Zavrieť

Porady

Rodičovská dovolenka a nový pracovný pomer

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ako postupovať v nasledovnej situácií. Som na rodičovskej dovolenke pri 15 mesačnej dcére, kt. nastupuje do jasličiek /nie sú dotované štátom ale mestom, tak rodič. príspevok mi ostáva/. Stále som zamestnaná v jednej firme, kde som sa síce chcela vrátiť, ale zatiaľ mi to časovo nevyhovuje. Medzitým som si našla druhú prácu inde, kde to časovo zvládať budem a môžem okamžite nastúpiť do nového pracovného pomeru. Musím dať v mojej pôvodnej práci výpoveď? Čo som sa tu zatiaľ dočítala, tak môžem mať viac pracovných pomerov. A ako to bude potom s odvodmi do sociálnej poisťovne, keďže teraz ich za mňa platí štát? Vopred ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    taminka Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som sa opýtať ako postupovať v nasledovnej situácií. Som na rodičovskej dovolenke pri 15 mesačnej dcére, kt. nastupuje do jasličiek /nie sú dotované štátom ale mestom, tak rodič. príspevok mi ostáva/. Stále som zamestnaná v jednej firme, kde som sa síce chcela vrátiť, ale zatiaľ mi to časovo nevyhovuje. Medzitým som si našla druhú prácu inde, kde to časovo zvládať budem a môžem okamžite nastúpiť do nového pracovného pomeru. Musím dať v mojej pôvodnej práci výpoveď? Čo som sa tu zatiaľ dočítala, tak môžem mať viac pracovných pomerov. A ako to bude potom s odvodmi do sociálnej poisťovne, keďže teraz ich za mňa platí štát? Vopred ďakujem za odpovede
    Výpoveď podávať nemusíš. Odvody bude z tvojej mzdy odvádzať zamestnávateľ.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    súhlasím s Tweety,
    až cca 3-4mesiace pred ukončením čerpania rodič.dovolenky by si sa mala rozhodnúť, v ktorej práci budeš pokračovať a teda či úkončíš tvoj prvý prac.pomer. 4mesiace preto, aby si v prípade, ak zamesnávatel nebude súhlasiť s dohodou o ukončení PP k určitému dnu, stihla dať výpoved a aby stihla plynuť výpovedná doba 2 mesiace od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci doručenia výpovede do ukončenia RD. No a tiež je to serioznejšie voci pôvodnému zamestnávatelovi mu to oznámiť s dostatočným predstihom.

    Kedže nový zamestnávatel bude za teba platiť odvody do ZP aj SP, preto by si mala dať odhlášku do SP ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, pretože byť zároven dôchodkovo poistená štátom a aj ako zamestnanec by si nemala. Odhlášku treba dať do 8dní. Vid zákon o sociálnom poistení § 15 ods.1 písm.c a mysllím § 229 ods.1.

    s poberaním rod.príspevku neviem ako to bude od 1.1.09
    Naposledy upravil brčko : 27.11.08 at 19:06

    taminka je offline (nepripojený) taminka

    taminka
    Ďakujem veľmi pekne za odpovede Svoju firmu som upovedomila, že zatiaľ nastupujem inde a nemajú s tým žiadny problém, lebo zatiaľ majú za mňa náhradu a ak sa budem chcieť vrátiť, alebo dať výpoveď, tak im včas dám vedieť. Ešte raz ďakujem
    K tejto téme by som sa chcela spýtať aké odvody odvádza zamestnávateľ do ZP a SP za zamestnankyňu ktorá pracuje popri RD zamestnanú v riadnom pracovnom pomere?
    Jedná sa o predovšetkým o odvody do SP, kde sme zaslali pri nástupe na RD prerušenie, čiže dôchodkovo nie je poistená. Teraz keď pracuje popri RD a má mzdu, z tejto mzdy sa vykonávajú riadne odvody, alebo nie? Treba poslať na SP ukončenie prerušenia keď je stále na RD?

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    neviem, či ti dobre rozumiem, ale keď si nastúpila späť do zamestnania, tak ste mali prerušenie na SP ukončiť. A odvody do ZP a SP sa platia zo zamestnania ako za "normálnych" :-) zamestnancov. Rodičovský zostáva nezmenený, aj keď si zamestnaná.

    Rodičovská dovolenka a nový pracovný pomer

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.