Zavrieť

Porady

Kratší prac. čas - zmena zmluvy

Zdravím Vás!
Zamestnávame dôchodcu na plný úväzok od 1/08.
1. Na základe prevádzkových zmien mu chceme upraviť prac.zmluvu na kratší prac.čas. Podľa par49,ods 2 sa môžeme dohodnúť na zmene ustanoveného týždenného prac.času na kratší týždenný čas. To sa spíše len dodatok k súčasnej prac.zmluve?
2. Potrebujeme ho denne na 4 hodiny (vrátane SO,NE). Je to super pracovník, nechceme ho okrátiť o stravné poukážky (SP). Aby sme splnili literu zákona, SP môžeme poskytnúť pracovníkovi, ktorý vykonáva prácu viac ako 4 hodiny (par 152, ods2). Ako je to však s poskytnutím prestávky? Tú možno dať zam-covi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako 6hodín.
Do prezenčky by si mohol písať (chodiť tak aj do práce) od 18.30 - 23.00hod? Odpracoval by 4,5 hodiny - splnených viac ako 4 hodiny kvôli SP, zároveň by mu boli celé preplatené, lebo prestávka by mu poskytnutá nebola.
Mohli by sme to tak riešiť?
A zároveň otázka - môžeme túto zmenu na kratší čas riešiť v priebehu mesiaca?
ĎAKUJEM!!! Ja viem, je toho veľa naraz... Anna
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Je to možné, treba to ošetriť dodatkom k pracovnej zmluve.
    Áno, môžeš to už riešiť aj v priebehu mesiaca, ak si to potom vieš urobiť v mzdách tak, aby si v tom mala poriadok. Neviem, či túto zmenu nebudeš musieť nahlásiť na SP. Radšej si to na SP zisti.

    Libusa je offline (nepripojený) Libusa

    Libusa
    Ja som spisovala len dodatok k zmluve o zmene pracovnej doby . Ja som mala pracovníka s pracovným časom 6 hodín stravné som dávala.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    anna27 Pozri príspevok
    Zdravím Vás!
    Zamestnávame dôchodcu na plný úväzok od 1/08.
    1. Na základe prevádzkových zmien mu chceme upraviť prac.zmluvu na kratší prac.čas. Podľa par49,ods 2 sa môžeme dohodnúť na zmene ustanoveného týždenného prac.času na kratší týždenný čas. To sa spíše len dodatok k súčasnej prac.zmluve? Nerozväzujete s ním PP, preto dodatok k PZ.
    2. Potrebujeme ho denne na 4 hodiny (vrátane SO,NE).
    Zamestnávateľ musí zamestnancovi poskytnúť aspoň dva po sebe nasledujúce dni na odpočinok. Pozri ZP §93, pozri aj výnimku v ods.3. Je to super pracovník, nechceme ho okrátiť o stravné poukážky (SP). Aby sme splnili literu zákona, SP môžeme poskytnúť pracovníkovi, ktorý vykonáva prácu viac ako 4 hodiny (par 152, ods2). ZP §152/7/c Ako je to však s poskytnutím prestávky? Tú možno je povinnosť dať zam-covi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako 6hodín.
    Do prezenčky by si mohol písať (chodiť tak aj do práce) od 18.30 - 23.00hod? Odpracoval by 4,5 hodiny - splnených viac ako 4 hodiny kvôli SP nemusí 4,5 hod., viď vyššie ZP §152/7/c, zároveň by mu boli celé preplatené, lebo prestávka by mu poskytnutá nebola.
    Mohli by sme to tak riešiť?
    A zároveň otázka - môžeme túto zmenu na kratší čas riešiť v priebehu mesiaca? Môžete, zmena nastáva ku dňu uzavretia dohody o zmene prac. podmienok.
    ĎAKUJEM!!! Ja viem, je toho veľa naraz... Anna
    Odpoveď v rámci citátu.

    Kratší prac. čas - zmena zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.