Zavrieť

Porady

Zaradenie majetku pri delimitácii

My, ako ZŠ , sme delimitovali od obce MŠ a ŠJ. Delimitačným protokolom nám pribudol dlhodobý hmotný majetok (sú v ňom uvedené OC a oprávky). Akým zápisom dostať do účtovníctva tento majetok
1.) už odpísaný
2.) ten ktorý sa ešte odpisuje

Ďakujem Vám dopredu všetkým za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Za predpokladu, že delimitovaný majetok je obstaraný z vlastných prostriedkov zriaďovateľa, účtovanie bude nasledovné:
    1.) plne odpísaný majetok MD 02x / D 08x
    2.) neodpísaný majetok:
    a) obstarávacia cena MD 02x /
    b) oprávky / D 08x
    c) zostatková cena / D 355.

    Pekný deň

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Presne tak ako to opísal Kvet som dávala majetok do účtovníctva. Ešte som dopĺňala aj drobný hmotný majetok a podsúvahovú evidenciu, podľa smernice, opísaným spôsobom.

    malalulu je offline (nepripojený) malalulu

    malalulu
    Ešte Vás chcem poprosiťo radu , ako dostanem do účtovníctva potraviny v ŠJ z delimitačného protokolu. Moja úvaha je 112/354.
    Prosím potvrďte alebo vyvráťte moju úvahu.
    Ďakujem

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Bola som v tom, že delimitácia sa účtuje cez 411. Trošku ste ma splietli, a bola som nútená kuk do postupov.


    Obstaranie:

    (4) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období a účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov rovnakým spôsobom ako v § 56 ods. 12. Bezodplatne nadobudnutý dlhodobý hmotný majetok, o ktorom sa účtuje v účtovej skupine 03 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 - Ostatné kapitálové fondy. Majetok nadobudnutý štátnym podnikom delimitáciou sa účtuje na príslušný účet majetku a v prospech účtu 411 – Základné imanie.

    Vyradenie:

    (4) Zostatková cena dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku, ktorý nie je plne odpísaný, sa účtuje pri vyradení najmä na ťarchu účtov
    a) 541 – Zostatková cena predaného dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku pri predaji,
    b) 551 - Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku pri likvidácii alebo pri prevode podľa osobitných predpisov,
    c) 543 - Dary pri darovaní,
    d) 367 – Záväzky z upísaných nesplatených cenných papierov a vkladov pri vecnom vklade do obchodnej spoločnosti alebo družstva,
    e) 549 - Manká a škody pri manká a škodách,
    f) 491 –
    Vlastné imanie fyzickej osoby – podnikateľa pri prevode do osobného užívania,
    g) 411 - Základné imanie pri delimitácii alebo pri prevode majetku štátu, ku ktorému má právo hospodárenia štátny podnik podľa osobitného predpisu28).

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Dievčatá, rada by som objasniť, prečo delimitácia a samostatné obstaranie majetku riešite cez 355-ostatné pohľadávky voči spoločníkom a členom.

    Obstaranie delim. sa účtuje nasledovne:021/081, 411
    - hnuteľné vci: 022/083, 411
    - DHM: 029/089, 411.

    Alebo ZŠ a ŠJ, MŠ nie sú štátne?

    Nemôžeme strielať účty ako sa nám chce. JAsne nám účovanie definujú postupy.
    Alebo mám zlé postupy???

    sojciakova je offline (nepripojený) sojciakova

    sojciakova
    Ešte som zabudla- ZŠ, MŠ a ŠJ, ktoré prešli pod obec nie sú štátne. Sú podriadené svojej obci.Štát ich len financuje cez prenesené kompetencie.Reforma verejnej správy prebehla v roku 2002.

    malalulu je offline (nepripojený) malalulu

    malalulu
    kunkelovaa Pozri príspevok
    Presne tak ako to opísal Kvet som dávala majetok do účtovníctva. Ešte som dopĺňala aj drobný hmotný majetok a podsúvahovú evidenciu, podľa smernice, opísaným spôsobom.
    kunkelovaa, a nepreberali ste pri delimitácii potraviny? Blíži sa uzávierka a ja neviem ako to mám zaúčtovať.
    Potravinový účet som musela účtovať oproti pohľadávkam a záväzkom a potraviny už neviem oproti čomu. Prosím, poraďte niekto.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Podľa môjho názoru, ja by som delimitované potraviny zaúčtoval nasledovne: MD 112 / D 648. Takto sa napr. účtuje aj delimitovaný neodpisovaný majetok napr. pozemky.

    malalulu je offline (nepripojený) malalulu

    malalulu
    Kvet, ďakujem, ešteže si na Porade, vôbec ma táto možnosť nenapadla. Ešte raz vďaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.