Zavrieť

Porady

Dávanie charitatívnych darov

Ahojte poraďáci,

chcela by som poprosiť o pomoc. Firma s.r.o. darovala zostatkový tovar na sklade nemocnici a neziskovej organizácii. Do akej výšky si to môže dať do nákladov ako odpočítateľnú položku? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    destiny333 Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,

    chcela by som poprosiť o pomoc. Firma s.r.o. darovala zostatkový tovar na sklade nemocnici a neziskovej organizácii. Do akej výšky si to môže dať do nákladov ako odpočítateľnú položku? Ďakujem
    Podľa mňa nemôže si uplatniť v nákladoch, a dokonca ak je platiteľom dph, tak má povinnosť odviesť daň z hodnoty darovaného tovaru, materiálu. Totiž pri nákupe si uplatnil dph na vstupe, a nakoniec tovar, resp. material nepoužil na svoje podnikanie.

    destiny333 je offline (nepripojený) destiny333

    Pracujúca matka a manželka destiny333
    To mám chápať tak, že ak firma daruje niečo iné ako finančnú hotovosť, tak si to nemôže v nijakom prípade dať do výdavkov a znížiť tým daňový základ? Alebo sa to týka aj finančných príspevkov? To by sa im potom viac oplatilo ten tovar vyhodiť (účtovne - likvidácia) a malo by to aspoň nejaký efekt.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    destiny333 Pozri príspevok
    To mám chápať tak, že ak firma daruje niečo iné ako finančnú hotovosť, tak si to nemôže v nijakom prípade dať do výdavkov a znížiť tým daňový základ? Alebo sa to týka aj finančných príspevkov? To by sa im potom viac oplatilo ten tovar vyhodiť (účtovne - likvidácia) a malo by to aspoň nejaký efekt.
    Podstatná otázka: Predmetný tovar spoločnosť použila na zabezpečenie audržanie zdaniteľných príjmov? Nie, v tom prípade ide o nedaňové náklady. To isté platí aj o DPH. Ak uplatnené DPH nepoužije na svoje zdaniteľné plnenia, potom nemá nárok na odpočet dph.

    P.S. Ani finančnú hotovosť ako dar nie je možné uplatniť ako daňový výdavok.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    destiny333 Pozri príspevok
    To mám chápať tak, že ak firma daruje niečo iné ako finančnú hotovosť, tak si to nemôže v nijakom prípade dať do výdavkov a znížiť tým daňový základ? Alebo sa to týka aj finančných príspevkov? To by sa im potom viac oplatilo ten tovar vyhodiť (účtovne - likvidácia) a malo by to aspoň nejaký efekt.
    Ani darovaná finančná hotovosť nie je VODZ.

    destiny333 je offline (nepripojený) destiny333

    Pracujúca matka a manželka destiny333
    A môžete mi poradiť čo teda spraviť so spotrebným tovarom, ktorý bol stiahnutý z predajne, lebo sa už nepredával, nie je poškodený a mohli by ho využiť niektoré nemocnice alebo neziskové organizácie? Ale taký spôsob, aby firme nevznikla strata. (Sú platcovia DPH)

    Dávanie charitatívnych darov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.