Zavrieť

Porady

Zúčtovanie prijatého preddavku s pohľadávkou + DPH

Dobry den. Chcem sa opytat ako riesit nasledujucu situaciu: V r. 2007 sme prijali preddavok - zaklad 60.000,- Sk, k comu sme odviedli aj DPH 11.400,-Sk. Do konca roka 2007 nebol tento preddavok vyuctovany. Zaroven sme na rovnaku firmu vystavili v r. 2007 aj fakturu vo vyssej sume, kde sme riadne tiez odviedli DPH.
V r. 2008 sme sa s danou firmou dohodli ze danu fakturu uhradia o 71.400,- Sk menej, co je vlastne vyska prijateho preddavku. Takze mi visi na 324 suma 60.000,- Sk a 311 suma 71.400,- Sk co mam zapocitat a zaroven som 2x v r.2007 odviedla tu istu DPH vo vyske 11.400,- SK (z preddavku a aj faktury).
Ako by ste riesili 2x uhradenu DPH a zaroven aj zapocet?
Velmi pekne dakujem za odpovede.
Eva
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ak to bola vyúčtovacia faktúra, kde ste omylom zabudli odpočítať preddavok, tak by bolo treba riešiť dodatočným daňovým priznaním, nakoľko ste nepostupovali v súlade so zákonom o DPH.
    Pokiaľ viete obhájiť, že šlo o preddavok, ku ktorému nenastalo plnenie a preto si ho iba započítavate, tak vystavte dobropis k preddavku s dátumom započítania. Dátum započítania chápem ako dátum "vrátenia" prijatého preddavku.
    Účtovanie podľa možností používaného SW.
    Obhajit sa to da, asi to bude najlepsie riesit dobropisom, dakujem. Mam ale este jeden podobny problem: Firma prijala v r. 2008 preddavok 357tis. z coho odviedla 57tis. DPH. Vyuctovala cast preddavku v sume 221.204,30. Dalej druhy kurz sa neuskutocnil, preto vystavila fa na zmluvne dohodnutu pokutu za nerealizovany kurz - oslobodene od DPH, v ramci ktorej vyuctovala dalsiu cast preddavku vo vyske 74.613,- Sk (bez DPH). Ostatnu cast preddavku dobropisovala, kedze neprebehlo plnenie.. Zaujima ma ako postupovat pri OF na kt. sa nevztahuje DPH, ked je v ramci nej aj vyuctovanie toho preddavku z ktoreho sa DPH odviedla..

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    netreba miešať jablká s hruškami.
    Zmluvná pokuta nie je dodaním a nevzťahuje sa na ňu DPH.
    Ak ste časť preddavku započítali, bolo treba aj k tej časti preddavku urobiť dobropis a DPH vysporiadať. Započítali by ste "brutto sumu", čo by bolo správne. Vy ste zrejme započítali "netto sumu" - bez DPH.
    odporúčam sumu započítanú na časť zmluvnej pokuty rozdeliť na ZD a DPH a urobiť dobropis.
    Naposledy upravil KEJKA : 10.12.08 at 17:13
    Dobropisovala som DPH, myslite ze na to potrebujem oficialny dobropis, alebo staci danovemu uradu poznamka v internom doklade kde je vysvetleny podrobne cely pripad?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Dopravana Pozri príspevok
    Dobropisovala som DPH, myslite ze na to potrebujem oficialny dobropis, alebo staci danovemu uradu poznamka v internom doklade kde je vysvetleny podrobne cely pripad?
    Opravu DPH, základu DPH voči inému platiteľovi treba riešiť faktúrou-dobropisom.

    Zúčtovanie prijatého preddavku s pohľadávkou + DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.