Zavrieť

Porady

preplatok z RZZP

Dobrý deň,potrebovala by som poradiť,/živnodtník úč.v JU´/mal v RZZP preplatok 20000.-SK,podľa §43 odst.3 zákona mu mala zdaniť tento preplatok ZP/daň sa vyberá zráž.daňou/táto tak nepostupovala a zaslala mu preplatok v celej výške,je to správne? a podľa zákona by mu mala zaslať oznámenie v ktorom by uviedla: celkovú výšku preplatku.2/výšku preplatku podl.§43 odt.10ZDP 3/výšku zrazenej dani 4/a sumu poukázanú poistencovi.Živnostník mal len preplatok zo živnosti §6.Poradí niekto ako postupovať?
Usporiadat
heles heles

heles je offline (nepripojený) heles

SZČO, ktorej vznikol preplatok z RZZP za rok 2008 a poisťovňa tento preplatok vrátila pod odpočítaní dane a zaslala potvrdenie. Avšak SZČO k 30.4.2009 prerušila živnost na dobu 2 rokov. Musí tento preplatok uvádzať v daňom priznaní, alebo vzhľadom k tomu, že bola zrazená daň z tohto preplatku podľa §43 zákona o dani z príjmov, nemusí to uvádzať v daňovom priznaní?
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

nika.sum Pozri príspevok
neviem ci spravne rozumiem co tym myslite. Nejde to do riadku 26, tam idu zaplatene preddavky za r. 2009, to su ak platil pravidelne podla zakona tie co zaplatil 02/2009 do 01/2010. Ale ide to do riadku 28 vydavky na poistne o ktore si znizil ZD - tam ide vsetko to co je zaplatene ZP v r. 2009.
Takto tomu rozumiem aj ja. Problém však vzniká vtedy ak má poisťovňa evidované iné predpisy poistného ako ja. Ak mám ja vyššie, tak rozdiel je vraj platba bez právneho nároku a do riadku 26 by vôbec nemali ísť. V tom prípade mi však celé RZZP príde na dve veci. Nemá zmysel ak si musím potom zisťovať v poisťovni aké platby som platila bez právneho nároku a tie žiadať osobitne na vrátenie späť.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Ja mám nasledovnú skúsenosť. bolo mi povedané, že do riadku 26 má ísť predpis poistného za daný rok a vyjde buď preplatok alebo nedoplatok. Ak sa platilo ináč ako bol predpis, tak to je ďalší preplatok alebo nedoplatok. a tiež si myslím , že je to nezmysel aby sa do riadku 26 písal predpis. potom RZZP je zbytočné papierovanie. lebo sa to nezakladá na zúčtovaní daného roka v tom zmysle že koľko som zaplatila a koľko mám doplatiť podľa príjmu.
Naposledy upravil Zužu : 03.03.10 at 07:05 Dôvod: gram.chyba
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Môžete mi prosím vás poradiť, ako sa postupuje pri vrátení preplatku SZČO zo ZP za rok 2010, ktorý bol vrátený v roku 2011? Z preplatku bola strhnutá daň 19 %, takže na účet prišiel iba rozdiel. Naďalej sa to považuje za príjem z podnikania podliehajúci dani v zmysle § 6 a zrazená daň sa môže vysporiadať v daňovom priznaní ako preddavok alebo sa zaúčtuje čiastka, ktorá prišla na účet ako príjem NZD a zrazená daň sa považuje za vysporiadanú?
Ako čítam v zmysle nového par. 43 ods.6

(6) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy,
z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane.

sa prikláňam k NZD ale potom ako vysporiadam zrazenú daň, ak mal SZČO stratu ? Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

príjem z preplatku z RZZP je PNZD
a daň zrážková sa od r. 2011 nedá požiadať vrátiť späť, je vysporiadaná.....
2 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Mila123 Pozri príspevok
príjem z preplatku z RZZP je PNZD
a daň zrážková sa od r. 2011 nedá požiadať vrátiť späť, je vysporiadaná.....
Ďakujem za rýchlu odpoveď, si zlatá, prajem pekný večer.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Kika69 Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu odpoveď, si zlatá, prajem pekný večer.
súhlasím, som zlatá......
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Mila123 Pozri príspevok
príjem z preplatku z RZZP je PNZD
a daň zrážková sa od r. 2011 nedá požiadať vrátiť späť, je vysporiadaná.....

a pri paušálnych výdavkoch sa počíta do príjmu roku 2011?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

preplatok z RZZP sa nepočíta ani v prípade paušálnych výdavkov.....je predsa očistený o daň a zatiaľ sa u nás dvakrát nezdaňuje.....
1 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Mila123 Pozri príspevok
preplatok z RZZP sa nepočíta ani v prípade paušálnych výdavkov.....je predsa očistený o daň a zatiaľ sa u nás dvakrát nezdaňuje.....
čiže, nepočítam ho do príjmu, neuvádzam ho ani v DP, to všetko platí od 01.01.2011?/ za rok 2010 sa ešte preplatok počítal do príjmu, ak sa nemýlim, ano? ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno, platí to od 01 01 2011 ....predminulý rok(2010) bol ošetrený zrážkovou daňou aj za rok 2011 ale je rozdiel v tom, že za rok 2010 sme si mohli uplatniť (požiadať o vrátenie zrážkovej dane) , toto ale už od 01 01 2011 neplatí......
1 0
ekofan ekofan

ekofan je offline (nepripojený) ekofan

žena:-)
ZP vrátila preplatok v r. 2011 v troch sumách:
1. z ročného zúčtovania za r. 2010 - bola zrazená daň
2. akontované platby z r. 2010 - bola zrazená daň
3. akontované platby z r. 2011 - nebola zrazená daň

Aké bude účtovanie v JU, ktoré sumy sú OZD a ktoré NZD. Myslím si, že 1. a 2. - POZD a 3. PNZD???
Prosím o radu.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ekofan Pozri príspevok
ZP vrátila preplatok v r. 2011 v troch sumách:
1. z ročného zúčtovania za r. 2010 - bola zrazená daň
2. akontované platby z r. 2010 - bola zrazená daň
3. akontované platby z r. 2011 - nebola zrazená daň

Aké bude účtovanie v JU, ktoré sumy sú OZD a ktoré NZD. Myslím si, že 1. a 2. - POZD a 3. PNZD???
Prosím o radu.
Tie z ktorych bola zrazena dan su PNZD a platba z ktorej nebola zrazena dan, tu by som dala do vydavkov za ZP minusom.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať