Zavrieť

Porady

vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti

Ahojte poraďáci,
potrebujem sa poradiť v nasledovnom :
náš zamestnanec nastúpil aj do inej firmy na prac. pomer, a u nich si bude uplatňovať § 11, aj § 33, máme to zapísať do tabuľky ako zmenu a to v bode III. a zároveň aj v bode IV. a V. ?
Zmenu zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, u ktorého si uplatňujem nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus nastala ku ....
Podľa mňa by sa to tam malo vypísať, ale naša účtovníčka hovorí že len v prípade ak by sme s uvedeným zamestnancom ukončili pracovný pomer.
ďakujem pekne
zupo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zupo Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    potrebujem sa poradiť v nasledovnom :
    náš zamestnanec nastúpil aj do inej firmy na prac. pomer, a u nich si bude uplatňovať § 11, aj § 33, máme to zapísať do tabuľky ako zmenu a to v bode III. a zároveň aj v bode IV. a V. ?
    Zmenu zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, u ktorého si uplatňujem nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus nastala ku ....
    Podľa mňa by sa to tam malo vypísať, ale naša účtovníčka hovorí že len v prípade ak by sme s uvedeným zamestnancom ukončili pracovný pomer.
    ďakujem pekne
    zupo
    Vyhlásenie.... je vyhlásením daňovníka a on je za neho zodpovedný. Na str. 2 v poučení je uvedená veta:
    Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia dôjde k zmene zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, u ktorého si uplatňujem NZDČ a DB potvrdím zmenu svojím podpisom vo Vyhlásení ku dňu keď táto zmena nastala .


    Na str. 3 bod IV. V.

    zupo je offline (nepripojený) zupo

    zupo
    takže vyplní a podpíše aj IV. aj V, aj ked sa pracovný pomer nekončí ale prestáva si uplatňovať § 11 a 33, ?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zupo Pozri príspevok
    takže vyplní a podpíše aj IV. aj V, aj ked sa pracovný pomer nekončí ale prestáva si uplatňovať § 11 a 33, ?
    Vyhlásenie nehovorí o začatí alebo skončení pracovného pomeru, ale o práve uplatňovať si príslušné daňové zvýhodnenia...

    §39 zákona o DzP:
    6/ Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, prihliadne na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)] a na daňový bonus, ak zamestnanec podá do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, a každoročne najneskôr do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia písomné vyhlásenie o tom, a) že uplatňuje daňový bonus a že spĺňa podmienky na jeho priznanie, prípadne kedy a ako sa zmenili,
    b) že súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)] a daňový bonus u iného zamestnávateľa a že právo na daňový bonus na tie isté osoby súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje iný daňovník,


    Ak by to nepodpísal v čase zmeny a zároveň podpíše Vyhlásenie u druhého zamestnávateľa poruší zákon....

    Zober si napríklad fakt, táto zmena nastala 1.9.2008. On túto zmenu nevypíše vo Vyhlásení. Vo firme nastúpi k 1.9.2008 nová mzdová účtovníčka a samozrejme mu uplatní aj DB, aj NČZD a možno ďalších päť rokov, lebo neukončí v tejto organizácii pracovný pomer. Na základe Vyhlásenia u nového zamestnávateľa budú tieto zvýhodnenia uplatnené tiež ....

    Znovu upozorňujem, že Vyhlásenie ... je osobným vyhlásením zamestnanca a má povinnosť ku dňu kedy táto zmena nastala ju uviesť a svojím podpisom túto zmenu potvrdiť...

    Takže odpoveď znie - áno, aj keď neskončil pracovný pomer, nakoľko by mal platné dve Vyhlásenia...

    zupo je offline (nepripojený) zupo

    zupo
    Ahoj evina,
    mne je to jasné, ale pre istotu a pre moju kolegyňu, to ešte upresním,
    to čo ona tvrdí je že pri zmene, konkrétne že zamestnanec si už u nás nebude uplatňovať § 11 a § 33, zapíše a podpíše túto zmenu v tabuľke v časti III.
    ale že potom už netreba vyplniť a podpísať časť IV a V.,
    podľa toho čo píšeš a mojej logiky, IV a V. treba tiež podpísať, lebo tam ešte aj účtovník potvrdí, že kedy bol naposledy § 11 a § 33 aj uplatnený,

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zupo Pozri príspevok
    Ahoj evina,
    mne je to jasné, ale pre istotu a pre moju kolegyňu, to ešte upresním,
    to čo ona tvrdí je že pri zmene, konkrétne že zamestnanec si už u nás nebude uplatňovať § 11 a § 33, zapíše a podpíše túto zmenu v tabuľke v časti III.
    ale že potom už netreba vyplniť a podpísať časť IV a V.,
    podľa toho čo píšeš a mojej logiky, IV a V. treba tiež podpísať, lebo tam ešte aj účtovník potvrdí, že kedy bol naposledy § 11 a § 33 aj uplatnený,
    Vieš hľadala som kde-kade na nete poučenia-trochu som zneistila, najmä v časti V.
    Ale moja logika súhlasí s Tvojou Vyhlásenie u Vás stráca toutou zmenou "platnosť" a ja by som ich vyplnila... Predpokladám o.i. , že i RZ bude žiadať napr. u toho druhého zamestnávateľa - ale to len na okraj.o

    katka s. je offline (nepripojený) katka s.

    katka s.
    Ahoj poraďáci. Mám takúto dilemu s tlačivom Vyhlásenia. Na prvej strane v identif.údajoch spoločnosti je treba uviesť adresu môjho pracoviska. Treba tam napísať sídlo spoločnosti, príp. prevádzku, alebo miesto pracoviska zamestnanca podľa pracov. zmluvy. Zamestnanci majú miesto výkonu práce svoje trvalé bydlisko aby si mohli uplatňovať cestovné, ubytovanie keďže pracujú po celom Slovensku.

    zupo je offline (nepripojený) zupo

    zupo
    My tam uvádzame miesto pracoviska podľa zmluvy, nie adresu zamestnávateľa, takže v tvojom prípade miesto bydliska zamestnancov, predpokladám nejakých obchodných zástupcov.

    katka s. je offline (nepripojený) katka s.

    katka s.
    Ďakujem za názor. Sú to bežní zamestnanci - robotníci, ktorí majú miesto bydliska v inom meste ako je sídlo spoločnosti a pracujú podľa zákaziek po celom Slovensku.

    KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

    KatarínaL
    Ja by som sa chcela spýtať ako postupovať v prípade, že na tlačive Vyhlásenia v bode III. už nemám voľný riadok na nové zdaňovacie obdobie 2009, kde má zamestnanec podpísať, že nenastali žiadne zmeny. Mám im dať vyplniť úplne nové tlačivo?

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    KatarínaL Pozri príspevok
    Ja by som sa chcela spýtať ako postupovať v prípade, že na tlačive Vyhlásenia v bode III. už nemám voľný riadok na nové zdaňovacie obdobie 2009, kde má zamestnanec podpísať, že nenastali žiadne zmeny. Mám im dať vyplniť úplne nové tlačivo?
    Traba pre r. 2009 dať podpísať nové Vyhlásenie.

    KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

    KatarínaL
    Dátum vypísania bude dnešný? A v bode III. vyplním zdaňovacie obdobie 2009? Len sa uisťujem...Ďakujem.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Najneskorší dátum podpísania vyhlásení má byť 31.1.2009.
    Áno, môže byť dnešný

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    KatarínaL Pozri príspevok
    Ja by som sa chcela spýtať ako postupovať v prípade, že na tlačive Vyhlásenia v bode III. už nemám voľný riadok na nové zdaňovacie obdobie 2009, kde má zamestnanec podpísať, že nenastali žiadne zmeny. Mám im dať vyplniť úplne nové tlačivo?
    Ja dávam nové tlačivá.

    Janka12345 je offline (nepripojený) Janka12345

    Janka12345
    Vie mi niekto prosím poradiť, pri akej výške hrubej mzdy sa neoplatí podpísať daňové vyhlásenie?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Janka12345 Pozri príspevok
    Vie mi niekto prosím poradiť, pri akej výške hrubej mzdy sa neoplatí podpísať daňové vyhlásenie?
    Daňové vyhlásenie? také tlačivo nie je. Existuje len Vyhlásenie k zdaneniu príjmov.

    Janka12345 je offline (nepripojený) Janka12345

    Janka12345
    Tweety Pozri príspevok
    Daňové vyhlásenie? také tlačivo nie je. Existuje len Vyhlásenie k zdaneniu príjmov.
    mám na mysli VYHLÁSENIE na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti podľa § 36 ods. 6 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov

    ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

    ladyrs
    Chcem sa spýtať, či zamestnanec na základe pracovnej zmluvy môže podpísať vyhlásenie k zdaneniu mzdy ak je súčasne aj živnostník?
    Ďakujem.

    extras je offline (nepripojený) extras

    extras
    Áno, vyhlásenie u zamestnávateľa môže podpísať. Tak či tak bude po ukončení roka podávať daňové priznanie typu B.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ladyrs Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať, či zamestnanec na základe pracovnej zmluvy môže podpísať vyhlásenie k zdaneniu mzdy ak je súčasne aj živnostník?
    Ďakujem.
    Ak nechce "úverovať" štát, môže podpísať Vyhlásenie ... u zamestnávateľa. Celkovú daňovú povinnosť si vysporiada v DP typu B.

    ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

    ladyrs
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak nechce "úverovať" štát, môže podpísať Vyhlásenie ... u zamestnávateľa. Celkovú daňovú povinnosť si vysporiada v DP typu B.
    Ďakujem Vám obom. Pravda je, že v roku 2008 mal podpísané vyhlásenie, a tiež viem, že musí si podať DP B, len som sa odrazu zneistela. Ďakujem ešte raz. Perla

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.