Zavrieť

Porady

co s dph?

chcem sa opytat takuto vec, moja znama ma problem a ja jej neviem poradit nakolko nevystavujem Fa do ciech. Minuly rok vystavila Fa do Ciech a dala to bez dph? teraz mi vravi ze je to zle ja vsak neviem, poradite? co s tym , co bude v pripade danovej kontroly? je to treba opravit alebo nehat tak , dakujeme
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Treba napísať prečo zistila, že to má zle a čoho sa faktúrka týka, či sú zúčastnéné strany platcami DPh alebo nie a v ktorom štáte ...

    Janka 24 je offline (nepripojený) Janka 24

    Janka 24
    je to platba za nejake sluzby-zvaranie alebo co, a cesi nie su platcami ale ona ano , a neviem ako to zistila

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Janka 24 Pozri príspevok
    je to platba za nejake sluzby-zvaranie alebo co, a cesi nie su platcami ale ona ano , a neviem ako to zistila
    Keďže odberateľ nie je platca DPH. Faktúrka mala byť vystavená s DPH-čkou - vážne to je chyba, nie je totiž splnená podmienka oslobodenia od DPH.
    Treba to opraviť, cez opravné priznanie k DPH a čo možno najskôr aj zaplatiť, pretože túto daň ste mali odviesť daňovému úradu. Výšku penálov z nezaplatenia si môžeš vyrátať pomocou kalkulačky na www.drsr.sk

    Janka 24 je offline (nepripojený) Janka 24

    Janka 24
    ake pokuty hrozia ak na to pride DÚ a nebude to opravene?, lebo znama nevie ci su fakt platici dph alebo nie a nevie ako to ma zistit, bol za nou len nejaky robotnik aby im vystavila Fa a dal jej len ico, ak by boli platici tak moze byt Fa bez dph? da sa to niekde zistit na nete kedze nema na nich cislo? dakujem pekne

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Janka 24 Pozri príspevok
    ake pokuty hrozia ak na to pride DÚ a nebude to opravene?, lebo znama nevie ci su fakt platici dph alebo nie a nevie ako to ma zistit, bol za nou len nejaky robotnik aby im vystavila Fa a dal jej len ico, ak by boli platici tak moze byt Fa bez dph? da sa to niekde zistit na nete kedze nema na nich cislo? dakujem pekne
    pokuta hrozí v takom zmysle, že ti dajú k úhrade nezaplatenú daň na výstupe, plus penále za každý deň omeškania... čo sa tiahne až do dňa zaplatenia, takže ak na to prídu o 2 roky môže z toho byť pekná suma... dá sa to presne rátať na kalkulačke DÚ, čo ti sem hodili link na ňu.

    register pre ČR je tu:

    http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-.../40.html?year=

    ivni je offline (nepripojený) ivni

    ivni
    Ja mám podobný problém. Ale my sme obidvaja platcami Dph. Ja to vystavujem bez DPH a do daň. priznania to dávame plus - minus.Myslíte že je to správne?

    Lali je offline (nepripojený) Lali

    Lali
    Dobrý deň,
    ja by som faktúru za služby pre podnikateľa z ČR, ktorý nie je platcom DPH, fakturovala bez DPH. V brožúre Poradca - 1000 riešení číslo 4/2007 - Ak slovenský platiteľ dodá do iného členského štátu služby podľa paragrafu 15, atď. daňová povinnosť vzniká v tomto členskom štáte. Služby sa fakturujú bez DPH a podľa legislatívy platnej v danom členskom štáte, sa služba zdaní v štáte odberateľa. Daňová povinnosť vzniká aj podnikateľovi, ktorý nie je registrovaný pre daň. Daň musí v tom prípade zaplatiť bez možnosti odpočítania dane - píše Ing. Lýdia Chabanová.
    Žeby som tomu zle rozumela ?

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    ivni Pozri príspevok
    Ja mám podobný problém. Ale my sme obidvaja platcami Dph. Ja to vystavujem bez DPH a do daň. priznania to dávame plus - minus.Myslíte že je to správne?
    Veľmi záleží aj na tom, za čo tie faktury vystavuješ, to že ste obaja platcami DPH a každý v inom členskom štáte je len jedna podmienka oslobodenia DPH.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Janka 24 Pozri príspevok
    je to platba za nejake sluzby-zvaranie alebo co, a cesi nie su platcami ale ona ano , a neviem ako to zistila
    To zváranie, "alebo co" môže byť dosť významné. Záleží aj v akej súvislosti bolo vykonané. T.j. čoho sa zváranie týkalo a kde bolo vykonané, či sa nejedná o práce na nehnuteľnom, alebo hnuteľnom majetku s následným premiestnením do iného ČŠ a podobne.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ZDENIELA Pozri príspevok
    Treba to opraviť, cez opravné priznanie k DPH a čo možno najskôr aj zaplatiť, pretože túto daň ste mali odviesť daňovému úradu...
    Opravné DP pripadá do úvahy iba v prípade, že daňovník je stále v lehote na podanie DP. Ak je po lehote, do úvahy pripadá iba dodatočné DP.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ZDENIELA Pozri príspevok
    Veľmi záleží aj na tom, za čo tie faktury vystavuješ, to že ste obaja platcami DPH a každý v inom členskom štáte je len jedna podmienka oslobodenia DPH.
    Prepokladám, že sa nejedná o oslobodenie ale prenos daňovej povinnosti a teda určenie miesta dodania služby v inom ČŠ EÚ, čo nie je možné stotožňovať s oslobodením, aj keď sa daň v tuzemsku neuplatní.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Opravné DP pripadá do úvahy iba v prípade, že daňovník je stále v lehote na podanie DP. Ak je po lehote, do úvahy pripadá iba dodatočné DP.
    Jasné, súhlasím a ďakujem za opravu ....

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    ZDENIELA Pozri príspevok
    Keďže odberateľ nie je platca DPH. Faktúrka mala byť vystavená s DPH-čkou - vážne to je chyba, nie je totiž splnená podmienka oslobodenia od DPH.
    Treba to opraviť, cez opravné priznanie k DPH a čo možno najskôr aj zaplatiť, pretože túto daň ste mali odviesť daňovému úradu. Výšku penálov z nezaplatenia si môžeš vyrátať pomocou kalkulačky na www.drsr.sk
    ivni Pozri príspevok
    Ja mám podobný problém. Ale my sme obidvaja platcami Dph. Ja to vystavujem bez DPH a do daň. priznania to dávame plus - minus.Myslíte že je to správne?
    Lali Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    ja by som faktúru za služby pre podnikateľa z ČR, ktorý nie je platcom DPH, fakturovala bez DPH. V brožúre Poradca - 1000 riešení číslo 4/2007 - Ak slovenský platiteľ dodá do iného členského štátu služby podľa paragrafu 15, atď. daňová povinnosť vzniká v tomto členskom štáte. Služby sa fakturujú bez DPH a podľa legislatívy platnej v danom členskom štáte, sa služba zdaní v štáte odberateľa. Daňová povinnosť vzniká aj podnikateľovi, ktorý nie je registrovaný pre daň. Daň musí v tom prípade zaplatiť bez možnosti odpočítania dane - píše Ing. Lýdia Chabanová.
    Žeby som tomu zle rozumela ?

    Najprv si poriadne zadefinujte, akú službu idete faktúrovať a potom si musíte určiť miesto dodania služby. Až potom môžete diskutovať o tom, ako vystaviť fa.

    Prečo ?
    Mohla Vám vzniknúť registračná povinnosť v ČR a ani si to neuvedomujete.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ivni Pozri príspevok
    Ja mám podobný problém. Ale my sme obidvaja platcami Dph. Ja to vystavujem bez DPH a do daň. priznania to dávame plus - minus.Myslíte že je to správne?
    Ak Vy vystavujete faktúru, tak nerozumiem plus, mínus. Táto "transakcia", resp. tento spôsob zahrnutia dane do záznamov a daňového priznania pripadá do úvahy v prípade došlej faktúry, kde dodávateľ uplatní prenos daňovej povinnosti a odberateľ je osobou povinnou platiť daň v tuzemsku podľa § 69 ZDPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.