Zavrieť

Porady

tržba za materiál

Ahojte poraďáci !
Viete mi poradiť,či účtujem správne ?

Nakupujem režijný materiál /farby,tmely,riedidlo.../a účtujem ho na 501.

Vo faktúre ,kde je fakturovaná robota,náhradné diely a režijný materiál /ten účtujem na 642-je to správne ????/
Sklad účtujem spôsobom B
Môže to tak byť,alebo ako ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Nie, nie je to správne. Ide o to čo vlastne robíš

    - ak fakturuješ napr. maliarske služby, tak farby, tmely a riedidlo predsa potrebuješ aby si mohla maľovať - t.j. celú faktúru budeš účtovať na 602!
    - ak fakturuješ predaj tovaru - potom aj to riedidlo je tovar, t.j. nakup tovaru účtuješ na 504, predaj tovaru na 604
    - ak nakupuješ režijný materiál na to, aby si vyrobila nejaký výrobok (a je jedno z čoho sa skladá), potom faktúru budeš účtovať na 601

    Účet 642 použiješ len vtedy, ak predávaš nepotrebné zásoby.

    Účtovanie zásob spôsobom B - celý rok účtuješ do nákladov bez ohľadu na to, či to máš na sklade alebo si to hneď spotrebovala. Na konci roka spravíš inventúru, zistíš koľko materiálu si nespotrebovala a účtuješ 112 / 501

    janča 99 je offline (nepripojený) janča 99

    janča 99
    opravujeme autá
    náhradné diely ,keď nakupujem,tak účtujem na 501 a vo faktúre predaj náhr.dielov 642.
    tak isto som účtovala aj režijný materiál
    takže to robím zle ...

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    Ahojte.
    Ja účtujem firmu,ktorá vykonáva montážne práce.
    Keď je na faktúry "poskytnuté montážne práce + spotrebovaný materiál",účtujem celú sumu na 602. To je v poriadku.
    Teraz som však dostala do rúk odberateľskú faktúru so znením "fakturujeme Vám za dodávku materiálu na stavu"
    no ja tomu rozumiem tak,že to je zatiaľ iba materiál,v ďalšej faktúre budú k tomuto materiálu služby.
    Takže teraz neviem,ako to zaúčtovať?Aj takúto faktúru účtujem na 602-Tržby za služby (montážne práce)?
    ďakujem

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    erika_H Pozri príspevok
    Ahojte.
    Ja účtujem firmu,ktorá vykonáva montážne práce.
    1. Keď je na faktúry "poskytnuté montážne práce + spotrebovaný materiál",účtujem celú sumu na 602. To je v poriadku.
    2. Teraz som však dostala do rúk odberateľskú faktúru so znením "fakturujeme Vám za dodávku materiálu na stavu"
    no ja tomu rozumiem tak,že to je zatiaľ iba materiál,v ďalšej faktúre budú k tomuto materiálu služby.
    Takže teraz neviem,ako to zaúčtovať?Aj takúto faktúru účtujem na 602-Tržby za služby (montážne práce)?
    ďakujem
    1. Správne. Poskytli ste službu .
    2. Poskytli ste materiál. Zákazník si ho kúpil. Predaj materiálu účtujete 311/642.
    Keď pôjdete robiť službu: 311/602.
    3. Ak by ste mali obchod s autodielmi a zároveň i prevádzku na montáže. Učtujete ako predaj tovaru 311/604. Predali ste tovar, kt. je v nezmenenom stave. A potom môžete ísť robiť montážne práce, kde FA napr. hodonovo 311/602

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    betka Pozri príspevok
    1. Správne. Poskytli ste službu .
    2. Poskytli ste materiál. Zákazník si ho kúpil. Predaj materiálu účtujete 311/642.
    Keď pôjdete robiť službu: 311/602.
    3. Ak by ste mali obchod s autodielmi a zároveň i prevádzku na montáže. Učtujete ako predaj tovaru 311/604. Predali ste tovar, kt. je v nezmenenom stave. A potom môžete ísť robiť montážne práce, kde FA napr. hodonovo 311/602
    ďakujem za odpoveď Betka.
    Ešte ma tak napadlo k bodu 3) - keď by sme ale využili materiál (ktorý môže byť tovar v našej pradajni,ale v prípade,že opravujem automobil,stane sa pre mňa materiál,tj. cez interný doklad účtujem 501/504 v prípade účtovania zásob spôsobom B)
    takže keď využijeme tento tovar,ako materiál,ale fakturujeme ho samostatne,účtuje sa na samostatnej faktúre 311/642,áno prosím?
    Ďakujem

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    erika_H Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď Betka.
    Ešte ma tak napadlo k bodu 3) - keď by sme ale využili materiál (ktorý môže byť tovar v našej pradajni,ale v prípade,že opravujem automobil,stane sa pre mňa materiál,tj. cez interný doklad účtujem 501/504 v prípade účtovania zásob spôsobom B)
    takže keď využijeme tento tovar,ako materiál,ale fakturujeme ho samostatne,účtuje sa na samostatnej faktúre 311/642,áno prosím?
    Ďakujem
    posúvam

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    erika_H Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď Betka.
    Ešte ma tak napadlo k bodu 3) - keď by sme ale využili materiál (ktorý môže byť tovar v našej pradajni,ale v prípade,že opravujem automobil,stane sa pre mňa materiál,tj. cez interný doklad účtujem 501/504 v prípade účtovania zásob spôsobom B)
    takže keď využijeme tento tovar,ako materiál,ale fakturujeme ho samostatne,účtuje sa na samostatnej faktúre 311/642,áno prosím?
    Ďakujem
    Nie. Ak použijete tovar na opravu auta, tak potom to budete fakturovat 311/602 ako službu všetko.

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    KvetkaK Pozri príspevok
    Nie. Ak použijete tovar na opravu auta, tak potom to budete fakturovat 311/602 ako službu všetko.
    Ďakujem Kvetka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.