Zavrieť

Porady

Ďalšia "kontroverzná" téma - zákaz fajčenia

Anketa: Aký máte názor na legislatívu upravujúcu fajčenie v reštauráciách?

Počet hlasujúcich
125. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Som za ponechanie súčasného stavu, alebo za stavebne oddelené zóny.

    27 21.60%
  • Som za úplný zákaz fajčenia v reštauráciách.

    98 78.40%
Prave som sa vratil z Talianska. Nebol som tam asi rok alebo dva, pred tym som tam chodil castejsie, pravdu povediac netusil som, ze ma tato krajina odrazu niecim este tak intenzivne prekvapi. Ale stalo sa.

Ked sa zacali sirit informacie, ze niektore krajiny EU uplne zakazali fajcenie v baroch, krcmach, kaviarnach a restauraciach, a medzi nimi spominali aj Taliansko, myslel som si, ze ide o zly vtip. Teda vedel by som si predstavit Svedov, alebo Danov, mozno Anglicanov a par inych narodov, ale Taliani? Ved ti fajcia uplne vsetci od 12 rokov, fajcia stale a uplne vsade. Cigareta s kavickou bola od nepamati akymsi symbolom Talianov. Teraz som bol ale svedkom nemozneho. Kedkolvek v Taliansku mozete posediet v akomkolvek bare alebo krcme, mastskej aj dedinskej bez toho, aby ste si museli hned na to umyt hlavu a vyprat pulover.

Ja som si to skutocne uzival, Taliansko je zname skvelou kuchynou a ja osobne preferujem kuchynu obycajnych pajzlov, takych tych Trattorii na predmestiach, kde chodia miestni dedkovia hrat karty, hazardne hry a hadat sa o futbale. Tieto krcmy mali (na rozdiel od Slovenska - bohuzial) pre mna vzdy caro, a vyhodou bolo, ze kuchar varil pre miestnych a nie pre turistov. Keby nevaril dobre, miestni by mu dali kriglom po hlave, zatial co turisti pridu o tyzden ini. Jedinym problemom tychto Trattori bola taka dymova clona, ze neznaly clovek sa tam tazko mohol pohybovat bez GPS.

Teraz su tieto krcmy uz uplne vyvetrane, nikde ani stopy po smrade. Ti dedkovia tam v pohode posedavaju a jedia, obcas si niektori z nich idu pofajcit na cerstvy vdzuch na chodnik. Vyzeraju spokojne, nenal som pocit, ze by im nieco chybalo.

Na Slovensku sa toto tiez chystalo, ale nakoniec bude vsetko inak. Nie - nejdem tu teraz rypat do fajciarov. Ja som v podstate vyrastal v takomto status quo, zvykol som si, jednoducho do kaviarni a restauracii nechodim, mam v hlave taku skromnu databazu nefajciarskych podnikov, viem si pomoct. V najhorsom si radsej dam Kebab na cersvom vzduchu na stojaka.

Ide mi iba o maly prieskum toho, ako to vnimaju ostatni. Vlada sa totiz na poslednu chvilu zlakla a ja som iba zvedavy, ze coho vlastne. O sucasnej vlade je vseobecne zname, ze jedinym, cim sa riadi je vacsinova verejna mienka (nekritizujem, iba konstatujem) Lenze ja si teraz nie som isty, aka vlastne u nas je. V podstate su dve moznosti. Boji sa verejnej mienky, alebo skor toho, ze by snad klesli trzby majitelom restauracii? No toto by ma prave ako jedine zaujimalo. Tie skusenosti (moje osobne) z Talianska hopvoria o tom, ze ludia sa nijako nedali odradit (vacsina restauracii bola plna, o osmej vecer bol velky problem najst volny stol), ale kedze niektori vysokopostaveni politici z vlady podnikaju prave v gastronomii, tak sa mi zda realne prave takato obava.

Napisete, ci ste za zakaz alebo proti? Myslim, ze akakolvek diskusia je tu zbytocna. kazda strana ma svoje argumenty. Nejdem nikomu siahat na jeho prava, mna nezajujima ani to, kto fajci, kto nie, iba by som rad vedel, ci ste za alebo proti fajceniu v podnikoch (myslim tym uplny zakaz).

p.s. Ak tomu dobre rozumiem, vlada chce prijat zakon ostavebnom oddeleni zon pre fajciarov a nefajciarov. (Uz vidim casnika, ktory ma plne ruky kriglov, ako za sebou vzdy poctivo zatvara dvere )
Naposledy upravil misomiso : 11.10.08 at 11:07
Usporiadat
Lubica12 Lubica12

Lubica12 je offline (nepripojený) Lubica12

Myslím, že aj u nás už dosť ľudí vyhľadáva priestory kde sa nefajčí. My sme otvorili kaviareň a samozrejme ľudia si mali chuť zapáliť svoju obľúbenú cigaretku. Keď zistili, že sa fajčiť vo vnútri nedá, otočili sa išli do inej kaviarne. Dnes našu kaviareň vyhľadáva iná klientela, ľudia, alebo aj celé rodinky ,ktoré si kávu vychutnajú aj bez cigaretyi. A verte mi, že táto skutočnosť ma teší viac, ako tých pár koruniek, ktoré by sme utŕžili od fajčiarov. Myslím, že je to trend budúcnosti a keď budeme chcieť držať krok s okolitým svetom, bude to jedna z priorít každého majiteľa reštaurácie, alebo kaviarne. A v neposlednom rade je treba myslieť aj na zamestnancov. Pracovať v zadymenom prostredí je otroctvo, už nehovorím o iných faktoroch. Keby museli majitelia reštík platiť príplatok svojim zamestnancom za zdraviu škodlivé prostredie - hneď by sa našlo riešenie. Verte mi, že by nemusel zasahovať ani štát.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja by som privitala, keby sa v podnikoch nefajcilo, aj ked obcas mi cigareta ku kave padne dobre. Nikde nie je napisane, ze v restauracii musim pit kavu, tu si uvarim doma a vypijem na terase. Dost mi vadi, ak mam obedovat a pri vedlajsom stole mi niekto cmudi do taniera. Ako vidno zo skusenosti v zahranici, navstevnost kaviarni, barov ani restauracii neklesla. Mozno aj stupla, lebo si tam najdu cestu ludia, ktorym predtym dym vadil.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

misomiso Pozri príspevok
Prave som sa vratil z Talianska. Nebol som tam asi rok alebo dva, pred tym som tam chodil castejsie, pravdu povediac netusil som, ze ma tato krajina odrazu niecim este tak intenzivne prekvapi. Ale stalo sa.

Ked sa zacali sirit informacie, ze niektore krajiny EU uplne zakazali fajcenie v baroch, krcmach, kaviarnach a restauraciach, a medzi nimi spominali aj Taliansko, myslel som si, ze ide o zly vtip. Teda vedel by som si predstavit Svedov, alebo Danov, mozno Anglicanov a par inych narodov, ale Taliani? Ved ti fajcia uplne vsetci od 12 rokov, fajcia stale a uplne vsade. Cigareta s kavickou bola od nepamati akymsi symbolom Talianov. Teraz som bol ale svedkom nemozneho. Kedkolvek v Taliansku mozete posediet v akomkolvek bare alebo krcme, mastskej aj dedinskej bez toho, aby ste si museli hned na to umyt hlavu a vyprat pulover.

Ja som si to skutocne uzival, Taliansko je zname skvelou kuchynou a ja osobne preferujem kuchynu obycajnych pajzlov, takych tych Trattorii na predmestiach, kde chodia miestni dedkovia hrat karty, hazardne hry a hadat sa o futbale. Tieto krcmy mali (na rozdiel od Slovenska - bohuzial) pre mna vzdy caro, a vyhodou bolo, ze kuchar varil pre miestnych a nie pre turistov. Keby nevaril dobre, miestni by mu dali kriglom po hlave, zatial co turisti pridu o tyzden ini. Jedinym problemom tychto Trattori bola taka dymova clona, ze neznaly clovek sa tam tazko mohol pohybovat bez GPS.

Teraz su tieto krcmy uz uplne vyvetrane, nikde ani stopy po smrade. Ti dedkovia tam v pohode posedavaju a jedia, obcas si niektori z nich idu pofajcit na cerstvy vdzuch na chodnik. Vyzeraju spokojne, nenal som pocit, ze by im nieco chybalo.

Na Slovensku sa toto tiez chystalo, ale nakoniec bude vsetko inak. Nie - nejdem tu teraz rypat do fajciarov. Ja som v podstate vyrastal v takomto status quo, zvykol som si, jednoducho do kaviarni a restauracii nechodim, mam v hlave taku skromnu databazu nefajciarskych podnikov, viem si pomoct. V najhorsom si radsej dam Kebab na cersvom vzduchu na stojaka.

Ide mi iba o maly prieskum toho, ako to vnimaju ostatni. Vlada sa totiz na poslednu chvilu zlakla a ja som iba zvedavy, ze coho vlastne. O sucasnej vlade je vseobecne zname, ze jedinym, cim sa riadi je vacsinova verejna mienka (nekritizujem, iba konstatujem) Lenze ja si teraz nie som isty, aka vlastne u nas je. V podstate su dve moznosti. Boji sa verejnej mienky, alebo skor toho, ze by snad klesli trzby majitelom restauracii? No toto by ma prave ako jedine zaujimalo. Tie skusenosti (moje osobne) z Talianska hopvoria o tom, ze ludia sa nijako nedali odradit (vacsina restauracii bola plna, o osmej vecer bol velky problem najst volny stol), ale kedze niektori vysokopostaveni politici z vlady podnikaju prave v gastronomii, tak sa mi zda realne prave takato obava.

Napisete, ci ste za zakaz alebo proti? Myslim, ze akakolvek diskusia je tu zbytocna. kazda strana ma svoje argumenty. Nejdem nikomu siahat na jeho prava, mna nezajujima ani to, kto fajci, kto nie, iba by som rad vedel, ci ste za alebo proti fajceniu v podnikoch (myslim tym uplny zakaz).
misomiso - na porade je možnosť založiť aj anketu. Na takúto diskusiu sa priam pýta tá anketa. Ak by si nevedel, ako vyzerá anketa, tu je jedna, čo som založil ja:

http://www.porada.sk/t24165-anketa-o...milackoch.html

Keď založíš anketu, všetky príspevky z tejto témy ti presuniem tam.
0 0
tixi tixi

tixi je offline (nepripojený) tixi

Ak poviem, ze som za zakaz, postavili by sa proti mne fajciari, ze je to diskriminacia a opacna sitaucia by nastala, ak by som povedala, ze proti.

Vytvorit podmienky pre obe strany, to by malo byt v zaujme kazdeho baru, restauracie, ine.. v zaujme udrzania si klientely ci uz fajciarskej alebo nefajciarskej.
Problematickejsie by to bolo asi na zastavkach.

Raz som sa pozastavila presne nad zakazom fajcenia v istej nemenovanej restauracii. Znami si chceli zafajcit, ale zaroven mali na vedomi aj respektovanie, ze sa v v restauracii nema fajcit, tak sa opytali casnika na fajciarsku zonu. Casnik, iba ukazal smerom dozadu, kde je fajciarska zona. Pritom miestnost bola spolocna tak pre fajciarov, aj nefajciarov s tym rozdielom, ze nad hlavami klientov viseli iba 2 rozdielne nadpisy, s tym, ze nadpis s nazvom Fajciarska zona bol na jednom konci miestnosti zaveseny, a Zakaz fajcit! na druhom konci. Pripadalo mi to trocha komicke, trocha nedomyslene.Len dodnes neviem, aky ucel to malo splnit.Nad tymto vsetkym som sa iba pousmiala, ako som vychadzala z restauracie a krutila som nad tym vsetkym hlavou, ale musim zaroven podotknut, ze dym postupujuci do nefajciarskej zony mi pri obede vadil.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Chobot Pozri príspevok
misomiso - na porade je možnosť založiť aj anketu. Na takúto diskusiu sa priam pýta tá anketa. Ak by si nevedel, ako vyzerá anketa, tu je jedna, čo som založil ja:

http://www.porada.sk/t24165-anketa-o...milackoch.html

Keď založíš anketu, všetky príspevky z tejto témy ti presuniem tam.
Aha - diky, dobry napad, bohuzial nepodarilo sa. Vies vymazat tu duplicitnu temu s nazvom Fajcenie v restauraciach?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

misomiso Pozri príspevok
Aha - diky, dobry napad, bohuzial nepodarilo sa. Vies vymazat tu duplicitnu temu s nazvom Fajcenie v restauraciach?
Tému som vymazal. Napíš mi, aké otázky ankety by si chcel do ankety dať a založím ju za teba.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Chobot Pozri príspevok
Tému som vymazal. Napíš mi, aké otázky ankety by si chcel do ankety dať a založím ju za teba.
To je jednoduche. Do prveho prispevku prosim skopiruj text zo zadania temy + otazky:

Otázka: Aký máte názor na legislatívu upravujúcu fajčenie v reštauráciách?

1. Som za ponechanie súčasného stavu, alebo za stavebne oddelené zóny.

2. Som za úplný zákaz fajčenia v reštauráciách.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

misomiso Pozri príspevok
To je jednoduche. Do prveho prispevku prosim skopiruj text zo zadania temy + otazky:

Otázka: Aký máte názor na legislatívu upravujúcu fajčenie v reštauráciách?

1. Som za ponechanie súčasného stavu, alebo za stavebne oddelené zóny.

2. Som za úplný zákaz fajčenia v reštauráciách.
Anketa pridaná.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
ja som za aby sa nikde nefajčilo ani vonku ani niekde v kaviarni či reštike. ja osobne neznášam dym z cigariet a maximalne mi to vadi ked jem. ale aj ked idem po vonku a xy ludi tham fajčí. určite by som to zatrhla.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
aj ked urobia nejaké prestavby to nepomôže lebo ten dym preleze všade
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

...no asi by vznikla ďalšia kríza vo svete, keby sa zakázalo úplne fajčiť a prestali by sa vyrábať cigarety:-)..ja som za úplné zrušenie fajčenia, všade. Je to vyhadzovanie peňazí do vzduchu a ničenie si zdravia, sebe i ostatným.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

bobino38 Pozri príspevok
...no asi by vznikla ďalšia kríza vo svete, keby sa zakázalo úplne fajčiť a prestali by sa vyrábať cigarety:-)..ja som za úplné zrušenie fajčenia, všade. Je to vyhadzovanie peňazí do vzduchu a ničenie si zdravia, sebe i ostatným.
No ano, to je pekne, aj ja by som bol stastnejsi, ak by cigarety nejsetvovali, no treba sa na to pozriet realne. Nejde iba o zisky z predaja cigariet. Ide aj o to, ci ma niekto pravo organizovat druhym zivot, ci ma pravo urcovat za nich, co je pre nich lepsie. Skratka niekto moze povedat, ze jemu viac vyhovuje kratsi ale intenzivnejsi zivot namiesto takeho v ktorom by si mal odopierat vsetky pozitky. A m v podstate pravdu, kazdy z nas (aj z nefajciarov) robi denne to iste rozhodnutie, kedykolvek do ust vkladame platok slaniny namiesto platku salatu.

Otazku fajcenia myslim musime brat ako otazku ludskych prav, a to rovnako fajciarov, ako aj nefajciarov. Skratka - tak ako mne nevadi, ak sa nekto ruti po ceste 2. triedy 140, ak ide po rovnom useku, kde ma dostatocny rozhlad a nikoho nema pred sebou, tak mi nevadi, ze niekto fajci. Zacina mi to vadit vtedy, ak (v prvom pripade) tak robi v hustej premavke a ohrozuje mna aj ostatnych a (v druhom pripade) fajci tam, kde si ini chcu vychutnat svoj obed alebo kavu bez toho, aby museli byt obmedzovani.
Vlady a parlamenty su nato, aby dokazali garantovat prava pokial mozno vsetkym. Zakazat fajcenie je asi utopia, ide tu iba o to, aby ludia, ktori si uspokokuju svoju (zbytocnu) potrebu, resp. pozitok nekonali na ukor inych. Vsade vo svete ide vyvoj urcitym smerom, (pravdepodobne spravnym), u nas sa ale vlada niecoho zlakla. Ako tak pozeram na vysledky ankety, tak hnev ludu (fajciarov) to asi nebude. Asi bude problem naozj v tom, ze sa ma siahnut niekomu na zisky. V tomto pripade by som ale asi skor tipoval ten tabakovy priemysel, pretoze som presvedceny, ze majitelia restauracii nie su ohrozeni.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
misomiso Pozri príspevok
...Ide aj o to, ci ma niekto pravo organizovat druhym zivot, ci ma pravo urcovat za nich, co je pre nich lepsie...
Neverím vlastným očiam Práve tento princíp si v iných "kontroverzných" témach prudko prehliadal......

P.S... konštatujem. Nežiadam (znova) porovnávacie argumenty......
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

misomiso Pozri príspevok
Skratka niekto moze povedat, ze jemu viac vyhovuje kratsi ale intenzivnejsi zivot namiesto takeho v ktorom by si mal odopierat vsetky pozitky. A m v podstate pravdu, kazdy z nas (aj z nefajciarov) robi denne to iste rozhodnutie, kedykolvek do ust vkladame platok slaniny namiesto platku salatu.
veľmi zlý príklad, Slováci by bez slaniny neprežili
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Ja sa vždy zabávam pri témach o zákaze fajčenia. Nikomu neprekáža, že denne stretáva potácajúcich sa alkoholikov, nafetované deti a mládež, gamblerov ruinujúcich rodiny, a vlastne všetkých týchto ruinujúcich rodiny, že kam sa obzriem, všade sa štrngá pohárikom, reklama kašle na to, že becherovka je tiež alkohol. Každý zákaz je kontraproduktívny. Na mňa ako fajčiara platia len obmedzenia. A my fajčiari sme celkom určite spoločne za to, aby sa na verejných priestranstvách nefajčilo. A vieme prečo sme v okruhu záujmu. Lebo každý cíti dym. A smrad. A robí fuj. Ja ako fajčiar, rešpektujúci nefajčiarov si aspoň v tejto téme ako abstinent od ďalších svinstiev zahundrem - zákaz alkoholu. No to by som ale nechcela vidieť, na ktorej strane bude presila. Hlboké ospravedlnenie, že som sa ocitla aj kúsok.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ajuška Pozri príspevok
Neverím vlastným očiam Práve tento princíp si v iných "kontroverzných" témach prudko prehliadal......

P.S... konštatujem. Nežiadam (znova) porovnávacie argumenty......
Prosim nekritizujte ma za to, ze zamerne prechadzam opat z inych tem na temu potraty, ale bohuzial musim reagovat na taketo utoky. Aby som bol celkom uprimny, domnievam sa, ze ty presne vies, o com je rec, iba sa robis trocha nechapava. Ale nevadi, vysvetlim este raz:

Mna naozaj nezaujima, ako si druhi zorganizuju zivot, ak tym nezasahuju do prav inych. Mna netrapi, kolkokrat denne mas sex, s kym mas sex, ci pri tom pouzivas nejaku antikoncepcou alebo nie. V podstate ma ani neptrapi, ako si budes dalej zit potom, co sa zrieknes porodeneho dietata a umoznis ho tad na adopciu. Trapi ma iba, ak sa rozhodnes zasahovat do prava ineho cloveka (distata) a to dokonca do zakladneho ludskeho prava - prava na zivot.

Ak si znova precitas cely prispevok, ktory si citovala, hovorim tam o tom, ze mi nevadi spravanie ineho (hoci hazardera za volantom, alebo fajciara), ak tym neohrozuje mna a ostatnych ludi. Teda spominam tam nie len seba, ale aj ostatnych ludi a na to som nazor nezmenil. Nadalej ma bude trapit, ak fajciari budu smradit ostatnym pod nos, hoci aj v case, ked tam ja nebudem, nadalej ma nenecha lahostajnym, ak niekto pojde 140 cez stred mesta a bude tym ohrozovat inych (aj ked ja tam zrovna nebudem). A nadalej si myslim, ze clovek ma prava na to, aby sa spraval tak ako uzna za vhodne, za predpokladu, ze tym neohrozuje a neobmedzuje ostatnych...

Preto nie som za abslolutny zakaz fajcenia a preto nie je vhodne spajat tento moj nazor s mojim nazorom na legalnost potratov.
0 0
Viera Klimentová Viera Klimentová

Viera Klimentová je offline (nepripojený) Viera Klimentová

Myslím si, že tu nejde o organizovanie života iným. Kto chce, nech fajčí, ale nech nemusím dýchať ten smog ktokoľvek z nás nefajčiarov. Nie je maximálnou drzosťou, keď my, nefajčiari musíme "ustúpiť" z autobusovej zastávky len preto, že tam stojí štvorica "húliacich a ohľaduplných" spoluobčanov?, keď sa kolegyňa - spolubývajúca síce opýta, či si môže zapáliť, ale ani nečaká na moju odpoveď a zapáliac si sama odpovedá "však ja to vyvetrám", keď ... keď....... Zo skúsenosti viem, že skôr sme ustupovali vždy my nefajčiari s odpoveďou " no, čo už s tebou, nejako to vydržím". Keď si chceme posedieť pri kávičke, skôr ustúpim ja a sadneme si do časti, kde sa fajčí, len aby sme si mohli poklebetiť. Viem - je to jednoznačne moja vôľa, ale určite s tým máte podobné skúsenosti aj iní. Alebo sa mýlim? Ustúpia častejšie fajčiari.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Danila Pozri príspevok
Nikomu neprekáža, že denne stretáva potácajúcich sa alkoholikov, nafetované deti a mládež, gamblerov ruinujúcich rodiny,
Neviem, koho myslis pod pojmom "nikto", ale za seba mozem povedat, ze mne to trocha prekaza.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Mne vadí hlavne smrad fajčiarov, keď prejde popri mne a hlavne, keď je miestnosť celá zadymená a smrdí cigaretami a musím to dýchať. Minule som bola v reštarácii, nie veľkej, ale hlavne, že po jednej strane mali "nefajčiarske stoly". Neviem, aký účel plnili, keďže hneď pri vedľajšom "fajčiarskom stole" sa fajčilo o dušu a museli sme to dýchať.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ja, ako byvaly tazky fajciar, musim sa tentokrat kajat a na rovinu hovorim, ze najvacsi bl...c je ten, kto sa nauci fajcit a nasledne kazdy fajciar je egoista a bezohladny clovek, seba nevynimajuc. Ano, fajcila som vsade a bezohladne a dokonca, kde som dopredu vedela, ze nebudem si moct zapalit, tak som tam radsej nesla, ziadala som bezvyhradne a drzo vsetkych svojich znamych a pribuznych, aby ma mlcky tolerovali. Lenze, ked do toho clovek padne, nie je to take jednoduche a zavislost od cigarety vam vezme este aj to dobre vychovanie a tak pravdu povediac, dnes by som bola za zakaz fajcenia, ale ako vedomy pokrytec, pretoze v tej predoslej situacii, by som urcite mala opacny nazor a treba tu skor ist cestou prevencie a vysvetlovat detom, aby nezacali fajcit aj kvoli horeuvedenym vlastnostiam fajciara a pre svoje vlastne zdravie, lebo potom je uz neskoro.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať