Zavrieť

Porady

Vypocet DzP - zivnostnik aj zamestnanec

Dobry den, nie je mi celkom jasna metoda vypoctu dane zo zisku a chcel by som Vas poprosit a pomoc, aby som v tom mal jasno. Som aj zamestnanec, aj zivnostnik. Zivnost mam od tohto roku, nie som platca DPH. Najlepsie to bude asi na teoretickom priklade, takze:

1. Plat ako zamestnanec mam napr. 10.000,- Sk v hrubom, pracoval som cely rok 2008.

Chystam sa teraz nieco rozbehnut na zivnost este v tomto roku.

2. Napr. nakupim tovar za 200.000,- Sk a predam ho za 380.000,- Sk, takze zisk je 180.000,-Sk.

3. Naklady su 50.000,- Sk.

A teraz mi ide o to, ze ako si vypocitam dan zo zisku. Neviem ako je to s nezdanitelnym minimom (to si uz uplatnujem ako zamestnanec ??? ). Zenu a deti nemam.

Snad som napisal vsetko co treba a verim, ze mi niekto pomoze pochopit tuto problematiku. Dakujem. Miso
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    kabocny Pozri príspevok
    Dobry den, nie je mi celkom jasna metoda vypoctu dane zo zisku a chcel by som Vas poprosit a pomoc, aby som v tom mal jasno. Som aj zamestnanec, aj zivnostnik. Zivnost mam od tohto roku, nie som platca DPH. Najlepsie to bude asi na teoretickom priklade, takze:

    1. Plat ako zamestnanec mam napr. 10.000,- Sk v hrubom, pracoval som cely rok 2008.

    Chystam sa teraz nieco rozbehnut na zivnost este v tomto roku.

    2. Napr. nakupim tovar za 200.000,- Sk a predam ho za 380.000,- Sk, takze zisk je 180.000,-Sk.

    3. Naklady su 50.000,- Sk.

    A teraz mi ide o to, ze ako si vypocitam dan zo zisku. Neviem ako je to s nezdanitelnym minimom (to si uz uplatnujem ako zamestnanec ??? ). Zenu a deti nemam.

    Snad som napisal vsetko co treba a verim, ze mi niekto pomoze pochopit tuto problematiku. Dakujem. Miso
    Ide o daň z príjmu a je na to zákon o dani z príjmu č.595/2003 v znení neskorších zákonov a podľa tohto zákona postupuješ. Zober si tlačivo Daň z príjmu pre FO ( tlačivo B). Od zamestnávateľa by si mal dostať potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a o zrazenom poistnom a preddavok dane z príjmu.
    A potom postupuješ podľa návodu, ktorý je tam priložený.

    A= čiastkový základ dane zo záv činnost je 12*10000-odvody do poisťovní

    B=čiastkový základ SZČO je 130000

    spolu C=A+B

    odpočítateľná položka D=98496

    základ dane E=C-D

    daň F= E*19%

    G= daň, ktorú ti zamestnávateľ strhol


    Platíš daň H=F-G

    ak máš bežný účet a strhli ti daň z úrokov =I
    platíš H=F-G-I
    Naposledy upravil marjankaj : 27.11.08 at 17:29 Dôvod: opravujem

    kabocny je offline (nepripojený) kabocny

    kabocny
    marjankaj Pozri príspevok
    Ide o daň z príjmu a je na to zákon o dani z príjmu č.595/2003 v znení neskorších zákonov a podľa tohto zákona postupuješ. Zober si tlačivo Daň z príjmu pre FO ( tlačivo B). Od zamestnávateľa by si mal dostať potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a o zrazenom poistnom a preddavok dane z príjmu.
    A potom postupuješ podľa návodu, ktorý je tam priložený.

    A= čiastkový základ dane zo záv činnost je 12*10000-odvody do poisťovní

    B=čiastkový základ SZČO je 180000

    spolu C=A+B

    odpočítateľná položka D=98496

    základ dane E=C-D

    daň F= E*19%

    G= daň, ktorú ti zamestnávateľ strhol


    Platíš daň H=F-G

    ak máš bežný účet a strhli ti daň z úrokov =I
    platíš H=F-G-I
    dakujem pekne. takze ak som to spravne pochopil, nemusim zamestnavatelovi nic oznamovat, ze nezdanitelne minimum si chcem odratat zo zivnosti, ale odrata sa mi to zo suctu obidvoch prijmov. danove priznanie si ale budem musiet robit sam a oznamit zamestnavatelovi?

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    DP si musíš robiť sám-prípadne dať urobiť skúsenej účtovníčke (ten lepší prípad), ktorá v tom má prax. Zamestnávateľovi to oznamovať nemusíš, mal by Ti ale dať tlačivo Potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a zrazených a odvedených preddavkov na daň za rok 2008.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    B= 130.000,- (ak je všetko zaplatené v JU)

    od zamestnávateľa vyžiadať "Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti........."

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    ekopo Pozri príspevok
    B= 130.000,- (ak je všetko zaplatené v JU)

    od zamestnávateľa vyžiadať "Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti........."
    Ďakujem za upozornenie. Nejako som to prehliadol.

    Vypocet DzP - zivnostnik aj zamestnanec

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.