Zavrieť

Porady

Ako riešiť pôžičku a splátky ?

Dobrý deň,

som penzista a predávam byt. Výťažok chcem požičať deťom, ktoré by mi potom prispievali na živobytie. Doteraz som daň z prijmu neplati, ale neviem, ako mám ošetriť v dani z prijmu pôžičky a splátky. Prosím o informáciu, prípadne o odkaz na predpis, ktorý sa týmto konkrétne zaoberá.

Vopred ďakujem
Elda
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    poskytnutie pôžičky nie je výdavok a prijatie splátky z istiny pôžičky nie je príjem
    § 3 ods .2 písm B zákona o dani z príjmov:
    (2) Predmetom dane nie je

    a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
    b) úver a pôžička,

    Ak by súčasťou zmluvy o pôžičke boli aj úroky, tie sa zdaňujú v roku ich prijatia
    § 7 ods. 1 písm C zákona o dani z príjmov:

    Príjmy z kapitálového majetku

    (1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú

    a) úroky a ostatné výnosy z cenných papierov,
    b) úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte, na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 písm. b),
    c) úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek .....
    Naposledy upravil jaja99 : 27.09.08 at 13:59

    Ako riešiť pôžičku a splátky ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.