Zavrieť

Porady

Dátum zaúčtovania prijatej faktúry

Chcela by som vedieť, či možno začiatkom roku-nového účtovného obdobia meniť dátum zaúčtov.fa.Napr.
v roku 2004 som účtovala dátumom prijatia fa a do DPH som dávala dátumom zdan.plnenia
v roku 2005 chcem účtovať dátumom zdan.plnenia aj do DPH dávať dátumom zdan.plnenia.
Ktorý spôsob je podľa Vás správny??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Aj aj to robím prvým spôsobom. Vieš, pri tom druhom spôsobe ti môžu vzniknúť problémy.

    Čo ak ti príde faktúra za máj až 26.6.2005, teda po dni podania priznania k DPH ?
    Budeš podávať opravné ?

    Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

    Lienočka
    Na dodávateľskej faktúre je dátum vystavenia napr. 05.05.2005, dátum daňovej povinnosti 31.04.2005 a fakúra k nám došla 10.05.2005.
    Ako sa to má správne zaúčtovať do účtovníctva-do nákladov a do DPH ?
    Ja to účtujem do účtovníctva dňom daňovej povinnosti a do DPH dňom prijatia faktúry. Je to správne? Ako to robíte vy ?

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Lienočka :

    do účtovníctva sa ti to nemôže dostať dňom daňovej povinnosti, lebo si nemala v tento deň faktúru.

    Buď daj do účtovníctva a aj do DPH deň prijatia faktúry, alebo
    daj do účtovníctva deň prijatia faktúry a do DPH dňom daňovej povinnosti.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    čiže,
    keď ti príde faktúra 10.5.2005, to znamená, že do účtovníctva sa ti môže najskôr dostať v tento deň.

    do DPH sa ti tiež môže dostať v tento istý deň, teda 10.5.2005, alebo dňom daňovej povinnosti, t.j 30.4.2005. Podľa toho akým spôsobom sa rozhodneš.

    Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

    Lienočka
    Ďakujem za odpoveď. Trochu som to poplietla s podmienkou, že musím mať faktúru, aby som si mohla uplatniť odpočet DPH. V bývalej práci ma nadriadena učila, že faktúru musím mať zaúčtovanú v tom období ktorého sa týka. Myslím tým mesačné uzávierky, aby náklady boli v tom mesiaci ktorého sa týkajú.

    Dátum zaúčtovania prijatej faktúry

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.