Zavrieť

Porady

Živnosť popri zamestnani a možne náklady

Dobry den,

chcel by som vas poradil o radu, som zamestnanec na plny uvazok s tym, ze mam aj zivnost v oblasti IT (programovanie, sprava, udrzba, backup atd). Co vsetko si mozem dat ako naklady zivnosti? Hlavne mi ide o nasledujuce veci:

1. auto, treba prepisat? mozem si davat do nakladov benzin, opravy? a ako to je potom s PZP, treba nahlasit zmenu?
2. nakup hw suvisiaceho s mojou zivnostou, teda pocitace, telefony, rozny hardware atd, ako casto ich mozem odpisovat?
3. mozem si dat do nakladov internet, mobil?

Ak sa uz toto v diskusii rozoberalo ospravedlnujem sa, nenasiel som ...

Dakujem za kazdu pomoc.
mf
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    problem9 Pozri príspevok
    Dobry den,

    chcel by som vas poradil o radu, som zamestnanec na plny uvazok s tym, ze mam aj zivnost v oblasti IT (programovanie, sprava, udrzba, backup atd). Co vsetko si mozem dat ako naklady zivnosti? Hlavne mi ide o nasledujuce veci:

    1. auto, treba prepisat? mozem si davat do nakladov benzin, opravy? a ako to je potom s PZP, treba nahlasit zmenu?
    Môžete používať aj auto nezaradené do obchodného majetku. V takom prípade uplatníte PHM a paušálne náhrady. Ak by ste chceli dávať do nákladov aj opravy, auto musí byť zaradené do OM. V každom prípade auto musíte prihlásiť na DÚ kvôli cestnej dani. Ehm, čo je PZP?
    2. nakup hw suvisiaceho s mojou zivnostou, teda pocitace, telefony, rozny hardware atd, ako casto ich mozem odpisovat?
    Nedá sa jednoznačne odpovedať. Odpisuje sa majetok v hodnote nad 30.000,-Sk. Iné nákupy dávate priamo do nákladov.
    3. mozem si dat do nakladov internet, mobil?
    Môžete, ale aby to bolo úplne v poriadku, mali by byť prihlásené na SZČO, t.j. na faktúre by malo byť uvedené Vaše IČO, prípadne IČ DPH, ak ste plátcom dane.
    Ak sa uz toto v diskusii rozoberalo ospravedlnujem sa, nenasiel som ...

    Dakujem za kazdu pomoc.
    mf
    Odpoveď v texte.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    dahada Pozri príspevok
    Ja dávam do nákladov aj opravu, PZP, HP jedine nemôžem dať
    odpisy.
    opravu auta? jedine ak je v OM, ako napísal ego.mc

    Živnosť popri zamestnani a možne náklady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.