Zavrieť

Porady

materská - zamestnanie - PN - materská

mili poradaci, prosim o radu: som na MD(rod.prispevok),chcem nastupit na 1 den do prace, potom ist na PN a nasledne na dalsiu MD. Zamestnavatel ma zrejme ihned prepusti kvoli nadbytocnosti (PN by som cerpala v ochrannej lehote), mala by som dostat odstupne. Moze v tom byt nejaky zadrhel? Rada by som vyuzila odstupne, potom dobru PN. Poradte prosim.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    neviem, či je to zádrhel, ale v prípade, ak nastúpiš po RD na 1den do práce a hned na PN, tak ti môže dať výpoved z nadbytočnosti (zákonník práce § 63 ods.1 písm.b) ) len ten jeden den, čo budeš v práci. Počas PN si v ochrannej dobe voči takémuto typu výpovede. Ak by ti dal výpoved v ten jeden den, tak tvoj PP sa skončí až posledným dnom PN-ky (jedine ak by si na predlžení PP netrvala alebo teda podpísala dohodu o ukončení PP z organizačných príčin), resp. ak by za nou nasledovala MD a potom RD, tak až posledným dnom čerpania RD, lebo sa bude jednať o súvislú ochrannú dobu. Pozri zákonník práce § 64 ods.2.+ods.1 písm.a+c

    Ak by si ale podpísala dohodu podla § 60 ZP z dôvodom ukončenia PP nadbytočnosť alebo netrvala na predlžení PP, tak
    máš nárok na odstupné. S vyplatením počas PN nie je problém.

    Nepíšeš konkrétne dátumy, tie sú tiež podstatné. Zaujímavé by bolo, ak by si odpracovala ten 1den v r.2009 a potom si si uplatnovala nárok na materské v ochrannej lehote 6mesiacov po ukončení PP/nem.poistenia. Tak by som bola zvedavá, čo by uviedla mzdárka ako vymeriavací základ, z čoho by rátali materské??? Ak budeš nastupovať na MD v r.2009, tak tvoje rozhodujúce obdobie je r.2008. Ak v nom z dôvodu čerpania rodič.dovolenky predpokladám nebudeš mať vymeriavací základ pre nem.poistenie. Tak sa použije pravdepodobný VZ, z ktorého by sa platilo nemoc.poistenie v mesiaci uplatnovania si nároku na materské. Ty však predpokladám budeš v mesiaci nástupu na MD už nezamestnaná. Takže či sa použije VZ aký si mala obvykle?
    (možno to privelmi rozoberám, no tento prípad ma zaujímal už predtým, a teraz mi to prišlo na rozum)

    dendi je offline (nepripojený) dendi

    dendi
    dakujem BRCKO, nazor a rada mi pomohli. Teraz som na MD 1 rok, do prace chcem nastupit v januari a prave v ten 1 den mi daju vypoved - aspon tak mi to povedali dopredu. Na dalsiu MD budem nastupovat v maji, vraj VZ bude moj prijem podla toho 1 dna (neviem ci sa do toho bude ratat aj preplatena dovolenka a odstupne, ale aj tak by to mali byt zaujimave sumicky'. Verim ze to vyjde a ze to vsetko dobre dopadne.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    dendi Pozri príspevok
    dakujem BRCKO, nazor a rada mi pomohli. Teraz som na MD 1 rok, do prace chcem nastupit v januari a prave v ten 1 den mi daju vypoved - aspon tak mi to povedali dopredu. Na dalsiu MD budem nastupovat v maji, vraj VZ bude moj prijem podla toho 1 dna (neviem ci sa do toho bude ratat aj preplatena dovolenka a odstupne, ale aj tak by to mali byt zaujimave sumicky'. Verim ze to vyjde a ze to vsetko dobre dopadne.
    ak celý rok 2008 čerpeš v prac.pomere RD, potom v januári odpracuješ 1den a ešte v r.2009 nastúpiš na MD, tak podla mna nemôže byť tvojim vym.základom tento jeden den. To by bol, ak by si ten jeden den odpracovala v r.2008!!!

    u teba jednoznačne platí pre stanovenie vymeriavacieho základu zákon o sociálnom poistení § 54 ods.1 + § 57 ods. 1 písm a) + ods.2

    - takže ak bude tvoj PP trvať, podla mna bude tvoja materská rátaná z pravdepodobného vymer.základu, z ktorého by si platila nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD a ktorý mzdárka uvedie v potvrdení pre SP. Ten sa vydelí číslom 30 a 55% z tejto sumy je tvoje materské na 1kalend.den.

    - ak by si bola v čase nástupu na MD nezamestnaná, t.j. nemala nem.poistenie (čo asi nebudeš) tak platí aj § 54 ods.3 ZoSP - a to by bol ten zaujímavý prípad, čo som už spomínala

    materská - zamestnanie - PN - materská

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.