Zavrieť

Porady

Daňové odpisy leasingovaného majetku

Zdravím Vás,

Mám na Vás otazočku ohľadom odpisov majetku obstaraného formou leasingu.
V zmysle §26 ods. 8 ZDP je potrebné odpísať leasingovaný majetok v priebehu doby nájmu. Ako to bude teda odpismi účtovnými a daňovými???
Uveďme zjednodušený príklad: Leasing strojného zariadenia v hodnote 600tis. na dobu 36mesiacov so začiatkom od 1.1.2008.
Odpis v roku 2008 bude teda 600000:36x12=200000 ???
Je to zároveň aj daňový odpis???
Pretože inak ak je stroj zaradený do 2 odp. skupiny(napr. v prípade obstararania v hotovosti), tak daňový odpis v roku 2008 bude 1/6 z OC, čiže 600000/6 = 100000. Takže mi tu vycházda nesúlad medzi odpismi....čo znamená, že som niečo zle pochopil. Alebo ešte idea...že účtovné odpisy budú 200000 a daňové 100000, a rozdiel sa zohľadní v DP???

Za pomoc vopred veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    § 26, odst. 8 , hovorí o leasingových odpisoch na účely dane z príjmov. (daňové odpisy).
    Čiže v r. 2008 vo vašom prípade bude daňový odpis za 12 mesiacov 200.000,-

    Účtovný odpis si účtovná jednotka stanoví v odpisovom pláne. Záleží od rozhodnutia účtovnej jednotky, či sa rozhodne stroj využívať a odpísať napr. za 6 rokov, alebo za tri alebo aj nejako ináč.
    Účtovné odpisy sa nemusia rovnať daňovým odpisom. Potom sa ten rozdiel zohľadní v DP.

    Eulaly je offline (nepripojený) Eulaly

    Eulaly
    Milí Poraďáci!

    V zmysle § 26 ods. 8 ZDP sa má leasingovaný majetok odpisovať počas doby trvania prenájmu. Čo s leasingovou zmluvou, ktorá je uzavretá na 44 mesiacov, pričom v splátkovom kalendári je uvedených všetkých 44 splátok, avšak iba 36 sú uvedené s plusovou hodnotou? Zvyšné splátky (od 36-44 splátky) sú v nulovej hodnote (čiže za tieto mesiace nie sú už žiadne úhrady leasingu, príp. iba splátky poistného). Čo v takomto prípade? Beriem do úvahy 44 mesiacov splácania leasingu? Alebo v takomto prípade delím sumu 36 mesiacmi?

    Vopred ďakujem za radu.

    Eulaly je offline (nepripojený) Eulaly

    Eulaly
    azla Pozri príspevok
    Dohodnutá doba prenájmu je 44 mesiacov, odpisy rozrátaš na 44 mesiacov.
    Vďaka, aj mne to takto logicky sedelo a aj som to takto vyrátala, ale kolega nad tým stále špekuluje a trdí, či to nebude treba prerátať... už som sa videla ako nad tým sedím a opravujem, keďže tie leasingy trvajú už od r. 2007. ufff.... Ešte raz ďakujem...

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Takýto príklad robím prvykrát a prosím poradiť:
    Mám predčasné ukončenie lízingovej zmluvy z dôvodu predčasného odkúpenia predmetu nájmu k 09/2008, ktorý trval len 26 mesiacov (LZ 36 mesiacov).
    Robila som mesačné odpisy lízingového predmetu do 9/2008.
    Na základe § 17 ods. 26 písm. b) zákona o dani z príjmov som povinná upraviť základ dane o rozdiel odpisov uplatnených počas trvania zmluvy o finančnom prenájme podľa § 26 ods. 8 zákona o dani z príjmov a odpisov, ktoré by uplatnil vlastník podľa § 27 alebo § 28 zákona o dani z príjmov.
    To znamená, že rok 2008 už nechám tak, neopravujem nič, alebo dopočítam odpisy za rok 2008? Vypočítam rozdiel a ten nezaúčtujem, ale upravím základ dane v DP PO - III.časť A r.12?
    Ako mám vyriešiť odpisy v roku 2008?

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Ďakujem, ale to som už preštudovala, ja len potrebujem vedieť ako ďalej mám účtovať odpisy, alebo ich nemám vôbec už doúčtovať?
    Naposledy upravil m.hladka : 01.03.09 at 17:03 Dôvod: upravene

    137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

    137Cs
    m.hladka Pozri príspevok
    Mám predčasné ukončenie lízingovej zmluvy z dôvodu predčasného odkúpenia predmetu nájmu k 09/2008, ktorý trval len 26 mesiacov (LZ 36 mesiacov). Robila som mesačné odpisy lízingového predmetu do 9/2008.
    To znamená, že rok 2008 už nechám tak, neopravujem nič, alebo dopočítam odpisy za rok 2008? Vypočítam rozdiel a ten nezaúčtujem, ale upravím základ dane v DP PO - III.časť A r.12?
    Ako mám vyriešiť odpisy v roku 2008?
    Za rok 2008 zaúčtovať účtovné odpisy do dňa vyradenia majetku, zahrnúť do sumy v tabuľke III.B.2. priznania DPPO.
    Uplatniť príslušné daňové mesačné odpisy za rok 2008 podľa § 26 ods. 8 ZODP a zahrnúť ich do sumy na riadku III.B.1.
    Rozdiel medzi uplatnenými daňovými leasingovými odpismi za dobu trvania finančného prenájmu (vrátane odpisov za rok 2008, keďže ten rozdiel sa aj v zmysle vysvetliviek v danom riadku počíta za celú dobu trvania finančného prenájmu) a medzi - pravdepodobne pre tento prípad výhodnejším -zrýchleným odpisom za roky 2006 a 2007 podľa § 28 ZODP uviesť na r. III.A.12.

    Daňové odpisy leasingovaného majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.