Zavrieť

Porady

preplatok z RZZP

Dobrý deň,potrebovala by som poradiť,/živnodtník úč.v JU´/mal v RZZP preplatok 20000.-SK,podľa §43 odst.3 zákona mu mala zdaniť tento preplatok ZP/daň sa vyberá zráž.daňou/táto tak nepostupovala a zaslala mu preplatok v celej výške,je to správne? a podľa zákona by mu mala zaslať oznámenie v ktorom by uviedla: celkovú výšku preplatku.2/výšku preplatku podl.§43 odt.10ZDP 3/výšku zrazenej dani 4/a sumu poukázanú poistencovi.Živnostník mal len preplatok zo živnosti §6.Poradí niekto ako postupovať?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
zuzanka222 Pozri príspevok
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť,/živnodtník úč.v JU´/mal v RZZP preplatok 20000.-SK,podľa §43 odst.3 zákona mu mala zdaniť tento preplatok ZP/daň sa vyberá zráž.daňou/táto tak nepostupovala a zaslala mu preplatok v celej výške,je to správne? a podľa zákona by mu mala zaslať oznámenie v ktorom by uviedla: celkovú výšku preplatku.2/výšku preplatku podl.§43 odt.10ZDP 3/výšku zrazenej dani 4/a sumu poukázanú poistencovi.Živnostník mal len preplatok zo živnosti §6.Poradí niekto ako postupovať?
Ak nebola zrazená daň, tak zaúčtovať ako zdaniteľný príjem ostatný. A v rámci DP vysporiadať daň.

P.S. To ešte neznamená, že ZP postupoval správne.
0 0
zuzanka222 zuzanka222

zuzanka222 je offline (nepripojený) zuzanka222

Myslím si ,že nepostupovala správne,pretože správne by mala zaslať preplatok zdanený,ten by sa zaúčtoval do denníka ,ako príjem ostatný/Alfa-účel 16/ a pri účtovnej závierke rok 2008 v rámci uzáv..operácií sa do ostat.príjmov doúčtuje daň.V DP by sa celková suma preplatku zarátala do príjmov §6 a zrazená daň do riad/ v DP 98/ako preddavok na daň,alebo nie?
1 0
zuzanka222 zuzanka222

zuzanka222 je offline (nepripojený) zuzanka222

´Dakujem za odobrenie môjho názoru!!
0 0
martina 11 martina 11

martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

a máte také skúsenosti, že poisťovňa poslala potvrdenie o zdanení príjmu? Lebo ja mám 2 také prípady, ani v jednom však nijaké potvrdenie nedošlo. A teraz neviem, či stačí to zapísať do DP bez akéjkoľvek prílohy o zdanení alebo ako vlastne? Ide totiž o preplatok dane
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

martina 11 Pozri príspevok
a máte také skúsenosti, že poisťovňa poslala potvrdenie o zdanení príjmu? Lebo ja mám 2 také prípady, ani v jednom však nijaké potvrdenie nedošlo. A teraz neviem, či stačí to zapísať do DP bez akéjkoľvek prílohy o zdanení alebo ako vlastne? Ide totiž o preplatok dane
Ja som dostala listom Oznámenie o výsledku RZ - vrátenie preplatku, v ktorom je rozpísaný celkový preplatok, výška zrážkovej dane a suma zdaneného preplatku, ktorá mi bola zaslaná.
Asi by bolo dobre informovať sa na príslušnej ZP...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzanka222 Pozri príspevok
Myslím si ,že nepostupovala správne,pretože správne by mala zaslať preplatok zdanený,ten by sa zaúčtoval do denníka ,ako príjem ostatný/Alfa-účel 16/ a pri účtovnej závierke rok 2008 v rámci uzáv..operácií sa do ostat.príjmov doúčtuje daň.V DP by sa celková suma preplatku zarátala do príjmov §6 a zrazená daň do riad/ v DP 98/ako preddavok na daň,alebo nie?
Vraciam sa k tomuto príspevku.
Ak zdravotná poisťovňa vracia preplatok preddavkov poistného zaplatených bez právneho dôvodu na základe žiadosti poistenca-SZČO, tento nezdaňuje.
Účtuje sa ako storno výdavkov /odvody/
0 0
martina 11 martina 11

martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

no tak to budem musieť asi urobiť - zavolám tam v novom roku.
A budete ten papier prikladať k DP?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

martina 11 Pozri príspevok
no tak to budem musieť asi urobiť - zavolám tam v novom roku.
A budete ten papier prikladať k DP?
Priložím fotokopiu.
0 0
martina 11 martina 11

martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

ďakujem veľmi pekne za odpovede. a prajem ešte krásneho Silvestra
0 0
juzy juzy

juzy je offline (nepripojený) juzy

zuzanka222 Pozri príspevok
Myslím si ,že nepostupovala správne,pretože správne by mala zaslať preplatok zdanený,ten by sa zaúčtoval do denníka ,ako príjem ostatný/Alfa-účel 16/ a pri účtovnej závierke rok 2008 v rámci uzáv..operácií sa do ostat.príjmov doúčtuje daň.V DP by sa celková suma preplatku zarátala do príjmov §6 a zrazená daň do riad/ v DP 98/ako preddavok na daň,alebo nie?
Zravím Vás.
Manžel je SZČO a v RZZP mal preplatok 4350,-sk. ZP z preplatku odviedla daň z príjmu 826,-sk. Ďalej si zúčtovala nedoplatok na poistnem 831,- sk. Zostavajúcu časť preplatku 2693,- sk odviedla na účet.
Prosím, ako to mam zaúčtovať v alfe. Preplatok 2693,- dám ako príjem ostatný? Nedoplatok môže ísť do fondov (25)? Zaplatenú daň kam.
Môžem poprosiť presný postup (som začiatočník). Dá sa to nejako zaúčtovať v jednom riadku peň. denníka?
Veľmi vám vopred ďakujem za skorú odpoveď
Juzy
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

kedže vieš presné sumy dala by som príjem ostatný 4350, dan z príjmu osobitne výdavok NZD, poistné 831 výdavok OZD. Atým pádom budeš mať presný prehľad. Nemám teraz zapnutú Alfu, tak neviem presne aké sú tam kody. zajtra ti to môžem pozrieť.
0 0
juzy juzy

juzy je offline (nepripojený) juzy

Adulka veľmi pekne ďakujem. Keďže neviem, ako to správne zaúčtovať nemôžem sa pohnúť ani s DPH a už ma veľmi tlačí termín podania.
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Ale prečo DPH, s DPH to nemá súvis, to má len s Dan.priz.z príjmu súvis.
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

K príjmom budeš mať prirátaný príjem s poistného, k výdavkom zase výdavok doplatený a pri zrážkovej dani dan, ktorú ti stiahli, a tým pádom bud ti ju vrátia, alebo ak máš platiť dan, tak o toľko sa ti zníži.
0 0
juzy juzy

juzy je offline (nepripojený) juzy

Takže som zle pochopila výklad jednej známej, ktorá tvrdila, že si to môžem dať do dph.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

juzy Pozri príspevok
Zravím Vás.
Manžel je SZČO a v RZZP mal preplatok 4350,-sk. ZP z preplatku odviedla daň z príjmu 826,-sk. Ďalej si zúčtovala nedoplatok na poistnem 831,- sk. Zostavajúcu časť preplatku 2693,- sk odviedla na účet.
Prosím, ako to mam zaúčtovať v alfe. Preplatok 2693,- dám ako príjem ostatný? Nedoplatok môže ísť do fondov (25)? Zaplatenú daň kam.
Môžem poprosiť presný postup (som začiatočník). Dá sa to nejako zaúčtovať v jednom riadku peň. denníka?
Veľmi vám vopred ďakujem za skorú odpoveď
Juzy
4350sk - iný POZD
826sk - daň z príjmu podnikatela/samostatná analytika zrážková daň/
831sk - výdavok OZD - členenie poistné
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Do DPH určite nie, tak ako som napísala predtým, ak by si nevedela ako to zapísať do pen.denníka ozvi sa.
0 0
alexis alexis

alexis je offline (nepripojený) alexis

Ahoj poradaci, takze spytam sa este raz na rovinu. Ked mam preplatok na RZZP tak to mam zauctovat ako ostatny zdanitelny prijem? alebo ako minusom do vydajov - fondov? No a volala som na ZP, dozvedela som sa ze nam odviedli dan, ale doklad nemame a ani nam nevydaju, tak potom na zaklade coho to mam zauctovat? Ved mi to danovak neuzna.
tak ak mozte pomozte. diky
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Preplatok z RZZP-príjmy ostatné
VsZP posielala oznámenie o vrátení preplatku ,kde bola vyčíslená aj zrazená daň.Zatiaľ som sa s takýmto postupom ZP nestretla,potom by som účtovala na zákl.RZZP a daň vypočítam z rozdielu uhradenej sumy a preplatku.Ale skôr by som tlačila na ZP na vydanie dokladu o výške zrazenej dane.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
vikinka Pozri príspevok
VsZP posielala oznámenie o vrátení preplatku...
Asi vsetkym nie... Mne osobne nie, ani ziadnemu mojmu klientovi nie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať