Zavrieť

Porady

Predaj podniku a pohľadávky

Dobrý deň,
chcem vás požiadať o radu ohľadom predaja podniku (podnik predáva fyzická osoba, JU, platca DPH). Kupujúci je novovytvorená sro.
Viem, že je tu viac tém ohľadom predaja podniku, ale nenašla som v nich potrebné informácie o pohľadávkach.
Musí byť súčasťou predaja podniku aj predaj pohľadávok? Aj tých, o ktorých viem, že ich nezaplatia?
Napríklad predávam pohľadávku v menovitej hodnote 119,-. Keď táto pohľadávka vznikala bola vytvorená ako základ DPH 100,- + DPH 19,-. Predaj podniku síce nie je predmetom DPH. Ale pohľadávky sa predávajú v menovitej hodnote, čiže 119,-?
Kupujúca sro zaúčtuje 119,- 311/372 ?
Predávajúca fyzická osoba upraví základ dane podľa par. 17. odst. 11 - zvýši základ dane o predajnú cenu podniku. Súčasťou predajnej ceny podniku je pohľadávka v menovitej hodnote 119,-. Zvýši táto pohľadávka základ dane o 119,- Sk ? Alebo len o 100,-?
Poraďte mi, prosím.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    V akom vzťahu je podnikateľ -FO, JÚ a novovzniknutá s.r.o. ? Nejde o blízku osobu,alebo jednoosobovú s.r.o. vzniknutú z FO?

    evuša je offline (nepripojený) evuša

    evuša
    Daj si do vyhľadávania Predaj podniku - podvojné účtovníctvo. Máš tam podrobne rozpísaný predaj podniku aj v podvojnom aj v jednoduchom účtovníctve, taktiež aj účtovanie vo firme, ktorá podnik kupuje. Ak sú pohľadávky v zmysle občianskeho zákonníka súčasťou zmluvy o predaji podniku, sú od DPH oslobodené. Vzhľadom k tomu, že ide o pohľadávku, dph si odviedla štátu. Ak v živote nebude uhradená, tak prečo ju vlastne predávaš? Pokiaľ ide o malú pohľadávku, odporúčam radšej zaevidovať úhradu príjmovým dokladom. Ak vysokú, predať v zmluve o predaji podniku, potom v sro po čase vytvoriť opravnú položku a následne opravnú položku zrušiť - odúčtovať pohľadávku v zmysle postupoch účtovania. Samozrejme, že musíš podnik predávať platcovi DPH. Ak podnik predávaš neplatcovi, postup bude iný.

    Krakonoš je offline (nepripojený) Krakonoš

    Krakonoš
    Pozrela som znova príspevky v pripojenom linku, ale nanašla som tam jednoznačnú odpoveď ohľadom pohľadávok.
    Par.17 ods. 11 priamo pohľadávky nerieši, takže treba postupovať podľa par. 17 ods. 12 ?
    Tam mi z odstavca A vyplýva, že základ dane sa zvýši o menovitú hodnotu pohľadávky - teda 119,- Sk. Je to tak?
    Alebo zvýši ZD len o 100,- a 19,- bude príjem neopvl. daň?

    Myslela som, že pri predaji podniku musím predať všetko - teda aj nedobytné pohľadávky. Alebo tie, o ktorých viem, že ich nezaplatia, nemusím predať?

    Cila je offline (nepripojený) Cila

    účtovníčka Cila
    Krakonoš Pozri príspevok
    Pozrela som znova príspevky v pripojenom linku, ale nanašla som tam jednoznačnú odpoveď ohľadom pohľadávok.
    Par.17 ods. 11 priamo pohľadávky nerieši, takže treba postupovať podľa par. 17 ods. 12 ?
    Tam mi z odstavca A vyplýva, že základ dane sa zvýši o menovitú hodnotu pohľadávky - teda 119,- Sk. Je to tak?
    Alebo zvýši ZD len o 100,- a 19,- bude príjem neopvl. daň?

    Myslela som, že pri predaji podniku musím predať všetko - teda aj nedobytné pohľadávky. Alebo tie, o ktorých viem, že ich nezaplatia, nemusím predať?
    Predaj podniku rieši § 17 ods 11, pohľadávky musíš rozlíšiť či sú vlastné, alebo postúpené. K vlastným nemôžeš priradiť žiadnu hodnotu /tak isto sú zásoby/ lebo už boli v nákladoch vo forme miezd, odvodov,materiálu atd.
    Pohľadávky v JÚ do konca roka 2007 upravovali ZD len pri skončení podnikania. Teraz je to možné použitím § 17 ods 12 písm a až d. ale pred predajom podniku. Pri predaji podniku ako celku to podľa mňa nevieš použiť.
    Skús vyčistiť Majetok a záväzky pred predajom podniku - aj tak musíš spraviť inventúru a posúď čo sa s tými pohľadávkami dá spraviť.
    Doporučujem PORADCU 4/2007 účtovanie predaja podniku
    Cila

    Predaj podniku a pohľadávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.