Zavrieť

Porady

priemerný zárobok

Ahojte, poprosila by som o radu. Nemám celkom jasno z čoho sa počíta priemerný zárobok. V zákonníku práce som sa dočítala že zo mzdy. Mám tomu rozumieť ako hrubá mzda? lebo to tam už nieje napísané. My vyplácame zamestnancom základnú mzdu + výkonnostné prémie + dochádzkový bónus. Všetko toto sa spočíta ? Alebo len zo základnej mzdy. Nie som mzdová učtovníčka ale chcem mať v tom jasno. Vopred ďakujem za všetky odpovede.
Pekný deň prajem
Daniela
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Daniela37 Pozri príspevok
    Ahojte, poprosila by som o radu. Nemám celkom jasno z čoho sa počíta priemerný zárobok. V zákonníku práce som sa dočítala že zo mzdy. Mám tomu rozumieť ako hrubá mzda? lebo to tam už nieje napísané. My vyplácame zamestnancom základnú mzdu + výkonnostné prémie + dochádzkový bónus. Všetko toto sa spočíta ? Alebo len zo základnej mzdy. Nie som mzdová učtovníčka ale chcem mať v tom jasno. Vopred ďakujem za všetky odpovede.
    Pekný deň prajem
    Daniela
    Áno, rozumie sa tomu ako hrubá mzda. Všetky tieto zložky mzdy, ktoré si popísala, mu predsa v dôsledku tvoria jeho mzdu, ktorú mu vyplatíte. Takže priemerku by som počítala z celej mzdy. Základná mzda je len jedna jej zložka.

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    Priemerný zárobok zamestnanca za rozhodujúce obdobie, ktoré predchádza dňu nadobudnutia účinnosti tohto zákona, sa zistí z hrubej mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z času odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období zníženého o hodiny zodpovedajúce trvaniu prestávok na jedenie a oddych v rozhodujúcom období. Rovnako sa na zisťovanie priemerného zárobku v ďalšom rozhodujúcom období zníži počet hodín odpracovaných zamestnancom od začiatku rozhodujúceho obdobia do nadobudnutia účinnosti tohto zákona, ak tento zákon nadobudne účinnosť v priebehu rozhodujúceho obdobia.

    nicolet je offline (nepripojený) nicolet

    nicolet
    Ide obslužné do výpočtu priemerného zárobku? Základná mzda je 15000 a obslužné podľa tržieb.

    evula0 je offline (nepripojený) evula0

    evula0
    Zamestnanci vo verejnom záujme - zák.č.553/2003 § 4
    Plat zamestnanca
    (1) Zamestnancovi za podmienok a v rozsahu ustanovených týmto zákonom patrí plat, ktorým je
    a) tarifný plat,
    b) príplatok za riadenie,
    c) príplatok za zastupovanie,
    d) osobný príplatok,
    e) príplatok za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom
    pracovnom prostredí,
    f) príplatok za prácu v krízovej oblasti,
    g) príplatok za zmennosť,
    h) príplatok za činnosť triedneho učiteľa,
    i) príplatok za praktickú prípravu,
    j) príplatok za prácu v noci,
    k) príplatok za prácu v sobotu alebo v nedeľu,
    l) príplatok za prácu vo sviatok,
    m) plat za prácu nadčas,
    n) odmena.

    (4) Funkčný plat na účely tohto zákona je súčet tarifného platu, zvýšenia tarifného platu podľa § 7 ods. 7 a príplatkov určených mesačnou sumou podľa odseku 1 písm. b) až h).

    § 29
    (1) Ak osobitné predpisy, ktoré sa vzťahujú na zamestnávateľov a zamestnancov podľa § 1 ods. 1, obsahujú ustanovenia o mzde, je ňou plat podľa tohto zákona.
    (2) Ak osobitné predpisy, ktoré sa vzťahujú na zamestnávateľov a zamestnancov podľa § 1 ods. 1, obsahujú ustanovenia o priemernom zárobku alebo o priemernej mzde, je ním funkčný plat podľa § 4 ods. 4, plat pri výkone inej práce alebo funkčný plat podľa § 30 ods. 3 priznaný zamestnancovi v čase, keď vznikol dôvod na jeho použitie.

    Takže príjmy pod písm. i) až n) napr.odmeny zamestnancov vo verejnom záujme,t.j.napr. učiteľov a ostatných zamestnancov škôl sa nerátajú do priemerného zárobku? Aký to má vplyv ? Napr.dovolenka, PN.....

    Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

    Saturejka
    Ahoj, mám otázku:
    v mesiaci marec 2008 je vyplatená polročná odmena za II. polrok 2007 napr. vo výške 10.000,- Sk. Rozpočíta sa táto suma do rozhodujúceho obdobia I. a II. Q alebo II. a III. Q? Ešte ináč, zahŕňa sa 1/2 - 5.000,- Sk pre výpočet priemerného zárobku za IV Q?
    Vďaka

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Polročná odmena sa svojou polovicou započíta do výpočtu priemeru za štvrťrok, v ktorom bola vyplatená,

    a druhá polovica sa započíta do výpočtu priemeru za nasledujúci štvrťrok.

    V uvedenom prípade sa do výpočtu za I. štvrťrok započíta 5000 Sk a do výpočtu za II. štvrťrok sa započíta znova 5000 Sk.

    kajab je offline (nepripojený) kajab

    kajab
    V uvedených prípadoch sa počíta aj s plánovaným fondom pracovného času v jednotlivých štvrťrokoch. Priemerka = (brutto + ((pomerná časť odmeny/plánovaný fond prac. času)* počet odpracovaných hodín))/ počet odpracovaných hodín.
    P. RNDr. Mihál na školení "Mzdová účtareň v r. 2009" dňa 16.12.2008 dal príklad na výpočet priemerky pri polročnej odmene, kde uviedol priemerka = (brutto + pomerná časť odmeny) / počet odpracovaných hodín.
    Čo je správne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.