Zavrieť

Porady

dátum zaúčtovania faktúry

Ahojte,

chcem sa spýtať jednu vec. Robím veľkú chybu ak pri účtovaní došlej faktúry dám denníkový dátum deň keď mi faktúra došla a konkrétne pri účtovaní zadávam dátum kedy bolo zdaniteľné plnenie? Lebo inak by mi nesedel hospodársky výsledok po mesiacoch a faktúry, ktoré mi došli až v nasledujúcom mesiaci ako bola daňová povinnosť by sa mi presunuli až do nasledujúceho mesiaca.
Ďakujem
Usporiadat
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Robíš to dobre. Túto tému sme už predebatovávali a kolegovia mi dali za pravdu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mbulkova mbulkova

mbulkova je offline (nepripojený) mbulkova

Ďakujem veľmi pekne, hľadala som tému ale nenašla som ju.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

mbulkova mohla by si to konkretizovať, teda na dátumoch a účtovaní, ako to zaraďuješ?Ja mám tiež taký problém.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Skúste nám menej zdatným alebo začiatočníkom poradiť trocha podrobnejšie.Dakujem.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pozrite si aj túto diskusiu, myslím si, že sú tu protirečiace si názory:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=78036#post78036
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Ahojte ja som dnes bola u jednej daňovej poradkyne a tá mi povedala aby som účtovala došlé faktúry do účtovneho denníka dňom vzniku daňovej povinnosti, že predídem zbytočným problémom, aby som si mohla skontrolovať napríklad aj DPH. Ja som z toho jeleň, všetci píšu dňom doručenia a ona mi poradila presný opak. A niečo spomínala že na konci roka musím aj tak dátumom zdaniteľného plnenia všetko prehodiť -tomu už vôbec nerozumiem, začínam s podvojným ale najradšej by som s ním niekde praštila... neviem či sa dostanem do praxe, proste čo sme brali na škole teóriu a účtovali na šibeničky vymyslené príklady, to sa nedá porovnať, mám pocit že celých 5 rokov školy mi bolo na dve veci... prax je prax
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

nezúfaj...
a dám ti radu hodnú groš: na porade sú aj tohtoročné príspevky ohľadne evidencie faktúr a dátumov... nie len z roku 2005. vtedy sme boli poniektorí ešte riadni žuvačkári...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Tak tak tak, nezúfaj...poniektorí si šibečničky tíško robíme aj po 15-tich rokoch praxe...a mnohí by sme radi praštili skôr s JÚ
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Ja si pozerám všetky príspevky aby som sa zbytočne nevypytovala a práve preto som z toho ešte viac domotaná lebo každý povie niečo iné... vie mi niekto polopate vysvetliť čo mi hovorila tá poradkyňa???
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

PS: ja neviem, snáď keď zvládnem tento rok, tak to už pôjde, ak by sa našiel niekto takí dobrí a napísal mi čo mám robiť hlavne na konci roka aby som na nič nezabudla, budem mu fakt vďačná, alebo ma odporučte na príspevok, ktorý je naozaj dobrý a aktuálny. A ešte niečo robím v MRP-čku a v účtovnom denníku mám zoradené doklady podľa toho kedy som ich nahodila -teda najskôr mám napr. VF za 9/2008, 10/2008 potom DF za 9/2008, keď nahodím BU -to budem mať od januára (začala som účtovať od septembra -aj program mám vtedy zakúpený, ale účet mám otvorený dávno tak poplatky sú tam). Tiež mi tá dańová poradkyna povedala, že v žiadnom prípade aby som nepoužila v účtovnom denníku vo funkciách prečíslovanie zápisov, že to by mi rozhádzalo údaje, no mne sa to zdá byť teraz rozhádzané keď to nie je podľa dátumov -veď údaje v denníku majú byť usporiadané chronologicky no nie? Ja neviem, po dneskajšom rozhovore s ňou mám proste depku...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Programy na účto môžu pracovať s rôznymi dátumami. U každého je to individuálne. Môže ísť o nasledovné prípady:
dátum zaúčtovania, dátum vystavenia faktúry, dátum dodania. Treba si overiť, čo ktorý dátum porobí aj v účtovníctve. Malo by byť jasné, že dátum dodania má vplyv na evidenciu DPH - zaradenie do obdobia. Blíži sa o.i. koniec roka a je potrebné zabezpečiť, aby sa predmetné FA aj dostali do "správneho roka". Pretože sa môže stať, že program ponúkne možnosť "dátum zaúčtovania" , užívateľ zadá napr. 10.1.2009 a program z toho dôvodu FA nezaradí do r. 2008, aj ked sa obsah FA týka roka 2008.
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Takže by bolo asi lepšie účtovať VF aj DF dátumom dodania nie? -potom by to bolo aj podľa DPH rovnaké a aj účtovné obdobie by sedelo, tak prečo mi povedala zase že na VF ona dáva dátum vystavenia a len DF dátum dodania. ach-jaj
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Lepšie znamená asi iba pohodlnejšie. Kým nemám v ruke DF, nemám o čom účtovať. Kým nevystavím OF, nemám o čom účtovať.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
ale ak soft ponúka len jeden dátum, tak zostáva len den dodania
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

ekopo Pozri príspevok
ale ak soft ponúka len jeden dátum, tak zostáva len den dodania

hm, duchom chudobný soft
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Počkaj, čochvíľa je tu koniec roka, to bude príspevkov na túto a podobnú tému....že aký dátum
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Och.... to je teda útecha... že koniec roka -dovtedy sa asi zbláznim nadobro...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Je treba si uvedomiť výklad pojmov : deň uskutočnenia účtovného prípadu /hľadisko účtovné/, dátum daňovej povinnosti /DPH/, ktoré vôbec nemusia byť totožné...
a príslušné paragrafy k tomu napr. tu:

http://www.porada.sk/t10719-faktura-...o-pripadu.html

Doklad účtujeme dátumom vzniku účtovného prípadu.
Vznik účtovného prípadu riešia Postupy JÚ a PÚ v § 2

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu


1/ Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
2/ Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti. U prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

Ďalej známy § 10 zákona o účtovníctve, kde máme uvedené, že uvádzame dátum účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vystavenia......ˇmôže byť zhodný ale nemusí/

......
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,


Pre účely DPH je dôležitý dátum daňovej povinnosti a iné skutočnosti podľa § 51 a doklad dostávame do záznamovej evidencie na základe tohto dátumu a nemusí to byť vždy zaúčtovaním, t.j. soft by mal rozlišovať a dávať možnosť uviesť dátum účtovného prípadu /dátum zaúčtovania= § 2 Postupov/ a dátum uplatnenia DPH, resp. dátum daňovej povinnosti, resp. dátum dodania. Tieto dátumy môžu, ale nemusia byť totožné.

V interných smerniciach máme napr. aj uvedené dokedy robíme mesačnú uzávierku, to znamená, že ak faktúru dodávateľskú dostanem napr. do 05.10.2008 a týka sa účtovného obdobia 9/2008 neznamená to, že ju mám účtovať do 10. mesiaca, ak dodávka bola splnená 30.9.2008, čo bude aj dátum účtovného prípadu /dátum vystavenia dokladu a dátum účtovného prípadu nie je totožný/. Takisto faktúry, ktoré dostanem do 25.10.2008 môžem zaradiť pre účely DPH do záznamovej evidencie za III. štvrťrok 2008 /§51/ bez ohľadu na to, že som ich dostala až vo IV. štvrťroku.


Ak soft nedovoľuje rozlíšiť tieto dátumy, najmä v prípadoch ak sú rozdielne nie je správnym softom....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Silvia123 Pozri príspevok
PS: ja neviem, snáď keď zvládnem tento rok, tak to už pôjde, ak by sa našiel niekto takí dobrí a napísal mi čo mám robiť hlavne na konci roka aby som na nič nezabudla, budem mu fakt vďačná, alebo ma odporučte na príspevok, ktorý je naozaj dobrý a aktuálny. A ešte niečo robím v MRP-čku a v účtovnom denníku mám zoradené doklady podľa toho kedy som ich nahodila -teda najskôr mám napr. VF za 9/2008, 10/2008 potom DF za 9/2008, keď nahodím BU -to budem mať od januára (začala som účtovať od septembra -aj program mám vtedy zakúpený, ale účet mám otvorený dávno tak poplatky sú tam). Tiež mi tá dańová poradkyna povedala, že v žiadnom prípade aby som nepoužila v účtovnom denníku vo funkciách prečíslovanie zápisov, že to by mi rozhádzalo údaje, no mne sa to zdá byť teraz rozhádzané keď to nie je podľa dátumov -veď údaje v denníku majú byť usporiadané chronologicky no nie? Ja neviem, po dneskajšom rozhovore s ňou mám proste depku...
Mojím predposledným príspevkom som ťa ešte možno viac zamotala, ale rady daňovej poradkyne sa mne osobne zdajú tiež akési podivné /minimálne berúce do úvahy len hľadisko daňové, čo nie je správne/, ak Ti to takto povedala. Tomu prehodeniu zdaniteľným plnením na konci roka teda tiež nerozumiem a údaje v Peňažnom denníku majú byť určite chronologicky usporiadané.
Ak si do lišty hľadaj dáš napr. "prelome rokov", alebo faktúry prelome rokov", nájdeš tu veľa usmernení....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať