Zavrieť

Porady

DPH a vypožičané osobné vozidlo+preddavkový kalendár

1.V zákone o DPH je písané, že z nájmu osobného vozidla nie je možné odpočítať DPH. Mali sme vypožičané os.vozidlo z požičovne. Museli sme aj tankovať do auta. Môžeme DPH odpočítať z benzínu, čo bol kúpený do auta?
2.Dostali sme od spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel preddavkový kalendár na odber plynu. Môžeme jednotlivé mesačné splátky považovať ako jednotlivé faktúry a z mesačného "preddavku" odpočítať DPH?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    My sme mali tiež auto požičané z autopožičovne, a pri daňovej kontrole na DPH mi kontrolórka povedala, že DPH sa uplatniť môže ako na výpožičku tak aj na PHM, ale treba viesť knihu jázd.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    naša prax: jednotlivé splátky SPP - teda DPH si odpočítavame každomesačne - podľa výšky splátky.

    daniek je offline (nepripojený) daniek

    daniek
    janaGT
    My sme mali tiež auto požičané z autopožičovne, a pri daňovej kontrole na DPH mi kontrolórka povedala, že DPH sa uplatniť môže ako na výpožičku tak aj na PHM, ale treba viesť knihu jázd.
    mám presne rovnaký problém náš konateľ si pravidelne požičiava auto z požičovne - tankuje doňho benzín a kupuje parkovacie lístky - máme nárok na odpočítanie dph z prenájmu a phm????

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    daniek
    mám presne rovnaký problém náš konateľ si pravidelne požičiava auto z požičovne - tankuje doňho benzín a kupuje parkovacie lístky - máme nárok na odpočítanie dph z prenájmu a phm????
    Ja som vedela doposiaľ, že z prenájmu nie, phm áno. Ale logicky mi vyplýva, že ak požičovňa za prenájom DPH odvedie, prečo by som si ju nemohla odrátať. Lenže v daňových zákonoch "logiku nehľadajme". Som zvedavá na ďalšie skúsenosti.

    daniek je offline (nepripojený) daniek

    daniek
    ata111
    Ja som vedela doposiaľ, že z prenájmu nie, phm áno. Ale logicky mi vyplýva, že ak požičovňa za prenájom DPH odvedie, prečo by som si ju nemohla odrátať. Lenže v daňových zákonoch "logiku nehľadajme". Som zvedavá na ďalšie skúsenosti.
    presne tak aj ja sa pýtam prečo nie? ale naša účtovníčka ma presviedča že to nevie kde zaúčtovať keď ona phm účtuje na konkrétne služobné auto a toto nie je naše auto

    daniek je offline (nepripojený) daniek

    daniek
    čo si už nikto z váš nepožičiava auto s autopožičovne poraďáci, juniori, seniori....

    gjana je offline (nepripojený) gjana

    gjana
    Ja som mala tiež rovnaký prípad. Náš zamestnanec mal auto v servise a aby len tak nepremárnil deň požičal si zo servisu náhradné osobné vozidlo. Vtedy som si zisťovala, či DPH si môžem odpočítať, alebo nie. Z dvoch strán som mala potvrdené, že áno. Dúfam, že som pomohla.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Odpočítanie dane z prenájmu osobného automobilu kategórie M1 obmedzuje ustanovenie § 49 ods. 7 písm. a).
    V súvislosti s týmto prenájmom nie je právo na odpočítanie dane.
    Nie je možné ani argumentovať tým, že požičovňa daň odvedie. Aj predajca motorových vozidiel, od ktorého si kupujeme nové auto daň odvedie a pritom nevzniká kupujúcemu za podmienok ustanovených v § 49 ods. 7 písm. a) právo na odpočítanie dane (výnimku má iba kúpa auta za účelom ďalšieho predaja alebo nájmu).
    Konečný užívateľ osobného automobilu nemá právo na odpočítanie dane.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jana Acsová

    Konečný užívateľ osobného automobilu nemá právo na odpočítanie dane.
    ... a to ani v prípade kúpy ani v prípade nájmu osobného automobilu kategórie M1.

    Čo sa týka PHM, tak samozrejme právo na odpočítanie dane vznikne za podmienok ustanovených v §§ 49-51 ZDPH.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    janaGT
    My sme mali tiež auto požičané z autopožičovne, a pri daňovej kontrole na DPH mi kontrolórka povedala, že DPH sa uplatniť môže ako na výpožičku tak aj na PHM, ale treba viesť knihu jázd.
    Nebolo to náhodou užitkové vozidlo ?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    daniek
    presne tak aj ja sa pýtam prečo nie? ale naša účtovníčka ma presviedča že to nevie kde zaúčtovať keď ona phm účtuje na konkrétne služobné auto a toto nie je naše auto
    Nech si zavedie analytickú evidenciu na prenajaté auto a postupuje ďalej ako pri služobných.

    daniek je offline (nepripojený) daniek

    daniek
    [quote=Jana Acsová
    Čo sa týka PHM, tak samozrejme právo na odpočítanie dane vznikne za podmienok ustanovených v §§ 49-51 ZDPH.[/quote]

    Takže pri požičaní auta nemám nárok na odpočítanie a pri PHM, ktoré do tohto auta tankujem nárok mám?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    daniek
    Takže pri požičaní auta nemám nárok na odpočítanie a pri PHM, ktoré do tohto auta tankujem nárok mám?
    Pokiaľ so nejedná o úžitkové vozidlo, tak pri nájme (požičaní) naozaj nie je nárok na odpočet, pri PHM tento nárok je. Presne ako písala AVO.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Aký je rozdiel medzi požičaním a výpožičkou. Podľa mňa sú obe bezplatné, teda aké DPH pri požičaní?
    Podotázka: Môže si podnikateľ, ktorý si požičal, resp.vypožičal (bezodplatne) motorové vozidlo dať do výdavkov aj poplatky za napr. STK,EK, dialničnú známku... alebo iba spotrebu PHM?

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    Fany
    Aký je rozdiel medzi požičaním a výpožičkou. Podľa mňa sú obe bezplatné, teda aké DPH pri požičaní?
    Podotázka: Môže si podnikateľ, ktorý si požičal, resp.vypožičal (bezodplatne) motorové vozidlo dať do výdavkov aj poplatky za napr. STK,EK, dialničnú známku... alebo iba spotrebu PHM?
    V zmluve treba presne dohodnúť, ktoré poplatky platí ten, ktorý si auto požičal a vtedy si ich môže dať do nákladov.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Fany
    Aký je rozdiel medzi požičaním a výpožičkou. Podľa mňa sú obe bezplatné, teda aké DPH pri požičaní?
    Len na ilustráciu. Je možné aby videopožičovňa alebo dvdpožičovňa požičala nosič za normálneho fungovania výlučne zadarmo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.