem pekne za odpovede.

    Ak som to pochopil spravne tak by sa to vypocitalo nasledovne:

    hruba mzda - poistne - nezdanitelna ciastka + 6000 = nejaka suma a z toho 19% dan.

    /pozn. 6000 preto lebo obstaravacia cena auta bola 600 000, 1% = 6000/

    Vlastne mi zdania navyse este tych 6000 korun.

    Daň z fir. vozidla pouzivaneho na sukr. účely

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.