Zavrieť

Porady

Invalid a ukončenie PP

Pete Pete

Pete je offline (nepripojený) Pete

Zamestnanec sa stal invalidom a zamestnávateľ nemá pre neho žiadnu vhodnú prácu a preto sa rozhodol s ním skončiť PP. Pri ukončení PP podľa par. 63 ods. 1 písm. c) má tento zamestnanec podľa odpracovaných rokov nárok na min. 3-mesačné odstupné, odchodné a 3-mesačnú výpovednú dobu. Ako sa má zamestnanec zachovať, ak zamestnávateľ tvrdí, že nemá počas trvania výpovednej doby pre neho vhodnú prácu vzhľadom na jeho zdravotný stav, tj. má nárok na mzdu počas plynutia 3-mesačnej výpovednej doby, súčasne na 3-mesačné odstupné a odchodné? (v súčasnosti už neplatí zásada výpovedná doba alebo odstupné). Je pre takéhoto zamestnanca vhodné ukončiť PP dohodou?
Ďakujem.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zltalienka Pozri príspevok
Xanti, ďakujem za tip, ako od toho zam-ca dostať rozhodnutie. Keď mu poviem, že sa tým sám ukrátil o mzdu, to by mohlo zabrať, teda dúfam ...
Má 100% invaliditu, máme info z sociálnej poisťovne, že je to tak, ale oni zamestnávateľovi papier nedajú (len zamestnancovi) ani nepovedia, čo vlastne môže vykonávať alebo nie.
Nemáš začo,
volaj na UP ako máš pokračovať pri prepúšťaní pracovníka z invaliditou. Lebo porušil pracovnú disciplínu, a bol na to dúfam upozornený písomne.
Naozaj neboj sa aj invalidných ludí prepúšťajú zo zamestnania. A UP Vám toto schváli. Volaj tam.

No do ZP za zdravého platíš dokopy 14% za invalidného 7% ( v tom je zahrnuté aj to čo platí z-nec )
a do SP, tak tam sa neplatí pri invalidite nad 71% poistenie na invaliditu a detto v nezamestnanosti. To budete musieť žiadať SP aby Vám to ako firme vrátili.
Naposledy upravil Xanti : 07.08.09 at 09:50
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

no ale aj tak nič nemôžeš opravovat myslím odvody a dan nakolko ked ti dôjdu na kontrolu musíš sa niečím preukázat na základe čoho boli odvedené nižšie sadzby odvodov.Takže skús to s tým ako si písala že mohol mat vyššiu mzdu ale bez papiera to nejde.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nutricia Pozri príspevok
no ale aj tak nič nemôžeš opravovat myslím odvody a dan nakolko ked ti dôjdu na kontrolu musíš sa niečím preukázat na základe čoho boli odvedené nižšie sadzby odvodov.Takže skús to s tým ako si písala že mohol mat vyššiu mzdu ale bez papiera to nejde.
Ano ale ked pracovník doručí papier zo SP, tak bude treba spätne všetko opravovať. Mám taký pocit.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Vďaka za rady Xanti a Nutricia, ale je to celé ešte komplikovanejšie. Totiž firma je na tom zam-covi priamo závislá. Je odborným garantom v zdr. predajni a len on môže predávať tovar. Keď ho prepustia (alebo pojde na dovolenku, PN) predajňa sa musí zatvoriť. Zatiaľ sa im nepodarilo nájsť nového odborného garanta a nie sú ochotný vyhodiť tohto a zatvoriť prevádzku. Podľa tržieb sa im oplatí držať prevádzku otvorenú. Zam-nec poletí v momente, keď bude nový odborný garant, len potrebujeme vedieť ako sa to tým, že je invalid na 100% skomplikuje.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nijako sa to neskomplikuje,
len musíš požiadať UP o súhlas s pádnymi dôvodmi. Medzi, kt. porušenie prac. disciplíny patrí.
Teda ale riadne zadubený zamestnanec čo sa týka toho rozhodnutia. Držím palce nech sa to dobre vyrieši.
A naozaj aj invalidný občan sa dá vyhodiť zo zamestnania.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Vďaka Xanti, napíšem ako sme to poriešili.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Som zvedavá či pochopí, že to rozhodnutie doniesť je v jeho vlastnom záujme.


Ináč, v podstate ten zamestnanec má zle vyrátané mzdy, odkedy je uznaný plne invalidným. Firma tiež prišla jeho konaním o časť peňazí.

Ked vezmeme do úvahy, že pri ZP pri zdravom sa platí
z-nec 4 % ak je invalidný tak 2%
z-teľ 10 % - // - tak 5 %

A pri SP je to na odvodoch

poist. v nezamestnanosti
z-nec 1% ak je invalidný tak 0%
z-teľ 1% - // - tak 0%

dôchodkové poistenie - invalidné
z-nec z min. VZ 295,50 € ... 3% a ak je invalid tak min. VZ je 147,75 €
z-teľ z min. VZ 295,50€ .......3% - // - ...................... detto 147,75€

Z toho mi vyplýva, že z-nec má od kedy je vo fy vyrátanú zlú mzdu, a tiež aj danové priznanie.
Myslím, že jeho konaním Vám vznikla škoda, ktorú by som asi vymáhala od daného zamestnanca.
Naposledy upravil Xanti : 07.08.09 at 10:26
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ludkovia moji,
dá sa takto spôsobená škoda vymáhať od zamestnanca? Tým že zatajil dôležité skutočnosti.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zltalienka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať, môže firma prepustiť zamestnanca (na základe opakovaného porušenia pracovnej disciplíny), ktorý až po upozornení, že bude prepustený, oznámil zamestnávateľovi, že má priznanú 100% invaliditu a preto ho nemôžu prepustiť?
100 %-ná invalidita ? Videla si rozhodnutie posudkovej komisie SP?
Prezrela som celú prílohu k zákonu o sociálnom poistení a len v jednom prípade som našla mieru poklesu zárobkovej činnosti 80-100%
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

Xanti Pozri príspevok
Som zvedavá či pochopí, že to rozhodnutie doniesť je v jeho vlastnom záujme.


Ináč, v podstate ten zamestnanec má zle vyrátané mzdy, odkedy je uznaný plne invalidným. Firma tiež prišla jeho konaním o časť peňazí.

Ked vezmeme do úvahy, že pri ZP pri zdravom sa platí
z-nec 4 % ak je invalidný tak 2%
z-teľ 10 % - // - tak 5 %

A pri SP je to na odvodoch

poist. v nezamestnanosti
z-nec 1% ak je invalidný tak 0%
z-teľ 1% - // - tak 0%

dôchodkové poistenie - invalidné
z-nec z min. VZ 295,50 € ... 3% a ak je invalid tak min. VZ je 147,75 €
z-teľ z min. VZ 295,50€ .......3% - // - ...................... detto 147,75€

Z toho mi vyplýva, že z-nec má od kedy je vo fy vyrátanú zlú mzdu, a tiež aj danové priznanie.
Myslím, že jeho konaním Vám vznikla škoda, ktorú by som asi vymáhala od daného zamestnanca.
Xanti od 1.1.2009 su zrušené tie minimálne sumy VZ ( 75% a 50%) pre inavlidov do 70% poklesu a nad 70% pokles vykonávania zár.činnosti.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

olga88 Pozri príspevok
Chcela by som sa spytat na nasledovnu informaciu. Statny zamestnanec nastupil na invalidny dochodok.Vyplatene mu bolo len odchodne, nakolko zakon o statnej sluzbe neobsahuje riesenie odstupneho pri naroku na inv. dochodok. Preto sa pytam, nie je zakonnik prace v takomto pripade nadriadeny nad zakonom o statnej sluzbe?Alebo statny zamestnanec nema narok na odstupne?
Pracovny pomer bol ukonceny zrusenim statnozamest. pomeru.
Velmi pekne dakujem za odpoved.
Tu nejde o to, ktorý zákon je podriadený a ktorý nadriadený, štátni zamestnanci sa proste riadia zákonom o štátnej službe, ten je pre nich určený, a len v prípadoch, ktoré zákon o štátnej službe nerieši, riadi sa zákonníkom práce.
Podľa zákona má štátny zamestnanec nárok na odchodné, ktoré mu aj bolo vyplatené. Ďalej zákon o štátnej službe rieši nie odstupné, ale odmenu pri odchode do invalidného dôchodku, §94, ods. 1 písm. d/. Problém je však v tom, že to neprikazuje, len umožňuje: "štátnemu zamestnancovi možno poskytnúť odmenu pri odchode do invalidného dôchodku najviac v sume trojnásobku jeho posledného funkčného platu".

Čiže podľa mňa postupovali správne, ak nemajú financie, odmenu nevyplatili.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nutricia Pozri príspevok
Xanti od 1.1.2009 su zrušené tie minimálne sumy VZ ( 75% a 50%) pre inavlidov do 70% poklesu a nad 70% pokles vykonávania zár.činnosti.
Nesúhlasím, mám pred sebou " Prehľad odvodov poistného pre najčastejšie kategorie poistencov od 1.7.2009 " pri pracovnoprávnych vzťahoch na základe pracovnej zmluvy od vydavateľstva poradca. A ten výcuc som urobila z toho.

Dokonca ako tak pozerám tak polovičné VZ sú aj pri nemocenskom poistení, i pri starobnom poistení, i pri garančnom poistení a tiež pri rezevnom fonde solidarity.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

skús pozriet zákon o soc.poistení §138 odst.9
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Myslíš, že by sa v poradcovi mýlili? Je tam dátum 1.7.2009
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nutricia Pozri príspevok
skús pozriet zákon o soc.poistení §138 odst.9
ja tam nič také nevidím, a to mám aj novelu pred sebou.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

ja mám poradcu PMPP 6-7/2009 a tam v zákone o sociálnom poistení,nadväzujúc na zákon o min.mzde je komentár k § 138ods.9
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tak ja ten výcuc mám z mimoriadnej prílohy mesačníka Poradca. Takže teraz som úplne zmätená z toho ako to má byť.
Babyyyyyyyyy ako to je. Pomoooooooc. Poradte, rozsúdte pomôžte
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

ten zákon o min.mzde kde boli uvedené tie percentá 75% a 50% na zníženie sadzby bol zrušený k 1.2.2008
pozri zákon 663/2007 Z.z. o min.mzde.

a aj toto:Tabuľka odvodov od 1.7.2009 do 31.12.2009
Autor Jozef Mihál
01-07-09
Súhrn sadzieb, výnimiek, minimálnych a maximálnych vymeriavacích základov pre výpočet poistného na sociálne a zdravotné poistenie.

Údaje v tabuľke platia v období od 1.7.2009 do 31.12.2009.


Poistenie Zamestnanec Zamestnávateľ SZČO Dobrovoľne poistená osoba* VZ_min. VZ_max.
Nemocenské 1,4% 1,4% 4,4% 4,4% 295,50 1084,55
Starobné 4% 14% 18% 18% 295,50 2892,12
Invalidné 3% 3% 6% 6% 295,50 2892,12
Úrazové neplatí 0,8% neplatí neplatí 295,50 neobm.
Garančné neplatí 0,25% neplatí neplatí 295,50 1084,55
Nezamestnanosť 1% 1% neplatí 2% 295,50 2892,12
Rezervný fond neplatí 4,75% 2% 4,75% 295,50 2892,12
Zdravotné 4% 10% 14% 14% 295,50 2006,17
Zdravotné ZPS 2% 5% 7% 7% 295,50 2006,17



* V prípade zdravotného poistenia ide o dobrovoľne nezamestnanú osobu (samoplatiteľa) - v takom prípade je minimálny VZ 191,07 €.

Zaokrúhľovanie

Vymeriavacie základy na sociálne poistenie sa zaokrúhľujú na eurocent nahor.

Vymeriavacie základy na zdravotné poistenie sa zaokrúhľujú na eurocent nadol.

Jednotlivé sumy poistného na sociálne poistenie sa zaokrúhľujú na desiatky eurocentov nadol.

Jednotlivé sumy preddavkov na zdravotné poistenie sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol.

Odvody SZČO, ktorý platí poistné z minimálneho základu 295,50 €

Nemocenské.......4,4% = 13,00 €
Starobné............18% = 53,10 €
Invalidné..............6% = 17,70 €
Rezervný fond.......2% = 5,90 €
SPOLU do SP.................89,70 € (ak neplatí invalidné, tak spolu 72,00 €)

Zdravotné............14% = 41,37 €
Zdravotné ZPS.......7% = 20,68 €


Sociálne poistenie



Povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca sa nevzťahuje na:
zamestnanca podľa osobitného predpisu (napr. podľa zákona č.312/2001 Z.z. o štátnej službe, č.154/2001 Z.z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, č.315/2001 Z.z. o hasičskom a záchrannom zbore),
väzňa,
osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok,
osobu ktorej bol priznaný predčasný starobný dôchodok,
osobu ktorej bol priznaný invalidný dôchodok pri poklese vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.
Poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec:
ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok,
ktorému bol priznaný starobný dôchodok.
Poistné na invalidné poistenie neplatí ani zamestnávateľ za uvedených zamestnancov.



Minimálny vymeriavací základ na sociálne poistenie je od 1.1.2009 do 31.12.2009 suma 295,50 € okrem výnimiek, kedy minimálny základ je:
suma príjmu zodpovedajúca kratšiemu pracovnému času zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas,
suma náhrady mzdy poskytnutá z dôvodu prekážok v práci na strane zamestnávateľa,
suma pracovnej odmeny fyzickej osoby vo výkone väzby a fyzickej osoby vo výkone trestu odňatia slobody, ak sú zaradené do práce,
a minimálny vymeriavací základ vôbec nie je určený v prípade garančného a úrazového poistenia zamestnanca na dohodu.
Alikvótne krátenie najnižšej a najvyššej možnej sumy vymeriavacieho základu v sociálnom poistení - ak poistenie trvalo len časť kalendárneho mesiaca alebo počas kalendárneho mesiaca boli obdobia, za ktoré sa poistné neplatí podľa § 140, najnižšia a najvyššia možná suma VZ sa upraví tak, že VZ pripadajúci na jeden kalendárny deň sa vynásobí počtom kalendárnych dní poistenia.
Naposledy upravil Nutricia : 07.08.09 at 11:43
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nutricia Pozri príspevok
ten zákon o min.mzde kde boli uvedené tie percentá 75% a 50% na zníženie sadzby bol zrušený k 1.2.2008
Ja necitujem zákon, len proste vždy v poradcovi prídu na fy aj mimoriadne prilohy a tam je to čo píšem viď príloha. A iste je to aktuálne, kedže sa tam spomínajú euráče a dátum 1.7.2009

No vlastne teraz som to pricapila, dúfam že je to čitatelné. Z týchto príloh som vychádzala vo svojom príspevku, tam sa spomína ten polovičný VZ. Ale som trošku z toho zmagorená ako to vlastne je.
Naposledy upravil Xanti : 07.08.09 at 12:01
odvody poistneho (3).jpg  
odvody poistneho (4).jpg  
1/1
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Kde je pravda ?
Prosím o pomoc, nechcem zavádzať ale som naozaj veľmi zmätená čo sa týka odvodov.
Dakovam.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať