Zavrieť

Porady

DPH v Nemecku

Prosím o radu na vyriešenie malého problému, Firma, platca DPH s IČ DPH SK - chce zakúpiť v Nemecku úž. os. automobil kat. N1, . Pri obhliadkach nastal problém, že niektorí predajcovia nám nechceli predať auto bez DPH, máme dve riešenia pri uplatnení DPH a to:
1. Kúpiť auto v Nemecku bez DPH napr. 1000 Euro, na Slovensku prepočítať kurzom NBS napr. 40SK/Euro = 40000 x 19 % DPH = 7600 Sk dáme na samozdanenie, teda aj do príjmov aj do výdavkov.
2. Kúpiť auto s DPH napr. 1000 Euro, zaevidovať sa v Nemecku ako platca DPH podľa ich zákonov podať daové priznanie a vypýtať si od nich DPH 16 % z 1000 Euro.?

S tým bodom 2 - som si neni až tak istá a ak má niekto iné riešenie, prosím napíšte mi. Mám v tom hokej čo kde v Nemecku ani nevedia či sme v EÚ až kým im nepovieme že bývalé Čechoslovakaj - tak to už vedia a všetko ide.
Ak má niekto lepšie riešenie ako to vložiť do firmy aj s odpočtom budem len rada.
Dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Čisto hypoteticky by to tak bolo. V každom prípade však platí prvá možnosť. Sme v EÚ a pre každú dodávku tovaru (kde patrí aj predaj auta kategórie N1 a to nového alebo použitého) platia v členských krajinách rovnaké možnosti. Oznámili ste im, že ste plátcovia? A sú aj oni plátcovia? (Opravujem: osoby registrované na DPH na Slovensku a v Nemecku). Ak áno, jednoznačne kúpa bez DPH, na nemeckej faktúre uvedené "oslobodenie" a následne samozdanenie na Slovensku.

    Kubi je offline (nepripojený) Kubi

    Kubi
    A ak v Nemecku nie sú platcami DPH? Potom odpočet asi nebude možný? Je to ojazdené auto - r v.: 2002-2000 (uvidíme čo bude)

    Kubi je offline (nepripojený) Kubi

    Kubi
    Mám k tomuto problému další: Auto sa kupilo na zmluvu, kde nieje rozpis DPH - teda je tam len celková suma, a ten Nemec ani nie je platcom DPH-(takže to znamená, že som prišla o odpočet DPH), prepočítam sumu kurzom a zdaním aj na vstupe aj na výstupe? Alebo to ani nemusím uvádzať v DPH? A to auto budem odisovať v celkovej sume - teda celú sumu do nákladov, alebo bez DPH? Už mám v tom guláš, pozerám si aj iné články no nijako mi to nejde do súladu.
    Dík

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.