Zavrieť

Porady

Invalid a ukončenie PP

Pete Pete

Pete je offline (nepripojený) Pete

Zamestnanec sa stal invalidom a zamestnávateľ nemá pre neho žiadnu vhodnú prácu a preto sa rozhodol s ním skončiť PP. Pri ukončení PP podľa par. 63 ods. 1 písm. c) má tento zamestnanec podľa odpracovaných rokov nárok na min. 3-mesačné odstupné, odchodné a 3-mesačnú výpovednú dobu. Ako sa má zamestnanec zachovať, ak zamestnávateľ tvrdí, že nemá počas trvania výpovednej doby pre neho vhodnú prácu vzhľadom na jeho zdravotný stav, tj. má nárok na mzdu počas plynutia 3-mesačnej výpovednej doby, súčasne na 3-mesačné odstupné a odchodné? (v súčasnosti už neplatí zásada výpovedná doba alebo odstupné). Je pre takéhoto zamestnanca vhodné ukončiť PP dohodou?
Ďakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Pete Pozri príspevok
Zamestnanec sa stal invalidom a zamestnávateľ nemá pre neho žiadnu vhodnú prácu a preto sa rozhodol s ním skončiť PP. Pri ukončení PP podľa par. 63 ods. 1 písm. c) má tento zamestnanec podľa odpracovaných rokov nárok na min. 3-mesačné odstupné, odchodné a 3-mesačnú výpovednú dobu. Ako sa má zamestnanec zachovať, ak zamestnávateľ tvrdí, že nemá počas trvania výpovednej doby pre neho vhodnú prácu vzhľadom na jeho zdravotný stav, tj. má nárok na mzdu počas plynutia 3-mesačnej výpovednej doby, súčasne na 3-mesačné odstupné a odchodné? (v súčasnosti už neplatí zásada výpovedná doba alebo odstupné). Je pre takéhoto zamestnanca vhodné ukončiť PP dohodou?
Ďakujem.
Áno, má nárok na oboje. Na 3 mes. VD aj 3 mesačné odstupné.

Pokiaľ zamestnávateľ navrhuje dohodu, tak nech navrhne 6 mesačné odstupné (ako kompenzáciu výpovednej doby). Inak zamestnanec nemusí podpísať dohodu a musí ho počas tých 3 mesiacov zamestnávať. AK mu nemôže dávať prácu, musí mu platiť náhradu mzdy.
0 0
marmal marmal

marmal je offline (nepripojený) marmal

Platí toto isté aj pri plnom invalidnom dôchodku ??? Znamej priznali spätne invalidný dôchodok od 10.6.2009. Bola v zamestnani a tam jej povedali aby si napísala žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 9.6.2009. (Neviem ako by sa to dalo zrealizovať ohľadom miezd, nakoľko po 52 týždňoch PN až doteraz čerpá dovolenku a už je august). Ak však napíše žiadosť o skončenie, príde podľa mňa o odstupné. Čo má urobiť ??

Ďakujem

Marta
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

marmal Pozri príspevok
Platí toto isté aj pri plnom invalidnom dôchodku ??? Znamej priznali spätne invalidný dôchodok od 10.6.2009. Bola v zamestnani a tam jej povedali aby si napísala žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 9.6.2009. (Neviem ako by sa to dalo zrealizovať ohľadom miezd, nakoľko po 52 týždňoch PN až doteraz čerpá dovolenku a už je august). Ak však napíše žiadosť o skončenie, príde podľa mňa o odstupné. Čo má urobiť ??

Ďakujem

Marta
Určite nech si nepíše sama žiadosť. Správne predpokladáš, že by prišla o odstupné. Nech si počká na zamestnávateľa. Ale po skončení dovolenky, nech ide do práce aby nemala absenciu. Zamestnávateľ jej musí nájsť vhodnú prácu, ak nie tak môže ju prepustiť so súhlasom UP. Ale musí jej dať odstupné.
0 0
marmal marmal

marmal je offline (nepripojený) marmal

Dakujem, len ma napadlo, ci vobec existuje nejaka praca, ktoru by mohla firma zamestnancovi ponuknut ked je na plnom invalidnom dochodku.
Ma s tym niekto nejaku skusenost ????

Dakujem

Marta
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

marmal Pozri príspevok
Dakujem, len ma napadlo, ci vobec existuje nejaka praca, ktoru by mohla firma zamestnancovi ponuknut ked je na plnom invalidnom dochodku.
Ma s tym niekto nejaku skusenost ????

Dakujem

Marta
Ale áno, mnoho ludí na plnom invalidnom dôchodku pracuje. V podstate pri posúdení na SP posudkovou komisiou sa určia práce čo nesmie robiť. Ale tiež sa napíše čo robiť môže. Záleží od fy či má prácu pre takého zamestnanca. Vôbec ho nemusí prepustiť. Ved predsa zo zákona väčšie firmy musia zamestnávať aj občanov invalidných.
Nech sa známa porozpráva na firme z vedením aby skúsili nájsť kompromis.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Xanti Pozri príspevok
Ale áno, mnoho ludí na plnom invalidnom dôchodku pracuje. V podstate pri posúdení na SP posudkovou komisiou sa určia práce čo nesmie robiť. Ale tiež sa napíše čo robiť môže. Záleží od fy či má prácu pre takého zamestnanca. Vôbec ho nemusí prepustiť. Ved predsa zo zákona väčšie firmy musia zamestnávať aj občanov invalidných.
Nech sa známa porozpráva na firme z vedením aby skúsili nájsť kompromis.
Súhlasím s tým, čo píše XANTI.
Len ja by som sa poistila tým, že ak ponuknete prácu, žiadala by som si stanovisko od lekára.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

drobeceva Pozri príspevok
Súhlasím s tým, čo píše XANTI.
Len ja by som sa poistila tým, že ak ponuknete prácu, žiadala by som si stanovisko od lekára.
Aké stanovisko? Že danú prácu zvládne?
Ináč často som sa stretla pri hľadaní zamestnania s diskrimináciou. Pritom mnohý zamestnávatelia ako keby si neuvedomovali, že ak príjmu "zdravého zamestnanca" tak ten môže veľmi vážne ochorieť a marodovať aj viac ako rok. Tiež ho zaučia, zacvičia a on robiť nemôže. A ked prekonajú predsudky, a zamestnajú postihnutého človeka tak ten možno bude makať bez toho aby marodoval viac ako je priemer na slovensku.
Vždy som sa hlásila na také pozície, o kt. som vedela, že nebudem mať problém z dôvodu zdravotného stavu zvládnuť.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Xanti Pozri príspevok
Aké stanovisko? Že danú prácu zvládne?
Ináč často som sa stretla pri hľadaní zamestnania s diskrimináciou. Pritom mnohý zamestnávatelia ako keby si neuvedomovali, že ak príjmu "zdravého zamestnanca" tak ten môže veľmi vážne ochorieť a marodovať aj viac ako rok. Tiež ho zaučia, zacvičia a on robiť nemôže. A ked prekonajú predsudky, a zamestnajú postihnutého človeka tak ten možno bude makať bez toho aby marodoval viac ako je priemer na slovensku.
Vždy som sa hlásila na také pozície, o kt. som vedela, že nebudem mať problém z dôvodu zdravotného stavu zvládnuť.
Áno, že tá práca, ktorú mu ponúknu vyhovuje mu vzhľadom na jeho obmedzenia, kvôli ktorému mu priznali ID.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

drobeceva Pozri príspevok
Áno, že tá práca, ktorú mu ponúknu vyhovuje mu vzhľadom na jeho obmedzenia, kvôli ktorému mu priznali ID.
Aj ked SP napíše v posudku , akú prácu môže dotyčný vykonávať. Ak sa toho budú držať si myslím, že problém nemôže byť.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ahojte, chcem sa spýtať, môže firma prepustiť zamestnanca (na základe opakovaného porušenia pracovnej disciplíny), ktorý až po upozornení, že bude prepustený, oznámil zamestnávateľovi, že má priznanú 100% invaliditu a preto ho nemôžu prepustiť?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Oznámil?
Ako ? Ustne? Ved rozhodnutie o tom, že je invalidný mal predložiť zamestnávateľovi. 100% invalid má predsa oveľa nižšie odvody do SP. To bude treba všetko opravovať.
ŽIadala by som ho o rozhodnutie zo SP.

Zamestnávateľ môže prepustiť invalidného občana v súčinnosti s UP. Ak bol upozornený na porušenie prac. disciplíny, a nenapravil sa tak ani UP nebude namiestať proti jemu prepusteniu.
Naposledy upravil Xanti : 07.08.09 at 08:15 Dôvod: doplnenie
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Áno, zatiaľ len ústne. Už firma požiadala aj papier zo SP o invalidite zamestnanca.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zltalienka Pozri príspevok
Áno, zatiaľ len ústne. Už firma požiadala aj papier zo SP o invalidite zamestnanca.
No Ti poviem budete mať veselo, záleží od toho kedy mu tú invaliditu priznali. Ved aj pri RZZP je rozdiel či je človek invalidný alebo nie, a detto v odvodoch do SP.

UP nemá dôvod chrániť nezodpovedného zamestnanca aj ked je zdravotne postihnutý. Zvyčajne súhlasia s prepustením.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

A bude musieť firma prerábať všetky tie papiere ak stihne zamestnanca prepustiť skôr ako bude doručené rozhodnutie o invalidite zamestnanca?
Zam-nec sa totiž vykrúca a žiaden papier nechce priniesť, takisto ani nevieme, čo vlastne nemôže vykonávať, keď má 100% invaliditu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zltalienka Pozri príspevok
A bude musieť firma prerábať všetky tie papiere ak stihne zamestnanca prepustiť skôr ako bude doručené rozhodnutie o invalidite zamestnanca?
Zam-nec sa totiž vykrúca a žiaden papier nechce priniesť, takisto ani nevieme, čo vlastne nemôže vykonávať, keď má 100% invaliditu.
No vieš, firma platí nižšie odvody. A aj zamestnanec a to sa prejaví aj na výplatných páskach teda v mzde zamestnanca, v podstate tým že nepovedal, že je invalidný tak aj sám seba ukrátil o časť mzdy. A môže to vymáhať od Vás cez súd.

Podľa toho čo píšeš, že zamestnanec sa vykrúca tak mám pocit, že nie je invalidný. Ináč by Ti ten papier doniesol. Skús zavolať na príslušný úrad práce a tam sa informovať.
Ja by som ho prepustila, ak by doniesol ten papier tak by som ho prevzala pred dvoma svedkami a zapísala som, že bol prijatý vtedy a vtedy a chcela by som podpisy svedkov na rozhodnutie zo SP aby nemohol povedať , že to rozhodnutie ste mali skôr na firme, ale že ste ho ukracovali o mzdu. Myslím, že problémom sa vôbec nevyhnete. A ešte sa Vám to poriadne zamotá
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

ked nedonesie o tom potvrdenie tak inavlidom pre Vás nie je.A to či môže danú prácu vykonávat ak je on o tom presvedčený že nie tak nech donesie posudok z úradu práce tam mu posudkový lekár napíše vhodnú a nevhodnú prácu.Ja by som to zatial neriešila a bavila by som sa sním ako že invalidom nie je .
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nutricia Pozri príspevok
ked nedonesie o tom potvrdenie tak inavlidom pre Vás nie je.A to či môže danú prácu vykonávat ak je on o tom presvedčený že nie tak nech donesie posudok z úradu práce tam mu posudkový lekár napíše vhodnú a nevhodnú prácu.Ja by som to zatial neriešila a bavila by som sa sním ako že invalidom nie je .
Nejde o to či môže alebo nemôže vykonávať prácu. Jeho chcú prepustiť lebo porušil pracovnú disciplínu , ale on začal tvrdiť že je na invalidnom. Ale s tým súhlasím, nedoniesol potvrdenie jednám s ním ako zo zdravým občanom.

Ináč ešte mi je trošku smiešne, lebo tvrdí že je 100% invalid. No mám kamoša čo je kvadraplegik a má 80% invaliditu. A to môže hýbať len krkom. Takže neviem, asi 100% nebude.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Xanti, ďakujem za tip, ako od toho zam-ca dostať rozhodnutie. Keď mu poviem, že sa tým sám ukrátil o mzdu, to by mohlo zabrať, teda dúfam ...
Má 100% invaliditu, máme info z sociálnej poisťovne, že je to tak, ale oni zamestnávateľovi papier nedajú (len zamestnancovi) ani nepovedia, čo vlastne môže vykonávať alebo nie.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Neviem, či sa môžeme tváriť, že nevieme, že je invalid, keď to vieme od Sociálnej poisťovne.
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Chcela by som sa spytat na nasledovnu informaciu. Statny zamestnanec nastupil na invalidny dochodok.Vyplatene mu bolo len odchodne, nakolko zakon o statnej sluzbe neobsahuje riesenie odstupneho pri naroku na inv. dochodok. Preto sa pytam, nie je zakonnik prace v takomto pripade nadriadeny nad zakonom o statnej sluzbe?Alebo statny zamestnanec nema narok na odstupne?
Pracovny pomer bol ukonceny zrusenim statnozamest. pomeru.
Velmi pekne dakujem za odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať