Zavrieť

Porady

Archivačný zákon

Vie mi niekto poradiť ohladne arch.zákona pre SZČO?
dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Dnes som volala štátny archív: SZČO neplašte sa, nemusíte nič posielať do archívu na odsúhlasenie (ani reg.poriadok ani plán). Musíte mať iba doma v kuchyni vypracovaný registratúrny plán (a v podstate sa podľa neho aj riadiť) a keď budete chcieť niečo vyradiť do archívu po 5 alebo 10 rokoch spíšete to a pošlete na odsúhlasenie do archívu.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Olgica
    Dnes som volala štátny archív: SZČO neplašte sa, nemusíte nič posielať do archívu na odsúhlasenie (ani reg.poriadok ani plán). Musíte mať iba doma v kuchyni vypracovaný registratúrny plán (a v podstate sa podľa neho aj riadiť) a keď budete chcieť niečo vyradiť do archívu po 5 alebo 10 rokoch spíšete to a pošlete na odsúhlasenie do archívu.
    Olgica pozri si tému registratívny poriadok /aj ďalší, ktorí by ste sa chceli podľa tohoto riadiť/ najnmä príspevky 531-533.

    luba3 je offline (nepripojený) luba3

    Mám 3 synov-18,14,13.Starám sa o rodičov.Mám lic.DSS Credit Suisse. ...viac luba3
    Presne tak.Len vypracovať reg.poriadok a reg.plán a založiť k účtov.dokladom.Netreba dať na schválenie do archívu. V pondelok som bola v Žiline na Framborskej ul. podať reg.por. za s.r.o. aj za mňa ako SZČO.Pani mi povedala,že FO nemusia nosiť reg.por. a reg .plány na schválenie,ale nech si ho len založím k účt.dokladom pre prípad kontroly.

    Matilda je offline (nepripojený) Matilda

    Matilda
    luba3
    Presne tak.Len vypracovať reg.poriadok a reg.plán a založiť k účtov.dokladom.Netreba dať na schválenie do archívu. V pondelok som bola v Žiline na Framborskej ul. podať reg.por. za s.r.o. aj za mňa ako SZČO.Pani mi povedala,že FO nemusia nosiť reg.por. a reg .plány na schválenie,ale nech si ho len založím k účt.dokladom pre prípad kontroly.
    Ahoj, tiez potrebujem vypracovat pre svoju firmu, s.r.o.,reg. plan, reg. poriadok. Ako ste postupovali u vas? Mali ste externu firmu, ktora to spracovala? MY sa zaoberame najma poradenstvom a kontrolou,mame logistiku a kvalitu, vela vela dokumentov, neviem ako ich zaradit do vecnych skupin. Dik za radu vopred.

    Evelyn36 je offline (nepripojený) Evelyn36

    Evelyn36
    podla toho,čo som pochopila SZČO, si vypracuje reg. plán a poriadok na základe Metodického pokynu uverejneného v Pravde, založí si napr. zošit a do neho bude zapisovat napr došlú fa ... pod nejakým kódom, tú zn. uvedie aj na fa...,napíše do zošita kde sa tá fa ... nachádza.Toto urobí s každým dokladom.Toto začne robiť od
    1.1.2006.Ak sa mýlim tak ma prosím niekto opravte.
    Dík

    AlexS je offline (nepripojený) AlexS

    AlexS
    Evelyn36
    podla toho,čo som pochopila SZČO, si vypracuje reg. plán a poriadok na základe Metodického pokynu uverejneného v Pravde, založí si napr. zošit a do neho bude zapisovat napr došlú fa ... pod nejakým kódom, tú zn. uvedie aj na fa...,napíše do zošita kde sa tá fa ... nachádza.Toto urobí s každým dokladom.Toto začne robiť od
    1.1.2006.Ak sa mýlim tak ma prosím niekto opravte.
    Dík
    Máte pravdu, ale nie úplne. Faktúry stačí evidovať v účtovníctve a uchovátať podľa zákona o účtovníctve. Účtovníctvo, podobne ako personálne veci patria do špecialnej registratúry. SZČO musí v registratúrnom denníku evidovať hlavne pre ňu podstatné záznamy npr. živnostenský list.
    Len si neviem , predstaviť ako to bude fungovať . Bude to platiť pre všetky tie roky nazad v účtovníctve rovnako ako tento rok , keď sa zakladá registratúrný poriadok, alebo až od tohto roku ? Stále mi to nieje jasné.

    miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

    miro_mr
    marcelaStanakova
    Len si neviem , predstaviť ako to bude fungovať . Bude to platiť pre všetky tie roky nazad v účtovníctve rovnako ako tento rok , keď sa zakladá registratúrný poriadok, alebo až od tohto roku ? Stále mi to nieje jasné.
    Malo by to byt aj spatne. U pravnickych osob je to jasne lebo od roku 1992 platil novelizovany zakon 149/1975 Zb. ktory bol novelizovany a tykal sa aj pravnickych osob. Na fyzicke osoby sa toto zacalo aplikovat az zakonom 395/2002Zz ktory plati od januara 2003.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    miro_mr
    Malo by to byt aj spatne. U pravnickych osob je to jasne lebo od roku 1992 platil novelizovany zakon 149/1975 Zb. ktory bol novelizovany a tykal sa aj pravnickych osob. Na fyzicke osoby sa toto zacalo aplikovat az zakonom 395/2002Zz ktory plati od januara 2003.
    Veď spätne to robiť je práca pre .... A kolko že % FO alebo PO to bude spätne robiť ??? 0,001 %. ??? Viem že je to ich problém, ale dokumenty napr. z r. 1997 sú už niekde v balíkoch zviazané. Myslím, že odrazový mostík pre kontroly bude 1.1.2006.
    Pekný večer želám...

    miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

    miro_mr
    Manual
    Veď spätne to robiť je práca pre .... A kolko že % FO alebo PO to bude spätne robiť ??? 0,001 %. ??? Viem že je to ich problém, ale dokumenty napr. z r. 1997 sú už niekde v balíkoch zviazané. Myslím, že odrazový mostík pre kontroly bude 1.1.2006.
    Pekný večer želám...
    Nejde o kontroly ale o povinnost minimalne raz za 5 rokov robit vyradovanie. A na vyradenie najprv pojdu tieto stare pisomnosti, pripadne aj pisomnosti pripadnych pravnych predchodcov firmy. Archivari nebudu mat cas preberat sa v neusporiadanych balikoch.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.