Zavrieť

Porady

Výpomoc pôžičkou PHM.

Dve firmy používajú na jednom dvore cisternu s PHM. Pri uzávierke sa zistilo, že firma "B" na svoje meno má do cisterny dodané menej PHM ako odobrala.

Zjednodušene povedané firma "A" požičala firme "B" pohonné hmoty.

Podlieha takáto susedská výpomoc daňovej povinnosti z DPH?

Ďakujem.

apo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Dav Pozri príspevok
    Podľa mňa áno. A by mala vystaviť faktúru B na predaj materiálu. S DPH.
    Na 80% si myslím aj ja, že došlo k plneniu, ale pôžičky nie je zdaniteľným plnením.

    Ja viem, že požičanie PHM nie je celkom finančná služba, ale keď ja PHM až do ich zúčtovania ako náklad účtujem na analytickom účte 378, takže to prečerpanie by som zaúčtoval 501/379 a PHM by som potom vrátil 379/378.

    No či by to až tak veľmi mohlo správcovi dane vadiť, že sú dobré susedské vzťahy.

    apo

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Firma B spotrebovala PHM a komusi za ne zaplatiť s DPH musí. Či dodávateľovi PHM, alebo A firme - pre ňu je to náklad. No a firma A platila viacej dodávateľovi, ako spotrebovala, tak ten zbytok predala, môže predať za nákupnú cenu, - tým vlastne vzniknutá situácia bude "papírově vyřízena". V účtovníctve tak bude "presný a pravdivý obraz..." a správca dane iste nebude poznať pojem "pôžička PHM".

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Lenže to "papírové vyřízení" znamená dodatočné DP k DPH, preto hľadám ako to obísť.

    apo

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...-2008-a.html#2
    Radšej dodatočné, ako platiť pri zistení správcom dane.
    Alebo napísať dodávateľovi PHM reklamáciu, aby zaslal faktúry na správnu sumu, nechať to nevysporiadané, nezaúčtované, a účtovať až po dodaní dokladov. Z akého obdobia to je - tento rok, alebo niečo zo starších období?

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Dobrý nápad,

    vystaviť dobropis na firmu "A" a vyfakturovať firme "B" a nikoho to nebude nič stáť.

    Ďakujem.

    apo

    Výpomoc pôžičkou PHM.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.