Zavrieť

Porady

Služobné cesty a formulár E101

Dobrý deň. Bola som na školení a tam sa spomenulo tlačivo E 101 o ktorom väčšina zúčastnených ani nepočula. Študovala som to na stránke SP. Niečo mi ale nie je zrejmé, prosím Vás preto o pomoc.
Máme zamestnancov, ktorí majú výkon práce a pracujú na Slovensku, ale pri vybavovaní zákaziek do zahraničia ( a tiež obchodné rokovania konateľov )majú služobnú cestu do zahraničia- Česká republika, Srbsko a Čechy, najdlhšie na 3 dni, zvyčajne 1 deň.V priemere je takýchto služobných ciest maximálne 1o v mesiaci, niekedy vôbec približne u 4 zamestnancov. Aj v takomto prípade treba vybaviť na SP formulár E 101, aj keď majú výkon práce a pracujú na Slovensku ?
Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

...neviem či myslýme na to iste - tlačivo E101 sa týka zdravotného poistenia v zahraničí? ...ak je to ono, synovi som predtým pred každou cestou dávala vystaviť takéto tlačivo v zdravotnej poisťovni (formát A4) kde sa vpisovalo od kedy do kedy bude v zahraničí... Teraz má takú kartičku ako bankomatová karta EURÓPSKY PREUKAZ ZDRAVOTNéHO POISTENIA s platnosťou na niekoľko rokov.. Ale možno si mýlim tie formuláre, a vy mátťe na mysli niečo iné, tak sa ospravedlňujem..
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

To je iné tlačivo, ale ďakujem za odpísanie aj tak .
Prajem pekný deň.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
neviem či myslýme na to iste - tlačivo E101 sa týka zdravotného poistenia v zahraničí? ..

E 101 je potvrdenie o sociálnom a dôchodkovom poistení občana SR pre účely vyslania / pracovného/ do zahraničia - štáty EU resp EHS

min. počet dní vyslania však neviem, ale na www.socpoist.sk táto info určite bude
Naposledy upravil hanelie : 12.11.08 at 10:55 Dôvod: výklad pre saivi
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Ja viem, aké je to tlačivo.Práveže som nič ohľadom toho konkrétnejšie nenašla. Neviem teda, či sa to týka len zamestnancov, ktorí majú výkon práce a pracujú v zahraničí, alebo je potrebné to tlačivo aj pri bežnej zahraničnej ceste zamestnanca.Na stránke SP sú len všeobecné veci a dosť rozsiahle tlačivá. Ak s tým máte niekto skúsenosť, prosím o radu.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Kolegyňa bola nedávno na školení, bolo toto tlačivo spomenuté v takej súvislosti, ak zamestnanca vyšleme von pracovať - nie na služobnú cestu. Počas doby, keď vykonáva prácu "vonku", bude sa zaňho odvádzať aj poistné - mám taký dojem - v zahraničí.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Rozalka Pozri príspevok
Kolegyňa bola nedávno na školení, bolo toto tlačivo spomenuté v takej súvislosti, ak zamestnanca vyšleme von pracovať - nie na služobnú cestu. Počas doby, keď vykonáva prácu "vonku", bude sa zaňho odvádzať aj poistné - mám taký dojem - v zahraničí.

[hore]Vyslanie na krátkodobú pracovnú cestu do Čiech


03.04.2007 | Zamestnanec, Poistenie a zárobková činnosť v EÚ Je povinný mať zamestnanec vyslaný na pracovnú cestu do Českej republiky na krátku dobu (do Prahy na 2 dni za cieľom nákupu tovaru) formulár E 101?
Vysielanie zamestnancov sa riadi ustanovením článku 14 (1) (a) nariadenia Rady (ES) č. 1408/71 zo 14. júna 1971 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby, samostatne zárobkovo činné osoby a členov ich rodín pohybujúcich sa v rámci spoločenstva v znení neskorších zmien a doplnkov, v zmysle ktorého sa na osoby zamestnávané na území jedného členského štátu podnikom, pre ktorý zvyčajne pracujú, ktoré tento podnik vyslal na územie iného členského štátu vykonávať pre tento podnik prácu, aj naďalej vzťahuje legislatíva prvého členského štátu za predpokladu, že očakávané trvanie tejto práce neprekročí 12 mesiacov, a že osoby nie sú vyslané nahradiť iné osoby, ktorým skončila doba vyslania.

Ustanovenia týkajúce sa vyslania sa použijú aj v prípade splnenia podmienok vyslania, ak vyslanie trvá len 1 deň (napr. účasť na konferencii, seminároch, výstavách, podpisovanie obchodných zmlúv, atď.). Žiadosť o vystavenie formulára E 101 je potrebné podať v dostatočnom časovom predstihu vzhľadom na začiatok doby vyslania na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne, aby sa formulár E 101 mohol vydať pred začiatkom danej doby. Môže však byť vydaný aj po ukončení doby vyslania. V takomto prípade má retroaktívny účinok a splnenie podmienok vyslania zamestnávateľom skúma príslušná pobočka Sociálnej poisťovne spätne. Podotýkame, že formulár E 101 je potvrdením o uplatniteľnej legislatíve a vydáva sa aj v prípadoch, ak sa osoby nachádzajú v situáciách, kedy sa uplatniteľná legislatíva určuje podľa ostatných článkov osobitných pravidiel ustanovených v oddiele II. nariadenia, teda nielen z dôvodu vyslania zamestnanca.
Vaša Sociálna poisťovňa

http://www.socpoist.sk/vysielanie-pr...jciarska/1553s
http://www.socpoist.sk/vzory-tlaciv-...rmularov/1168s
http://www.socpoist.sk/e-formulare/5178s
http://www.socpoist.sk/dochodkove-sy...-europy/16895s
http://www.socpoist.sk/poradna-pre-eu/1232s
0 0
ivo_b ivo_b

ivo_b je offline (nepripojený) ivo_b

Rozalka Pozri príspevok
Kolegyňa bola nedávno na školení, bolo toto tlačivo spomenuté v takej súvislosti, ak zamestnanca vyšleme von pracovať - nie na služobnú cestu. Počas doby, keď vykonáva prácu "vonku", bude sa zaňho odvádzať aj poistné - mám taký dojem - v zahraničí.
Problem ale je, ze Zakonnik prace definuje vyslanie jednou vetou takto:
§ 5
(4) Vyslaným zamestnancom je zamestnanec, ktorý počas určitej doby vykonáva prácu na území iného členského štátu, ako je štát, v ktorom bežne pracuje.

Zamestnanec predsa na sluzobnej ceste PRACUJE, ci nie?

Socialna poistovna tvrdi, ze:
"Inštitút vyslania sa uplatní aj v prípade krátkodobého vyslania, ktoré môže trvať aj jeden deň. "

Aky pravny predpis hovori o tom, ze pojem vyslanie sa vztahuje iba na situacie, ak vyslany zamestnanec vykonava pracu v zahranici pre zahranicnu firmu?
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Dobrý deň. Prosím Vás o radu.
Zaslala som do SP formulár E 101 pre zamestnanca. Nemáme však uhradené sociálne poistenie za dva mesiace. Zo SP mi poslali mail, že jednou z podmienok na vystavenie formulára je uhradené poistenie a keďže ho nemáme, formulár nám vrátia a máme ho prihlásiť v mieste výkonu práce....
Vôbec neviem, ako mám postupovať. Zamestnanec bol vyslaný do Francúzska. Ako ho tam mám prihlásiť a mám tam za neho odviesť aj poistné za obdobie služobnej cesty ???
Ešte ma napadla jedna vec, formulár E 101 sa dá vybaviť aj po ukončení služobnej cesty ( retroaktívne ).... tak by som mohla počkať kým poistné firma uhradí a potom znova zaslať žiadosť o vystavenie ?

Ďakujem za každú radu...
0 0
lucisa lucisa

lucisa je offline (nepripojený) lucisa

človek, ktorý sa snaží udržať na firme zdravú rovnováhu, s pevnou chrbticou a silnými morálnymi zásadami. ...viac
Pokiaľ je tam krátkodobo (teda podľa SP menej ako 12 mesiacov) a je platený len firmou na Slovensku, teda nepoberá žiadny príjem od zahraničného zamestnávateľa, tlačivo nepotrebuje. Vtedy sa jedná o klasickú služobnú cestu, za ktorú poberá cestovné náhrady a mzdu od svojho zamestnávateľa na Slovensku. Tlačivo sa používa na to, aby ak je to cudzinec a poberá príjem v zahraničí, aby sa vedelo, kde je ťažisko jeho záujmu - t.j. kde je potrebné odviesť zdravotné a sociálne poistenie.
0 0
zvs-enco zvs-enco

zvs-enco je offline (nepripojený) zvs-enco

Pozdravujem Vás ,
áno tieto tlačivá E 101 vypisujem už asi 1,5 roka. Ako je tu priložené od Aťka , vzory-tlačív, prvé a druhé vyplňujem po príchode zo zahraničia zo služ. cesty.Dátumy musia sedieť s vyúčtovaním / diéty čo dávaš/ , lebo aj to posielam na SP. Prikladám pracovné zmluvy ľudí, ktorých som tam napísala,/ ale toto stačí raz za rok/.A ešte cez elektron. poštu, ako posielaš mesačný výkaz, aj tam musím nahlásiť človeka, ktorý cestuje od-do. /RLFO -cez zmenu/.
Dúfam, že som trošku pomohla, a u Nás na sociálke sú zlaté kočka, poradia.
S pozdravom Viki.
1 0
Daniela12345 Daniela12345

Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

Ja mám k tejto téme tiež otázku:Sme firma na Slovensku - konateľ spoločnosti nie je zamestnanec , nemá žiaden príjem v spoločnosti, nie je prihlásený do SP a často cestuje na služobné cesty do ČR. Raz ročne - pri ročnej uzávierke predloží cestovné príkazy za celý rok, kde si naúčtuje cestovné a stravné. Potrebuje aj on E 101? Neviem ako to máme riešiť. Ďakujem za odpovede.
Je potrebné pre vyslaných zamestnancov vybavovať nejaké doklady aj v ZP?
Naposledy upravil Daniela12345 : 05.08.10 at 09:27
0 0
zvs-enco zvs-enco

zvs-enco je offline (nepripojený) zvs-enco

Danielka, s tým Ti neviem pomôcť.Aj My máme konateľa spoločnosti, ale u Nás neúčtuje cestovné a stravné. To mu robia vo firme , kde je aj na TPP. A viem, že tam má vybavený formulár E 101 na celý rok. To treba ísť na SP osobne, oni povedia čo k tomu potrebuješ.
S pozdravom Viki.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

zvs-enco Pozri príspevok
Pozdravujem Vás ,
áno tieto tlačivá E 101 vypisujem už asi 1,5 roka. Ako je tu priložené od Aťka , vzory-tlačív, prvé a druhé vyplňujem po príchode zo zahraničia zo služ. cesty.Dátumy musia sedieť s vyúčtovaním / diéty čo dávaš/ , lebo aj to posielam na SP. Prikladám pracovné zmluvy ľudí, ktorých som tam napísala,/ ale toto stačí raz za rok/.A ešte cez elektron. poštu, ako posielaš mesačný výkaz, aj tam musím nahlásiť človeka, ktorý cestuje od-do. /RLFO -cez zmenu/.
Dúfam, že som trošku pomohla, a u Nás na sociálke sú zlaté kočka, poradia.
S pozdravom Viki.
My máme tiež zamestnancov, ktorí chodia na služ. cesty na 1-5 dní do zahraničia a posielam na SP len zmenu miesta výkonu práce cez RLFO, nakolko mi p.na soc.poistovni povedala, že tie formuláre E101 netreba ked majú cestovné poistenie.
Prosím ta môžeš mi popísať presnejšie ako to robíš a ktoré E-101 vyplnuješ? a čo všetko k tomu prikladáš?

Dakujem
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Ja viem, že aj keď je platený len firmou na Slovensku tlačivo potrebuje. Mám to overené v SP BB. My máme 5 ZC, ktorí pravidelne cestujú na 1-2 - dňové SC do zahraničia, vybavujem kupu E 101 aj na jeden jediný deň a ešte ani raz mi zo SP nedali avízo, že by to nebolo treba....
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Daniela12345 Pozri príspevok
Ja mám k tejto téme tiež otázku:Sme firma na Slovensku - konateľ spoločnosti nie je zamestnanec , nemá žiaden príjem v spoločnosti, nie je prihlásený do SP a často cestuje na služobné cesty do ČR. Raz ročne - pri ročnej uzávierke predloží cestovné príkazy za celý rok, kde si naúčtuje cestovné a stravné. Potrebuje aj on E 101? Neviem ako to máme riešiť. Ďakujem za odpovede.
Je potrebné pre vyslaných zamestnancov vybavovať nejaké doklady aj v ZP?
V prípade konateľa sa posiela na vybavenie formulára E 101 žiadosť, cestovný príkaz a zmluvu o výkone funkcie konateľa...
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Nutricia Pozri príspevok
My máme tiež zamestnancov, ktorí chodia na služ. cesty na 1-5 dní do zahraničia a posielam na SP len zmenu miesta výkonu práce cez RLFO, nakolko mi p.na soc.poistovni povedala, že tie formuláre E101 netreba ked majú cestovné poistenie.
Prosím ta môžeš mi popísať presnejšie ako to robíš a ktoré E-101 vyplnuješ? a čo všetko k tomu prikladáš?

Dakujem
Zhrniem to, ako to robím ja. Zamestnanec mi oznámi SC do zahraničia. Ak je to SC do krajín EU, pošlem RL - zmena nahlásenie štátu a po skončení deň návratu na Slovensko, vypíšem žiadosť o vystavenie formulára E 101 a spolu s pracovnou zmluvou ( ak ide konateľ tak zmluvu o výkone funkcie konateľa )a cestovným príkazom pošlem do SP. Na základe toho mi vystavia E 101. Ak idú napr. do Srbska, čiže do krajiny, ktorá nie je v EÚ, formulár sa nevystavuje, automaticky spadá pod legislatívu nášho štátu a v tom prípade nahlásim len zmenu štátu cez RL.
Ak mám písomné vyjadrenie zo SP, môžem to doložiť.
1 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

petacuckova Pozri príspevok
Zhrniem to, ako to robím ja. Zamestnanec mi oznámi SC do zahraničia. Ak je to SC do krajín EU, pošlem RL - zmena nahlásenie štátu a po skončení deň návratu na Slovensko, vypíšem žiadosť o vystavenie formulára E 101 a spolu s pracovnou zmluvou ( ak ide konateľ tak zmluvu o výkone funkcie konateľa )a cestovným príkazom pošlem do SP. Na základe toho mi vystavia E 101. Ak idú napr. do Srbska, čiže do krajiny, ktorá nie je v EÚ, formulár sa nevystavuje, automaticky spadá pod legislatívu nášho štátu a v tom prípade nahlásim len zmenu štátu cez RL.
Ak mám písomné vyjadrenie zo SP, môžem to doložiť.
Čiže takto chodievate na SP aj "stokrát" do mesiaca? po každej SC?
a ktorú žiadosť o vystavenie E101 posielaš?
To vystavenie E101 trvá ako dlho?
čiže na jedného zamestnanca budem mať aj 20 E101 do roka?

Dakujem
0 0
zvs-enco zvs-enco

zvs-enco je offline (nepripojený) zvs-enco

Áno, koľkokrát ide do mesiaca na SC , toľkokrát sa to robí.
1, RLFO len zmena,
2, žiadosť o vystavenie E 101 + cestovný príkaz = pošlem na SP.
Keď to raz urobíš už to budeš vedieť. Veď sme šikovné kočenky.
S pozdravom Viki.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

My posielame E101 pri nástupe každého zamestnnaca - vodiči MKD. Prikladáme PZ, výpis z OR, povolenie MDPaT, koncesnú listinu. Vodiči majú osobitné formuláre.
Od apríla 2010 sa menil obsah formulárov E 101 - klasické aj pre vodičov.
Pri nehode v zahraničí E101 bol prvý doklad čo pýtali v nemocnici - konkrétne DE Mníchov. Potom na vodiča hľadeli ako na nemca poisteného v Nemecku - taký rozsah ošetrenia dostal.
Medzinárodný preukaz ZP vydaný našou ZP slúži len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť (on tam ležal 4 mesiace a prekonal 10 operácií) a cestovné poistenie krylo prepravu pacienta domov. Všetky zdravotné úkony išli cez sociálnu poisťovňu.
1 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

zvs-enco Pozri príspevok
Áno, koľkokrát ide do mesiaca na SC , toľkokrát sa to robí.
1, RLFO len zmena,
2, žiadosť o vystavenie E 101 + cestovný príkaz = pošlem na SP.
Keď to raz urobíš už to budeš vedieť. Veď sme šikovné kočenky.
S pozdravom Viki.
Dakujem
a ktorú žiadosť vypisuješ?
poprosím ta napíš mi presný názov tej žiadosti o E-101-čku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať