Zavrieť

Porady

Rozkradnutý majetok a DPH

Ahojte, alebo dobry den Vam prajem!!

Mam taky zaujimavy problem, teda aspon pre mna problemom je. Spoločnosť vlastni hospodársky dvor, na ktorom stáli budovy, pretože v minulosti boli rozkradnuté (myslim tym ze ix nasi spolu-obyvatelia uplne zrovnali zo zemou), pachatelia boli chyteni, usvedceni, v dnešnej dobe nam exekutor posiela mini-splatky na učet. Problem je však inde.
Pri rozkradnuti budov je nutne odvadzať DPH? (nastupila som do tejto firmy a je to nedoriešeny problem, a ja si snim neviem vôbec rady). Veeľmi by som Vám bola povďačna za akukoľvek infošku,alebo odkaz na už existujúcu podobnu temu.
ďakujem a prajem príjemny deň
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    V danom prípade by som sa na danú skutočnosť pozerala ako na škodu. (zničená budova).
    Splátky, ktoré dostávate sú náhradou škody.
    Pri škode sa Dph neodvádza.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    suschi Pozri príspevok
    Ahojte, alebo dobry den Vam prajem!!

    Mam taky zaujimavy problem, teda aspon pre mna problemom je. Spoločnosť vlastni hospodársky dvor, na ktorom stáli budovy, pretože v minulosti boli rozkradnuté (myslim tym ze ix nasi spolu-obyvatelia uplne zrovnali zo zemou), pachatelia boli chyteni, usvedceni, v dnešnej dobe nam exekutor posiela mini-splatky na učet. Problem je však inde.
    Pri rozkradnuti budov je nutne odvadzať DPH? (nastupila som do tejto firmy a je to nedoriešeny problem, a ja si snim neviem vôbec rady). Veeľmi by som Vám bola povďačna za akukoľvek infošku,alebo odkaz na už existujúcu podobnu temu.
    ďakujem a prajem príjemny deň
    tu je asi potrebné správne zadefinovať, čo sa vlastne stalo - krádež, strata.....možno podľa toho ako to uviedli prísl. PZ SR.
    Prikladám jedno vyjadrenie DR, možno ťa navedie, ako to nasmerovať....

    suschi je offline (nepripojený) suschi

    suschi
    ďakujem Vam za rady! uvidim ako to doriešim...nakoľko aj v tom usmernení a vlastne i všade na nete som sa stretla v prípade krádeže a DPH len s predmetom TOVAR, no a podľa mňa budovy za tovar nepovažujeme?!?! tak DPH by podla mna nemalo byt vyčíslené.... no ešte raz diky vam!!

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    suschi Pozri príspevok
    ďakujem Vam za rady! uvidim ako to doriešim...nakoľko aj v tom usmernení a vlastne i všade na nete som sa stretla v prípade krádeže a DPH len s predmetom TOVAR, no a podľa mňa budovy za tovar nepovažujeme?!?! tak DPH by podla mna nemalo byt vyčíslené.... no ešte raz diky vam!!
    Definícia tovaru na účely DPH vyplýva z § 8 / 1 a; zák. 222/2004 Zz.
    V jeho zmysle je tovarom hmotný majetok - hnuteľný aj nehnuteľný. Teda na účely DPH sú aj Vami spomínané budovy tovarom.

    Vo Vašom prípade však nemožno hovoriť o odcudzení ( krádeži ) tovaru. Váš tovar bol zničený ( poškodený ). Na tento prípad sa nevzťahuje §53/ 5 zák. 222/2004 Zz. Ten sa vzťahuje iba na prípady "odcudzenia" .
    Plnenie, ktoré dostávate od exekútora je náhradou škody. Tá nie je predmetom DPH a teda sa z nej DPH neodvádza.

    Na margo príspevku
    ik-a : " Skús si pozrieť § 54 zákona o DPH - zmena účelu investičného majetku. "

    Majetok bol znehodnotený. Zmena účelu je v zákone jednoznačne definovaná a mám za to, že na tento prípad sa nevzťahuje.

    suschi je offline (nepripojený) suschi

    suschi
    Ďakujem Vám všetkým za odpovede!! aj ked som xcela skor počuť že v takomto pripade sa nemusi odvadzať DPH, lebo sa mi to zda odveci... ale podla mna je v tejto republike všetko odveci čo sa podnikania týka... to je tá tzv. "podpora maleho a stredného podnikania po slovensky" ...
    pekny dník a ešte raz dík....
    (jeej, to sa aj rymovalo, som ja ale šikula)

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    suschi Pozri príspevok
    xcela skor počuť že v takomto pripade sa nemusi odvadzať DPH,
    ???
    a toto nie je dobré???
    benka Pozri príspevok
    Vo Vašom prípade však nemožno hovoriť o odcudzení ( krádeži ) tovaru. Váš tovar bol zničený ( poškodený ). Na tento prípad sa nevzťahuje §53/ 5 zák. 222/2004 Zz. Ten sa vzťahuje iba na prípady "odcudzenia" .
    Plnenie, ktoré dostávate od exekútora je náhradou škody. Tá nie je predmetom DPH a teda sa z nej DPH neodvádza.

    Rozkradnutý majetok a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.