Zavrieť

Porady

výpočet exekúcie

Ahojte! Prosím Vás o radu.Prebrala som agendu mzdovej účt. a narazila som na problém pri výpočte exekúcií. Jedna zamestnankyňa má až 8 exekúcií a doteraz jej zrážali z každej určitú čiastku, pričom nebrali do úvahy životné minimum. Jej hrubá mzda je 8496,- Sk, poistné 1146,- čiže čistá mzda je 7350,- Sk. Podľa mňa jej musím odrátať nepostihnuteľné časti mzdy t.j. 3234,- Sk na povinnú a 1347,- na manžela. Zostane jej 2769,- a z toho tretina je len 923,- Sk. Ako mám postupovať pri zrážaníé toľkých exekúcií a ako to mám vysvetliť zamestnankyni, že nebolo postupované správne?
Ďakujem Jana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    gabinap je offline (nepripojený) gabinap

    gabinap
    Dobrý deň.
    Pomôžete mi prosím Vás vypočítať výšku exekúcie. Zamestnanec má za obdobie 11/2008 čistú mzdu vo výške 14 515,- Sk Žije sám, a má 5 exekúcii. Vopred ďakujem za odpoveď.

    jankami je offline (nepripojený) jankami

    jankami
    Dobrý deň.
    Od čistej mzdy musíte odrátať základnú nepostihnuteľnú sumu na zamestnanca 3078,- Sk (opatrenie MPSVaR SR č. 225/2008 Z.z.)- (ak by mal manželku a 1 dieťa, tak odrátať na nich 2x 1282,-Sk). Zvyšok čistej mzdy vydelíte 3. Jedna tretina sa posiela exekútorovi. Ak je v exekúcii napísané, že sa môže zrážať z dvoch tretín, pošlete dve tretiny. Je potrebné uprednostniť prednostné pohľadávky, inak zrážať v poradí v akom prišli.
    Jana

    andrea123 je offline (nepripojený) andrea123

    andrea123
    Prosím kolko mam odpočitat osob z dovodu vypočtu nepostihnutelnej sumy pre zamestnanca na ktoreho prišla exekucia, zamestnanec ma 2 deti z prveho manželstva, ktore žiju s nim...teraz ma iba družku, s ktorou ma dalšie dve deti, na 4 dalšie osoby, alebo 5? dakujem velmi pekne a prajem krasny vikend

    andrea123 je offline (nepripojený) andrea123

    andrea123
    andrea123 Pozri príspevok
    Prosím kolko mam odpočitat osob z dovodu vypočtu nepostihnutelnej sumy pre zamestnanca na ktoreho prišla exekucia, zamestnanec ma 2 deti z prveho manželstva, ktore žiju s nim...teraz ma iba družku, s ktorou ma dalšie dve deti, na 4 dalšie osoby, alebo 5? dakujem velmi pekne a prajem krasny vikend

    PROSIM NIKTO NEVIE ODPOVED? Prosim :-)
    Naposledy upravil andrea123 : 12.12.08 at 09:27

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Zo zákona o zrážkach:<?XML:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P></O:P>
    • Základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy v zmysle § 278 ods. 1 občianskeho súdneho poriadku a § 70 ods. 1 exekučného poriadku, je 60 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky. Od 1.7.2006 je to suma 3234 Sk.<O:P></O:P>
    • Na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné, sa započítava 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky; rovnako to platí aj na manžela povinného, ktorý má samostatný príjem. Od 1.7.2006 je to suma 1348 Sk.<O:P></O:P>
    • Ak sa Zrážky zo mzdy vykonávajú z miezd oboch manželov, započíta sa 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky na dieťa, ktoré spoločne vyživujú, každému z nich osobitne.<O:P></O:P>
    • 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky, sa nezapočítava na tú osobu, v ktorej prospech trvá výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného.
    Počíta sa teda z čistej mzdy, od nej sa odpočíta minimum na osobu, ktorej sa exekúcia týka, t.j.3234, a prípadne ďalšie minimá podľa hore uvedeného a potom sa výsledné číslo vydelí tromi. 1/3 určuje možnosť zrážky na bežné exekučné zrážky, a 2/3 na prioritné zrážky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.