Zavrieť

Porady

Daň z nehnuteľnosti

Potreboval by som poradiť. Chcel by som predať byt, ktorý mám v osobnom vlastníctve 2 roky, pričom mám v tomto byte trvalý pobyt 1 rok. Je v tomto prípade možnosť uplatniť si oslobodenie od dane z príjmu ? V prípade ak by nebolo možné uplatniť si oslobodenie od dane z príjmu z akej sumy by sa stanovila daň z príjmu ( z ceny určenej znaleckým posudkom, alebo ceny dohodnutej z kupujúcim ) ? Ako by to bolo v prípade výmeny bytu a doplatku zo strany kupujúceho?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marta je offline (nepripojený) marta

    marta
    Podľa ustanovenia § 9 ods. 1 písm a) zákona o dani z príjmov príjem z predaja bytu je oslobodený vtedy, ak mal predávajúci v ňom trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom za predpokladu, že nebol zaradený do obchodného majetku. Ak sa na túto nehnuteľnosť nevzťahuje oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. a), potom v zmysle §9 ods. 1 písm. b) zákona môže byť príjem z predaja bytu oslobodený po piatich rokoch od jej nadobudnutia. V konkrétnom prípade nie je možné využiť ani jeden inštitút, a preto príjem z predaja bytu je zdaniteľným príjmom podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Do daňových výdavkov si môže daňovník uplatniť cenu veci zistenú v čase nadobudnutia bytu podľa znaleckého posudku, finančné prostriedky preukázateľné vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu vrátane výdavkov súvisiacich s predajom bytu okrem výdavkov na osobné účely.

    Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti je počnúc 1.1.2005 zrušená. Takže prevod nehnuteľnosti podlieha len dani z príjmov.
    Naposledy upravil marta : 24.05.05 at 07:42

    Daň z nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.