Zavrieť

Porady

Oslobodený príjem

Prosím o radu všetkých poraďákov. V § 9 písm. b sa píše, že od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku,.... Ja sa chcem len opýtať, od akého dátumu mám počítať 5 rokov. Od dátumu zapísania na katastri alebo kedy bola podpísaná zmluva o kúpe a zaplatená 1. splátka za nehnuteľnosť? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    kajab Pozri príspevok
    Prosím o radu všetkých poraďákov. V § 9 písm. b sa píše, že od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku,.... Ja sa chcem len opýtať, od akého dátumu mám počítať 5 rokov. Od dátumu zapísania na katastri alebo kedy bola podpísaná zmluva o kúpe a zaplatená 1. splátka za nehnuteľnosť? Ďakujem
    Odpoveď je v § 9 ods. 4 ZDP:
    (4) Oslobodenie príjmov z predaja alebo prevodu nehnuteľností podľa odseku 1 písm. a) až c) alebo z prevodu uvedeného v odseku 1 písm. i) u predávajúceho alebo prevodcu sa posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, a to podľa toho, ktorý deň nastal skôr, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období kupujúci alebo nadobúdateľ nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo spojené s členským podielom.

    kajab je offline (nepripojený) kajab

    kajab
    Čiže v roku som zaplatila v decembri 1. splátku za kúpu nehnuteľnosti a v roku 2004 to bolo prevedené na katastri. Dôležitý dátum je december 2003 a 5 rokov od vtedy je do decembra 2008? Ak sa zmluva podpíše v januári 2009 tak to bude oslobodené?
    Naposledy upravil kajab : 24.11.08 at 08:03

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    kajab Pozri príspevok
    Čiže v roku som zaplatila v decembri 1. splátku za kúpu nehnuteľnosti a v roku 2004 to bolo prevedené na katastri. Dôležitý dátum je december 2003 a 5 rokov od vtedy je do decembra 2008? Ak sa zmluva podpíše v januári 2009 tak to bude oslobodené?
    Doba vlastníctva sa počíta odo dňa, keď bol zápis do katastra nehnuteľností. Následne od tohto dňa bude príjem z predaja oslobodený od dane z príjmu po piatich rokoch odo dňa prijatia prvej platby, prvého preddavku, alebo uzavretia zmluvy o prevode (čo nastane skôr).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.