Zavrieť

Porady

Ďalšia "kontroverzná" téma - zákaz fajčenia

Anketa: Aký máte názor na legislatívu upravujúcu fajčenie v reštauráciách?

Počet hlasujúcich
125. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Som za ponechanie súčasného stavu, alebo za stavebne oddelené zóny.

    27 21.60%
  • Som za úplný zákaz fajčenia v reštauráciách.

    98 78.40%
Prave som sa vratil z Talianska. Nebol som tam asi rok alebo dva, pred tym som tam chodil castejsie, pravdu povediac netusil som, ze ma tato krajina odrazu niecim este tak intenzivne prekvapi. Ale stalo sa.

Ked sa zacali sirit informacie, ze niektore krajiny EU uplne zakazali fajcenie v baroch, krcmach, kaviarnach a restauraciach, a medzi nimi spominali aj Taliansko, myslel som si, ze ide o zly vtip. Teda vedel by som si predstavit Svedov, alebo Danov, mozno Anglicanov a par inych narodov, ale Taliani? Ved ti fajcia uplne vsetci od 12 rokov, fajcia stale a uplne vsade. Cigareta s kavickou bola od nepamati akymsi symbolom Talianov. Teraz som bol ale svedkom nemozneho. Kedkolvek v Taliansku mozete posediet v akomkolvek bare alebo krcme, mastskej aj dedinskej bez toho, aby ste si museli hned na to umyt hlavu a vyprat pulover.

Ja som si to skutocne uzival, Taliansko je zname skvelou kuchynou a ja osobne preferujem kuchynu obycajnych pajzlov, takych tych Trattorii na predmestiach, kde chodia miestni dedkovia hrat karty, hazardne hry a hadat sa o futbale. Tieto krcmy mali (na rozdiel od Slovenska - bohuzial) pre mna vzdy caro, a vyhodou bolo, ze kuchar varil pre miestnych a nie pre turistov. Keby nevaril dobre, miestni by mu dali kriglom po hlave, zatial co turisti pridu o tyzden ini. Jedinym problemom tychto Trattori bola taka dymova clona, ze neznaly clovek sa tam tazko mohol pohybovat bez GPS.

Teraz su tieto krcmy uz uplne vyvetrane, nikde ani stopy po smrade. Ti dedkovia tam v pohode posedavaju a jedia, obcas si niektori z nich idu pofajcit na cerstvy vdzuch na chodnik. Vyzeraju spokojne, nenal som pocit, ze by im nieco chybalo.

Na Slovensku sa toto tiez chystalo, ale nakoniec bude vsetko inak. Nie - nejdem tu teraz rypat do fajciarov. Ja som v podstate vyrastal v takomto status quo, zvykol som si, jednoducho do kaviarni a restauracii nechodim, mam v hlave taku skromnu databazu nefajciarskych podnikov, viem si pomoct. V najhorsom si radsej dam Kebab na cersvom vzduchu na stojaka.

Ide mi iba o maly prieskum toho, ako to vnimaju ostatni. Vlada sa totiz na poslednu chvilu zlakla a ja som iba zvedavy, ze coho vlastne. O sucasnej vlade je vseobecne zname, ze jedinym, cim sa riadi je vacsinova verejna mienka (nekritizujem, iba konstatujem) Lenze ja si teraz nie som isty, aka vlastne u nas je. V podstate su dve moznosti. Boji sa verejnej mienky, alebo skor toho, ze by snad klesli trzby majitelom restauracii? No toto by ma prave ako jedine zaujimalo. Tie skusenosti (moje osobne) z Talianska hopvoria o tom, ze ludia sa nijako nedali odradit (vacsina restauracii bola plna, o osmej vecer bol velky problem najst volny stol), ale kedze niektori vysokopostaveni politici z vlady podnikaju prave v gastronomii, tak sa mi zda realne prave takato obava.

Napisete, ci ste za zakaz alebo proti? Myslim, ze akakolvek diskusia je tu zbytocna. kazda strana ma svoje argumenty. Nejdem nikomu siahat na jeho prava, mna nezajujima ani to, kto fajci, kto nie, iba by som rad vedel, ci ste za alebo proti fajceniu v podnikoch (myslim tym uplny zakaz).

p.s. Ak tomu dobre rozumiem, vlada chce prijat zakon ostavebnom oddeleni zon pre fajciarov a nefajciarov. (Uz vidim casnika, ktory ma plne ruky kriglov, ako za sebou vzdy poctivo zatvara dvere )
Naposledy upravil misomiso : 11.10.08 at 11:07
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Danila Pozri príspevok
Ja sa vždy zabávam pri témach o zákaze fajčenia. Nikomu neprekáža, že denne stretáva potácajúcich sa alkoholikov, nafetované deti a mládež, gamblerov ruinujúcich rodiny, a vlastne všetkých týchto ruinujúcich rodiny, že kam sa obzriem, všade sa štrngá pohárikom, reklama kašle na to, že becherovka je tiež alkohol. Každý zákaz je kontraproduktívny. Na mňa ako fajčiara platia len obmedzenia. A my fajčiari sme celkom určite spoločne za to, aby sa na verejných priestranstvách nefajčilo. A vieme prečo sme v okruhu záujmu. Lebo každý cíti dym. A smrad. A robí fuj. Ja ako fajčiar, rešpektujúci nefajčiarov si aspoň v tejto téme ako abstinent od ďalších svinstiev zahundrem - zákaz alkoholu. No to by som ale nechcela vidieť, na ktorej strane bude presila. Hlboké ospravedlnenie, že som sa ocitla aj kúsok.
Tu si dovolím nesúhlasiť. Na tieto problémy sa pozerám z dvoch hľadísk. Prvým je celospoločenský /nenapadá ma iný výraz, ale ide mi o určitú empatiu a a aj snahu spoločne prispieť k riešeniu týchto problémov/. Z tohto hľadiska mi veľmi prekáža alkoholizmus, drogy u detí a pod. a určite i veľa ostatným ľuďom.

Druhým je postoj k osobnému životu a zdraviu. Tu máš pravdu nemôžeme nikomu nariadiť nedroguj, nepi, nefajči.... Tí, ktorí drogujú, pijú... ohrozujú vedome svoje zdravie, ruinujú svoj život. Tí, ktorí fajčia ohrozujú vedome svoje zdravie ale bohužiaľ vedome aj zdravie ostatných. Pasívny fajčiar takisto je vystavený vzniku rakoviny pľúc /bez vlastného pričinenia/. A na záver moju prupovídku, ktorú používam :Nefajčiar ničím neškodí fajčiarovi, len mu lezie na nervy , ale fajčiar ohrozuje nefajčiarovi zdravie....

P.s. - kedysi dávno, veľmi dávno som fajčila, takže nehovorím úplne o tom, čo nepoznám...
Naposledy upravil evina : 13.10.08 at 12:18
0 0
lulu74 lulu74

lulu74 je offline (nepripojený) lulu74

výsledky ankety sú zatiaľ jasné - zákaz fajčiť je želaním drvivej väčšiny. úplne s tým súhlasím. Je to proste celospoločenský vývoj, fajčenie už nie je žiadna frajerina ako kedysi a to je dobre. Veľa vecí ktoré sú momentálne "IN"mi lezie na nervy a iste je veľa oblastí celospoločenského vývoja ktoré nie sú dobre nasmerované,ale toto je dobré, fajčenie nikto nikomu nezakazuje,doma si môžeme robiť čo chceme,ale nech sa tento zlozvyk len pekne ďalej odsúva takpovediac na okraj spoločnosti a táto spoločenská klíma môže pozitívne ovplyvniť naše deti v puberte. Ja som v puberte fajčiť začala-lebo to bola frajerina a aj ked som už prestala - mám háklivé priedušky možno už nastálo a ľutujem že som to vôbec skúšala.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
evina Pozri príspevok
Tu si dovolím nesúhlasiť. Na tieto problémy sa pozerám z dvoch hľadísk. Prvým je celospoločenský /nenapadá ma iný výraz, ale ide mi o určitú empatiu a a aj snahu spoločne prispieť k riešeniu týchto problémov/. Z tohto hľadiska mi veľmi prekáža alkoholizmus, drogy u detí a pod. a určite i veľa ostatným ľuďom.

Druhým je postoj k osobnému životu a zdraviu. Tu máš pravdu nemôžeme nikomu nariadiť nedroguj, nepi, nefajči.... Tí, ktorí drogujú, pijú... ohrozujú vedome svoje zdravie, ruinujú svoj život. Tí, ktorí fajčia ohrozujú vedome svoje zdravie ale bohužiaľ vedome aj zdravie ostatných. Pasívny fajčiar takisto je vystavený vzniku rakoviny pľúc /bez vlastného pričinenia/. A na záver moju prupovídku, ktorú používam :Nefajčiar ničím neškodí fajčiarovi, len mu lezie na nervy , ale fajčiar ohrozuje nefajčiarovi zdravie....

P.s. - kedysi dávno, veľmi dávno som fajčila, takže nehovorím úplne o tom, čo nepoznám...
Som potešená Tvojim nesúhlasom v prvej časti. Takého, čo kedysi dávno, veľmi dávno fajčil mám doma. Naturel nefajčiarov prijímam zhovievavo. Zásadne fajčím na dvore, vzdialená od všetkých otvorov do domu, vrátane garážovej brány. No môj manžel argumentuje, že aj fajčenie vonku je škodlivé pre okolie. Nespytovala som sa, čo má na zreteli konkrétne, ale pravdepodobne pôjde o ovocné stromy, susedovho jazvečíka, a možno aj policajta - regulovčíka na križovatke. Snažím sa preto využívať nočný čas, keď vypúšťajú dym fabrické komíny. Tam sa to stratí.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Danila Pozri príspevok
Som potešená Tvojim nesúhlasom v prvej časti. Takého, čo kedysi dávno, veľmi dávno fajčil mám doma. Naturel nefajčiarov prijímam zhovievavo. Zásadne fajčím na dvore, vzdialená od všetkých otvorov do domu, vrátane garážovej brány. No môj manžel argumentuje, že aj fajčenie vonku je škodlivé pre okolie. Nespytovala som sa, čo má na zreteli konkrétne, ale pravdepodobne pôjde o ovocné stromy, susedovho jazvečíka, a možno aj policajta - regulovčíka na križovatke. Snažím sa preto využívať nočný čas, keď vypúšťajú dym fabrické komíny. Tam sa to stratí.
No nie som až tak radikálna ako Tvoj manžel , a ani nie som radikálna z toho titulu, že bývalý fajčiar je horší v protestoch proti fajčeniu ako ten, kto nikdy nefajčil. Čo sa mňa týka, na tom dvore by som Ti dovolila fajčiť kedykoľvek Možno ako milujúci manžel by som sa Ťa snažila /bezvýsledne/ presvedčiť o škodlivosti fajčenia

P.s. Tu ide len o to, že tým že nefajčím neškodím nikomu , ale opačne to už neplatí...
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

no ja neviem, pridam svoj osobny nazor, nezda sa mi vhodne tvrdit, ze zakazom fajcenia by boli diskriminovani fajciari, ved fajcenie dokazatelne ohrozuje zdravie, tak mi to potom k sebe nepasuje tak diskriminacia. to potom ked nejakemu riadne pripitemu odmietnu naliat tak je diskriminovany??
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

Viera Klimentová Pozri príspevok
Myslím si, že tu nejde o organizovanie života iným. Kto chce, nech fajčí, ale nech nemusím dýchať ten smog ktokoľvek z nás nefajčiarov. Nie je maximálnou drzosťou, keď my, nefajčiari musíme "ustúpiť" z autobusovej zastávky len preto, že tam stojí štvorica "húliacich a ohľaduplných" spoluobčanov?, keď sa kolegyňa - spolubývajúca síce opýta, či si môže zapáliť, ale ani nečaká na moju odpoveď a zapáliac si sama odpovedá "však ja to vyvetrám", keď ... keď....... Zo skúsenosti viem, že skôr sme ustupovali vždy my nefajčiari s odpoveďou " no, čo už s tebou, nejako to vydržím". Keď si chceme posedieť pri kávičke, skôr ustúpim ja a sadneme si do časti, kde sa fajčí, len aby sme si mohli poklebetiť. Viem - je to jednoznačne moja vôľa, ale určite s tým máte podobné skúsenosti aj iní. Alebo sa mýlim? Ustúpia častejšie fajčiari.
keby sa dalo pridam pohlad prekvapeneho kamarata, s ktorym sme sedeli na kave a na jeho otazku, ci si moze zapalit, som odpovedala nie. vlastne nechapal niktor pri stole. nuz ale nerozumiem potom tej zo slusnosti polozenej otazke, ked si vlastne aj tak ludia zapalia, pretoze cakaju asi odpoved: no jasne nie je problem.
ja vlastne v tom pripade nemam nikdy problem vstat od stola, pretoze mne ten dym a smrad neskutocne vadi. pri tazkej astme sa to riesit v nasich restauraciach neda. ked mate vedla seba sest stolov na priestore 6x6 metrov stvorcovych a na dvoch z nich mate malu cedulku s preciarknutou cigaretou. takze vlastne aj tu ma kazdy na vyber, urcite tych kaviarni kde sa nefajci je hodne, napriklad take cajovne -- super vec
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

ja som od narodenia nefajciar a v zivote som ani nepotiahol z cigarety no napriek tomu nesuhlasim s tym, aby sa nemohlo fajcit VONKU na verejnych priestranstvam a sucasne som proti akemukolvek fajceniu v uzavretych priestoroch, resp. polootvorenych. vonku nech si fajciari zapalia kdekolvek, ved vonku sa to rychlo rozplynie, ale vnutri radikalne NIE a NIKDE.
0 0
kačer kačer

kačer je offline (nepripojený) kačer

Som za úplny zákaz fajčenia v reštauráciách. Ked občas ideme niekde do reštiky, prídeme celý zafajčení, oči štípu, všetko páchne po dyme. Oblečenie ide rovno do práčky a my pod sprchu. Tak sa končieva naše posedenie v reštike.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

slabikar Pozri príspevok
ja som od narodenia nefajciar a v zivote som ani nepotiahol z cigarety no napriek tomu nesuhlasim s tym, aby sa nemohlo fajcit VONKU na verejnych priestranstvam a sucasne som proti akemukolvek fajceniu v uzavretych priestoroch, resp. polootvorenych. vonku nech si fajciari zapalia kdekolvek, ved vonku sa to rychlo rozplynie, ale vnutri radikalne NIE a NIKDE.
Áááno??? A už si stál v rade na autobus?
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

dobre poopravim sa. mas pravdu. zakazane by bolo fajcenie aj na takych miestach kde sa zdrziava vacsi pocet ludi, ako to nazvat, nedobrovolne (?), teda zastavky a pod. preto pisem ze nedobrovolne, lebo ked je napr. partia ludia vonku niekde na chodniku, kde sa nekoncentruje, resp. kde nestoja ludia ze na nieco cakaju, tak si mozu zafajcit. upozornujem- ja som od narodenia NEFAJCIAR, ale viem TOLEROVAT!
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
misomiso Pozri príspevok
No ano, to je pekne, aj ja by som bol stastnejsi, ak by cigarety nejsetvovali, no treba sa na to pozriet realne. Nejde iba o zisky z predaja cigariet.
Len to nie! Nech jestvujú cigarety aj fajčiari. Ak by to tak nebolo, tak bude musieť byť daň z príjmu nie 19% ale 45%.
0 0
v_mary v_mary

v_mary je offline (nepripojený) v_mary

Máš pravdu, nech sú tu, nech si ničia zdravie, je to ich vec, ale nech sú tolerantní a nefajčia na verejnosti. Nevadí mi, keď si fajčí doma alebo vo svojej záhrade. Ak k nemu prídem na návštevu, tak sa prispôsobím, ale prečo by som sa mala prispôsobovať na miestach, ktoré sú určené pre všetkých? Máme rovnaké práva.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Kazu Pozri príspevok
Áááno??? A už si stál v rade na autobus?
Ešte pred cca 6 rokmi som sa so synom vybral k lekárke mestskou dopravou. Začalo pršať tak sme sa schovali pod prístrešok zastávky. Tlačilo sa nás tam viac... ja som mal malého na rukách a tak sme čakali na autobus. Jedna staršia „dáma“ to už chúďa nevydržala a zapálila si. Bol som prekvapený ako to všetci tolerovali... tak som ju poprosil ja, aby nám tam nesmradila. Bolo vidieť, že sa jej to dotklo. Otočila sa a tvárila sa že sa nič nedeje. Keď som jej to zopakoval ešte raz, tak spustila že čo si dovoľujem... Vtedy sa ozvala jedna babička, že má problémy z dýchaním a že jej dym z cigariet nerobí dobre... Ale s ňou to ani nehlo. Najviac ma prekvapili ľudia, ktorí stáli naokolo a sledovali to len jedným očkom... Neviem prečo, ale mám ten pocit, že v takýchto momentoch by mali mať ľudia v sebe silu, ktorá by im nedovolila tolerovať takéto správanie. Bolo by to trocha iné, keby si na tej zastávke všetci otvorili ústa a spoločne dali tej „dáme“ najavo že toto teda nie...
Medzi ľuďmi si všímam takú zvláštnu toleranciu voči hulvátskému správaniu. Alebo je to apatia? Fakt nechápem. Dokonca začínam mať z niektorých ľudí pocit, že sa im páči sprosté správanie.

Pridám dnešný večerný zážitok z Tesca na Zlatých pieskoch... Po zaplatení nákupu som zistil, že klasicky nesedia niektoré ceny na bločku s tými, čo boli na regáloch... Tak som zašiel na informácie, vyčkal si 10 min. v rade, vypočul si sťažnosť jedného pána ktorý sa sťažoval na arogantné správanie pokladníčky, a bol svedkom toho, ako jedna pani priniesla pred vchodom nájdené kľúče od auta.

Ten pán čo sa sťažoval sa do radu ani nepostavil, len tej pani za pultom jednou vetou opísal svoj zážitok. Povedal jej aj číslo pokladne a odišiel. Ona jej potom zavolala a pobaveným úsmevom sa jej spýtala „to čo si tomu v ružovom roláku povedala...“ a tak sa ešte chvíľu „bavili“. Čakal by som inú reakciu. Takto sa tu veci nikdy nezlepšia...

Ani ku mne sa nesprávala tá baba profesionálne. Najprv ma podozrievala, že som si zle pozrel ceny na regály, potom chcela aby som s ňou išiel dnu overiť cenu... mal som pravdu ja, no jej správanie sa ani tak nezmenilo. Len sa spýtala, či chcem vrátiť tovar... Sklamaný som odtiaľ odchádzal, ona tiež končila a odovzdávala službu svojej kolegyni... Videl som, že na nájdené kľúče od auta sa vykašlala, tak som jej ešte povedal, že by bolo dobré keby čím skôr vyhlásili cez mikrofón (ktorý tam má poruke), že sa našli kľúče, aby ich ten chudáčisko nehľadal (vonku bol akurát vtedy riadny lejak). Prekvapila ma, keď mi povedala, že také nehlásia. Vraj kľúče, mobily a iné veci nemajú hlásiť. Viem, že by sa tam mohli hlásiť aj „falošný majitelia“, ale si myslím že 2-3 otázkami by sa vždy dalo zistiť, či sú tie veci naozaj ich. Po tom ako som jej to povedal, tak ešte od dverí zakričala kolegyni, že „ozaj keby sa niekto prihlásil, tak sú tie kľúče dole v skrinke.
Keby som jej to nepovedal, tak by to tej kolegyni asi ani nepovedala... a ten chudák čo stratil kľúče by mohol ísť domov peši.

Mám pocit, že tu ľuďom niečo chýba... Už som počul aj také reči, že sa ľudia správajú tak, lebo sa im ťažko žije. Ale to je hlúposť. Stačí zájsť do krajín, kde sa žije v oveľa ťažších podmienkach a predsa sa tam vedia ľudia k sebe správať ľudskejšie...
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

Bastian Pozri príspevok
Ešte pred cca 6 rokmi som sa so synom vybral k lekárke mestskou dopravou. Začalo pršať tak sme sa schovali pod prístrešok zastávky. Tlačilo sa nás tam viac... ja som mal malého na rukách a tak sme čakali na autobus. Jedna staršia „dáma“ to už chúďa nevydržala a zapálila si. Bol som prekvapený ako to všetci tolerovali... tak som ju poprosil ja, aby nám tam nesmradila. Bolo vidieť, že sa jej to dotklo. Otočila sa a tvárila sa že sa nič nedeje. Keď som jej to zopakoval ešte raz, tak spustila že čo si dovoľujem... Vtedy sa ozvala jedna babička, že má problémy z dýchaním a že jej dym z cigariet nerobí dobre... Ale s ňou to ani nehlo. Najviac ma prekvapili ľudia, ktorí stáli naokolo a sledovali to len jedným očkom... Neviem prečo, ale mám ten pocit, že v takýchto momentoch by mali mať ľudia v sebe silu, ktorá by im nedovolila tolerovať takéto správanie. Bolo by to trocha iné, keby si na tej zastávke všetci otvorili ústa a spoločne dali tej „dáme“ najavo že toto teda nie...
Medzi ľuďmi si všímam takú zvláštnu toleranciu voči hulvátskému správaniu. Alebo je to apatia? Fakt nechápem. Dokonca začínam mať z niektorých ľudí pocit, že sa im páči sprosté správanie.

Pridám dnešný večerný zážitok z Tesca na Zlatých pieskoch... Po zaplatení nákupu som zistil, že klasicky nesedia niektoré ceny na bločku s tými, čo boli na regáloch... Tak som zašiel na informácie, vyčkal si 10 min. v rade, vypočul si sťažnosť jedného pána ktorý sa sťažoval na arogantné správanie pokladníčky, a bol svedkom toho, ako jedna pani priniesla pred vchodom nájdené kľúče od auta.

Ten pán čo sa sťažoval sa do radu ani nepostavil, len tej pani za pultom jednou vetou opísal svoj zážitok. Povedal jej aj číslo pokladne a odišiel. Ona jej potom zavolala a pobaveným úsmevom sa jej spýtala „to čo si tomu v ružovom roláku povedala...“ a tak sa ešte chvíľu „bavili“. Čakal by som inú reakciu. Takto sa tu veci nikdy nezlepšia...

Ani ku mne sa nesprávala tá baba profesionálne. Najprv ma podozrievala, že som si zle pozrel ceny na regály, potom chcela aby som s ňou išiel dnu overiť cenu... mal som pravdu ja, no jej správanie sa ani tak nezmenilo. Len sa spýtala, či chcem vrátiť tovar... Sklamaný som odtiaľ odchádzal, ona tiež končila a odovzdávala službu svojej kolegyni... Videl som, že na nájdené kľúče od auta sa vykašlala, tak som jej ešte povedal, že by bolo dobré keby čím skôr vyhlásili cez mikrofón (ktorý tam má poruke), že sa našli kľúče, aby ich ten chudáčisko nehľadal (vonku bol akurát vtedy riadny lejak). Prekvapila ma, keď mi povedala, že také nehlásia. Vraj kľúče, mobily a iné veci nemajú hlásiť. Viem, že by sa tam mohli hlásiť aj „falošný majitelia“, ale si myslím že 2-3 otázkami by sa vždy dalo zistiť, či sú tie veci naozaj ich. Po tom ako som jej to povedal, tak ešte od dverí zakričala kolegyni, že „ozaj keby sa niekto prihlásil, tak sú tie kľúče dole v skrinke.
Keby som jej to nepovedal, tak by to tej kolegyni asi ani nepovedala... a ten chudák čo stratil kľúče by mohol ísť domov peši.

Mám pocit, že tu ľuďom niečo chýba... Už som počul aj také reči, že sa ľudia správajú tak, lebo sa im ťažko žije. Ale to je hlúposť. Stačí zájsť do krajín, kde sa žije v oveľa ťažších podmienkach a predsa sa tam vedia ľudia k sebe správať ľudskejšie...
Všetko, čo opisuješ Bastian je bohužiaľ realita každodenného života.

Čo sa týka toho fajčenia, tiež mám takmer každý deň "úžasný zážitok", keď prídem ku kolegovi do kancelárie a len čo začneme niečo riešiť už aj si zapaluje cigaretu, niekedy nezostane len pri jednej. Pritom je u nás v práci zakázané fajčiť, je na to dokonca príkaz riaditeľa. Ale v tomto prípade je asi pod lampou najväčšia tma. A to nie je len dym z cigariet v tom danom momente, keď si zapáli, ale ja odtiaľ odchádzam napáchnutá ako údená makrela a spolu so mnou každý jeden papier, ktorý si odtiaľ odnášam.

Jedna moja známa mi raz povedala, že sebeckosť je zbraň hromadného ničenia pre ľudstvo. Možno by stálo za to sa nad touto vetou zamysleť, je tak veľmi pravdivá.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Olice Pozri príspevok
Všetko, čo opisuješ Bastian je bohužiaľ realita každodenného života.

Čo sa týka toho fajčenia, tiež mám takmer každý deň "úžasný zážitok", keď prídem ku kolegovi do kancelárie a len čo začneme niečo riešiť už aj si zapaluje cigaretu, niekedy nezostane len pri jednej. Pritom je u nás v práci zakázané fajčiť, je na to dokonca príkaz riaditeľa. Ale v tomto prípade je asi pod lampou najväčšia tma. A to nie je len dym z cigariet v tom danom momente, keď si zapáli, ale ja odtiaľ odchádzam napáchnutá ako údená makrela a spolu so mnou každý jeden papier, ktorý si odtiaľ odnášam.

Jedna moja známa mi raz povedala, že sebeckosť je zbraň hromadného ničenia pre ľudstvo. Možno by stálo za to sa nad touto vetou zamysleť, je tak veľmi pravdivá.
Keď Ti to vadí, mala by si mu to povedať. Ten kto toleruje takéto správanie je svojim spôsobom tiež sebec... Či je to Tvoj nadriadený alebo nie, mala by si mu to povedať. Na Slovensku sa niečo pohne k lepšiemu až vtedy, keď ľudia prestanú tolerovať a prehliadať sprosté správanie.

Mám pocit, že na Slovensku si vedia ľudia otvoriť ústa len na nesprávnych miestach (doma pred TV, v krčme pred kamarátmi...). Je zlé že je tu normálne akceptovanie neslušnosti a vulgárnosti... Ja patrím k tým nenormálnym. Keď vidím niečo čo by sa nemalo tolerovať, tak sa nehrám na slepého. Keď som videl ako jeden podozrivý mladík otvára dvere na Avii ktorá rozváža pečivo, tak som ho stopol... keď vidím slušne pôsobiacu osobu ktorá fajčí na nevhodnom mieste tak sa tiež ozvem. Ozvem sa aj keď vidím s akou samozrejmosťou väčšina fajčiarov hádže ohorky z cigariet na zem...

Na Slovensku sa veci zmenia až keď sa ľudia nebudú hrať na slepých... Keď bude menej sprosto sa správajúcich ľudí a viac takých, ktorý nebudú akceptovať také správanie.

Rovnaké skúsenosti som mal aj na vojenčine. Tam sa často stretli skupiny idiotov a spolu sa dokázali v tej sprostosti pekne podporovať a spoločne terorizovať celé okolie. Dokázali robiť neskutočne choré veci. "Mladý" mali šancu len keď držali spolu. Žiaľ v našom prípade to tak nebolo. A mám pocit, že to tak bolo vo väčšine prípadov. Nech si „starí“ vymysleli hocičo, oni to vykonali bez slova. Pravdaže keď sme boli sami na izbe, tak boli všetci hrdinovia... Bol som veľmi prekvapený aj ich postojom, ktorý zaujali potom ako som zmlátil najväčšieho psychopata a šikanistu. Ako sme končili smenu v kuchyni, nabehli nám tam mazáci a začali robiť neskutočný bodrel... Pohár mojej trpezlivosti sa naplnil... Keď sme išli na izbu, tak mi ostatní „parťáci“ vyčítali čo som urobil. Najprv sa síce radovali, že konečne dostal ten hajzík čo mu patrí... a že už sa im nedáme... Ale keď sme sa už večer blížili cez „buzerák“ k našej rote, tak zbadali v oknách mazákov, ako na nás ziapu cez okná... Vtedy na mňa spustili, že som to radšej nemal robiť... Poviem Vám, ten pocit by som nikomu neprial, čo som pociťoval, keď som išiel po chodbe plnej ožratých mazákov, ktorý na mňa kričali... a vyhrážali sa, že ma za to teraz dobijú a vyhodia cez okno... Ostatným „mladým zavelili, nech idú spať... pravdaže oni ako ovečky poslúchli. S pomocou som nemohol počítať... Nakoniec sa okolo mňa len zbehli a 20 min. hulákali a vyhrážali sa mi, že ja ako mladý si nemám čo dovoľovať... a opakovali mi moje práva bažanta... Akí len boli úbohí. Nakoniec sa nezmohli na nič viac, len k tomu že ma pritisli k oknu... a vyziapali sa. Nespomínam to tu kvôli ničomu inému len preto, lebo vidím že sa ľudia tak správajú všade na Slovensku. Je to o tom istom.
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

Bastian Pozri príspevok
Keď Ti to vadí, mala by si mu to povedať. Ten kto toleruje takéto správanie je svojim spôsobom tiež sebec... Či je to Tvoj nadriadený alebo nie, mala by si mu to povedať. Na Slovensku sa niečo pohne k lepšiemu až vtedy, keď ľudia prestanú tolerovať a prehliadať sprosté správanie.
Myslíš, že som mu to nepovedala? A nie jeden raz, on sa pousmeje, však nič sa nedeje a fajčí si ďalej. A či som sebec ja.....myslíš?
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Olice Pozri príspevok
Myslíš, že som mu to nepovedala? A nie jeden raz, on sa pousmeje, však nič sa nedeje a fajčí si ďalej. A či som sebec ja.....myslíš?
Nie, Ty podľa nie si určite sebec. Chcel som len povedať, že väčšina ľudí toleruje veci, čo by tolerovať nemala. Vyznelo to z Tvojho príspevku, že aj Ty to toleruješ. Ty si v tom príspevku nepísala, že si mu niečo povedala... Len to, že keď si v kancelárii, tak fajčí jednu za druhou a Ty odtiaľ odchádzaš ako údená makrela... Prepáč - dúfam že si sa neurazila. Len nechápem ako v tom môže pokračovať, keď to je zakázané a ešte aj ľudia mu to povedia. Treba sa sťažovať asi ďalej, príp. u nadriadených.
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

Bastian Pozri príspevok
Nie, Ty podľa nie si určite sebec. Chcel som len povedať, že väčšina ľudí toleruje veci, čo by tolerovať nemala. Vyznelo to z Tvojho príspevku, že aj Ty to toleruješ. Ty si v tom príspevku nepísala, že si mu niečo povedala... Len to, že keď si v kancelárii, tak fajčí jednu za druhou a Ty odtiaľ odchádzaš ako údená makrela... Prepáč - dúfam že si sa neurazila. Len nechápem ako v tom môže pokračovať, keď to je zakázané a ešte aj ľudia mu to povedia. Treba sa sťažovať asi ďalej, príp. u nadriadených.
Neurazila som sa.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Našťastie už aj môj syn si uvedomuje, že keď bol cez prazdniny v Londýne a chcel sa zabaviť prišiel z podniku ako doň vošiel...Prišiel domov a hneď z prvej diskotéky prišiel s prepálenou mikinou, ktorú si kupil v GB/za polovicu ako u nás samozrejme/...až mu bolo do plaču, zarobil si tam na ňu...zafajčený, zhnusený mi povedal, že tu fakt nieje kam isť a už sa teší až vypadne preč odtiaľto. "Mami, keď vidím tie sprosté pripité dievčatá, ako tancujú na parkete s cigaretou v ruke je mi nanič".
Aj mne je nanič, keď výjdem na balkon v mojej kancelárií a pod oknami každý deň stojá hlúčiky žiakov z vedľajšieho Gymnázia v kúdole dymu...Je to tragedia, nič iné ma nenapadá....
0 0
zuzka0104 zuzka0104

zuzka0104 je offline (nepripojený) zuzka0104

Na tému fajčenie v reštaurácii a vymedzenie zóny fajčiarskej a nefajčiarskej je jeden veľmi dobrý vtip: "Rozdeliť reštauráciu na smie sa fajčiť a nesmie sa fajčiť, je ako rozdeliť bazén na smie sa močiť a nesmie sa močiť."
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať