Zavrieť

Porady

Preddavkova FA?

Kde najdem v zakone presne znenie o preddavk. fakt.? ide mi totiz o to, ze sme vystavili preddavkovu fa so splatnostou 15 dni na urcitu sluzbu. Do 15 dni vsak Fa nebola uhradena - a sluzba takisto este nebola vykonana. Neviem ci mam teraz vystavit riadnu fakturu, alebo az v momente, ked sa dana sluzba vykona a odovzda?
Naposledy upravil rage1 : 06.05.05 at 07:27
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    ak ti nezaplatili preddavkovú fa, nemáš prečo vystaviť riadnu fa vzťahujúcu sa k preddavkovej fa.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ide Ti o problem z hľadiska DPH ? Ak áno, tak faktúru by si vystavil, len ak by si prijal zálohovú platbu, tam je 15-dňová lehota na vystavenie faktúry. Ak nezaplatili , tak sa nič nedeje.

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    Kedže preddavková FA nebola uhradená tak po vykonaní služby sa vystavý FA k danej službe. Preddavkovu FA by som stornovala

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Súhlasím s vyššie uvedenými príspevkami, len ja preddavkové faktúry nestornujem, aj keď neboli uhradené. Veď o nich kým nie je úhrada nikde neúčtujem, takže nemusím nič stornovať. Neviem si predtaviť, koľko storien by mali firmy, ktoré posielajú ľuďom kvantá všelijakých predd. faktúr a neviem aké percento z nich je uhradených...

    ajula1 je offline (nepripojený) ajula1

    ajula1
    ja sa chcem spýtať niečo podobné teda naopak: ak mi príde preddavková FA tú vyplatím a potom mi príde ostrá s hodnotou nula?
    musím účtovať nejako aj tú preddavkovú?
    a k tomu mám teraz ešte problém že polovicu tých preddavkových mi kolegovia asi vyhodili no neni ich??

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Ja účtujem až o úhrade preddavku na základe výpisu z BÚ 314/221,teda samotnú predd. fa nie. A potom účtujem až tú ostrú.

    ajula1 je offline (nepripojený) ajula1

    ajula1
    účtujem v JÚ...
    ale tá preddavková by mala byť priložená k tej ostrej nie? a čo ked ju teraz nemám...?

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    No, ja si z toho keď nemám predd. faktúru ťažkú hlavu nerobím. Niekedy nám napr. dajú zálohu na účet aj na základe ústnej dohody. A aj v JÚ (teda v JÚ najmä) účtuješ až o platbe.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Já účtujem JÚ , pri platbe preddavkovej faktúry účtujem normálne , tak akoby pri ostrej a k dokladu o úhrade mám priložené 2 fa jednu preddavkovú a jednu ostrú . Myslím , že s tým nespravím žiadny prečin . Obidve zapisujem aj do záväzkov resp.pohľadávok .

    ajula1 je offline (nepripojený) ajula1

    ajula1
    však ano je to v podstate tak..
    ale niekedy mám na faktúre dátum vystavenia neskorší ako dátum platby.??

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    A to ako sa môže stať ? To môže byť len snáď telefonická dohoda , že sa nahlási suma a VS . Inak si to neviem predstaviť .

    Myslím tým preddavkovú fa .

    ajula1 je offline (nepripojený) ajula1

    ajula1
    myslím to tak že vyplatila som fa napr.28.1 a potom mi príde ostrá fa kde je deň vystavenia 31.1.? a konkrétne k tejto tú preddavkovkovú nemám???
    tak stačí ked zaúčtujem teda len tú riadnu FA?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ajula1
    myslím to tak že vyplatila som fa napr.28.1 a potom mi príde ostrá fa kde je deň vystavenia 31.1.? a konkrétne k tejto tú preddavkovkovú nemám???
    tak stačí ked zaúčtujem teda len tú riadnu FA?
    Ajula z môjho pohľadu : 28.1. uhradím preddavkovú faktúru , po obdržaní bankového výpisu , túto predd.fa priložím k výpisu a keď príde ostrá , tak ju zapíšem do záväzkov a priložím k tomu istému výpisu .Čiže tam mám priložené obe . Zasa druhá strana má dátum vystavenia 31.1. pretože v ten deň prijala úhradu . V prípade DPH - je deň prijatia platby .

    Viem o tom , že ohľadne preddav.fa sú rôzne pohľady , ale já to robím takto . Musíš sa rozhodnúť , že ktorú zaúčtuješ .
    Naposledy upravil Zita5 : 06.05.05 at 09:29

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ajula hľadaj na porade , už sa tu toho popísalo vééééľmi veľa o preddavkových fa . Ešte zatiaľ nezúfaj . Potom by som to robila ak nemám preddavkovú fa , že úhradu zaúčtujem VNZD s poznámkou o čo sa jedná a ostrú fa interným dokladom VOZD .

    ajula1 je offline (nepripojený) ajula1

    ajula1
    ok je mi to jasné..
    ale do evidencie záväzkov dávam iba tú ostú FA??ak som to teda pochopila...?

    inuska je offline (nepripojený) inuska

    inuska
    Ahojte, chcem sa spýtať, ked dňa 10.3.2007 vystavím preddavkovú faktúru, uhradia nám ju 30.03.2007 na účet, dodanie tovaru bude az 27.4. 2007. K prijatej zálohovej platbe vystavím faktúru s dátumami vyhotovenia a dodania tovaru 30.3.2007 alebo ten dátum môže byť do 15 dní, čiže aj 10.04.2007? Za rychlu odpoved Vam dakujem,

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Dátum dodania musí byť dátum prijatia platby. Na vystavenie faktúry máš 15 dní, čiže dátum vyhotovenia môžeš dať aj 10.04.2007.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.