Zavrieť

Porady

Diaľnica a pozemok

Mám návrh kúpnej zmluvy na odpredaj mojej parcely na použitie na výstavbu diaľnice(nespadá do nových úsekov "na urýchlenie výstavby").Parcela má 1047 m2(orná pôda) a podľa návrhu zmluvy a nového geometrického plánu novej parcely chcú odkúpiť 1040m2.Je to možné nechať mi oddelený pozemok 7m2? Následne budem povinný za tento nepredajný a nepoužiteľný kúsok zeme platiť daň z nehnuteľnosti? Poraďte, ako sa brániť takému nezmyslu.Ja som už dva razy túto zmluvu odmietol.Pozemok bol predtým užívaný v družstve(platená aj daň).Teraz je na ňom diaľnica v úseku Važec-Mengusovce (nechápem ), parcela nebola odkúpená ani vyvlastnená, NDS na moje listy a maily nereaguje a diaľnica už v pohode stojí.Nakoniec ešte budem platiť daň za celu parcelu, keď som vlastník? Poraďte čo môžem robiť v tomto dánskom štáte, ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    Určite je to preklep, akurát to nikto z kompetentných úradníkov nepochopil. Napíš im po lopate aby im odpálilo. V krajnom prípade nije na škodu pohroziť nejakou televíznou reláciou.

    evula0 je offline (nepripojený) evula0

    evula0
    Žiaden preklep.Hovorím,že som dvakrát ten návrh odmietol písomne so zdôvodnením a hneď pri prvom som upozornil na 7m2. Je k tomu aj spracovaný geometrický plán, v ktorom moju parcelu rozdelili na dve 1040 a 7 m2.Napriek tomu obratom(za rok) mi poslali taký istý(z aktualizovaným ocenením).Druhý krát som odmietol a upozornil.Teraz je to už pol roka bez odpovede napriek dop.listu a mailu.Ak je to možné, poraďte nejaký zákon,vyhlášku, kam sa mám obrátiť, na aký úrad,na políciu a pod.Nehľadajte preklepy,čítajte čo som napísal.Ďakujem.
    Naposledy upravil evula0 : 07.10.08 at 05:26

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    pozdravujem,
    neviem, preco to nechapete ?
    - dialnica ma urcitu naprojektovanu trasu, vyhotoveny geometricky plan rozdelil vasu parcelu na "potrebnu" cast a "nepotrebnu" cast pre vystavbu dialnice
    - cat vasej parcely, ktora lezi mimo naprojektovanu trasu dialnice o vymere 7 m2 nadalej ostava vo vasom vlastnictve
    - navrh dialnice a ani geometricky plan nekopiruje vlastnicke hranice parciel

    evula0 je offline (nepripojený) evula0

    evula0
    [quote=olybaba;838164]pozdravujem,
    neviem, preco to nechapete ?
    - dialnica ma urcitu naprojektovanu trasu, vyhotoveny geometricky plan rozdelil vasu parcelu na "potrebnu" cast a "nepotrebnu" cast pre vystavbu dialnice
    - cat vasej parcely, ktora lezi mimo naprojektovanu trasu dialnice o vymere 7 m2 nadalej ostava vo vasom vlastnictve
    - navrh dialnice a ani geometricky plan nekopiruje vlastnicke hranice parciel[/quote]

    Ďakujem olybaba za hore citované,ale ako rada je to k ničomu a naviac je to asi len názor a nie vedomosť.Naviac dialnica stojí, celá parcela je stále moja takže než odpovieš, aspoň si otázku prečítaj.
    1.Môže sa parcela deliť na také malé parcely?
    2.A čo s ostatrnými otázkami(daň,stavba bez odkúpenia,vyvlastnenia,čo urobiť)?
    Naposledy upravil evula0 : 07.10.08 at 10:05

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    evula 0 skoda ze sa nerozumieme,
    - s mojou odbornou vedomostou som ti "lopatisticky" chcela vysvetlit aka je skutocnost s dialnicou a tvojim pozemkom

    evula0 je offline (nepripojený) evula0

    evula0
    [quote=olybaba;838671]evula 0 skoda ze sa nerozumieme,
    - s mojou odbornou vedomostou som ti "lopatisticky" chcela vysvetlit aka je skutocnost s dialnicou a tvojim pozemkom[/quote]

    Žiaľ,nerozumieme, pretože diaľnica je postavená na mojom pozemku bez zákonného dôvodu.Dôvodom neuzavretia kúpnopredajnej zmluvy bol môj nesúhlas s rozdelením na 7m2 parcelu, za ktorú by som asi musel platiť do konca sveta(nepredajná a neprenajímateľná)daň.Potrebujem poradiť zákonné dôvody (ak existujú) proti možnosti vzniku takéhoto malého pozemku a hlavne nejaký zákonný postup proti zastavaniu bez odkúpenia.Veď za rok 2008 ma asi bude naháňať obecný úrad za zaplatenie dane z nehnuteľnosti za pozemok pod diaľnicou.Veď je to na hlavu!Ak to,Olybaba, chápeš,tak sa k tomu vyjadri a nepíš len preto aby si písala.
    Prosím,nie je tu nikto,kto by tomu naozaj rozumel a vedel poradiť?Ešte jedna poznámka:pozemok je 150 km od môjho bydliska, čo možno vysvetľuje prečo som buldozérom nebránil v práci vlastným telom a ani nevedel o stavebných prácach.
    Naposledy upravil evula0 : 08.10.08 at 06:13

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    Ak dobre rozumiem, ty si zatiaľ pozemok nepredal a oni (NDS) tam už objekt postavili.
    Ak stále figuruješ na LV ako vlastník, obrátil by som sa na NDS ( možno osobné stretnutie by bolo lepšie ako vypisovanie), s požiadavkou vyriešenia situácie, resp. dohodnúť si podmienky prenájmu a aj "odškodnenia". Nemyslím to ironicky ale právny odbor NDS k tomu "musí" zaujať stanovisko, ak pošleš výzvu inštitúciám ktoré sa živia zverejňovaním takýchto "nepávostí"( TV, Noviny,...).
    Teda nech to rozumne odkúpia ( myslím celé) alebo prenajmú, aby sa situácia so stavbou pohla.
    POZOR. aby to nedošlo k vyvlastneniu - preto treba opatrne, či si neurobil niekde právnu chybu v jednaniach.

    veľa štastia pri jednaniach.

    PS: asi nie si jediný vlastník nevysporiadaného pozemku pod diaľnicou ( alebo majitel časti diaľnice??). Skúsil by som info od "ombucmana", možno touž riešili.

    evula0 je offline (nepripojený) evula0

    evula0
    Návrhy na odkúpenie boli,k dohode nedošlo(viď problém 7m2),dialnica je na neodkúpenom ani nevyvlastnenom postavená.NDS na listy ani emaily neodpovedá.Ja by som bol aj rád keby došlo k vyvlastneniu,lebo by sa to riešilo.Takto budem musieť platiť daň ako vlastník za parcelu, ktorú mám bez zákonného dôvodu použitú na diaľnicu.Kto to vlastne dozoruje-obecnýúrad?krajský stavebný úrad?Svätý Peter?Kde sa môžem obrátiť??

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    Možnoby fakt poradil úrad "ombucmana", ak to už niekedy riešli, je to precedens ( či ako sa to píše) a právnici by to vedeli požuť.
    www.vop.gov.sk
    Za pokus to stojí.

    evula0 je offline (nepripojený) evula0

    evula0
    [quote=gypsy7;840791]

    Dozoruje to ten,čo vydal stavebné povolenie.
    Tam sa stažuj písomne,ak máš list vlastníctva a nedala si súhlas.[/quote]

    Ďakujem, konečne prvá konkrétna rada(okrem dobrej vôle od Žiška). Samozrejme mám list vlastníctva. Neexistuje ani zmluva o budúcej zmluve (prípad pozemkov pod Braniskom). Stavebné povolenie vydáva pri diaľnici obecný úrad alebo vyšší-v tomto prípade asi (okres)Poprad alebo ešte vyšší (kraj)Prešov?
    V registry katastra ale zatiaľ nie je žiadna zmena vlastníka ani rozdelenia parcely, takže tam sa asi nič neudialo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.