Zavrieť

Porady

DPH - príjem neovplyvňujúci ZD?

Ahojte Poraďáci,

mám taký menší problém ohľadne dani z príjmov a DPH. Ide mi konkrétne o to, že mám vystavenú faktúru voči odberateľovi na poskytnutie služieb, pričom faktúra má väčšiu hodnotu a s odberateľom som sa dohodla, že bude platiť po častiach. Samozrejme DPH z celej hodnoty už odviedla veľkému bratovi. Z celkovej hodnoty faktúry s DPH je už zaplatená cca. 50% a zostáva zvyšok. Problém je však v tom, že v tomto roku už pravdepodobne celá faktúra nebude uhradená. Účtovnícky softvér mi došlé čiastkové platby nahadzuje troška čudne (avšak možno/pravdepodobne správne). Uvediem to na príklade:

Hodnota faktúry 100 Sk + 19 DPH = 119 Sk. Odberateľ mi zaplatil 52 Sk. Zostáva teda ešte zaplatiť 67 Sk. Program mi došlých 52 Sk nahadzuje nasledovne: 19 Sk príjem neovplyvňujúci ZD a 33 Sk ako príjem ovplyvňujúci ZD. Kedže faktúra nebude celkom uhradená tento rok, to znamená, že je nezaplatím podľa tohto daň z príjmov z celkového príjmu 52 Sk, ale len 33 Sk.

Dúfam, že mi to program robí správne, len som nenašiel v žiadnom predpise oporu takéhoto postupu.

Viete mi poradiť?

Ďakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Pri čiastkovej úhrade faktúry pri započítaní DPH a príjmu resp. výdavku môžeš uplatniť 3 spôsoby:
    - DPH rovnomerne k príjmu/výdavku
    - najprv je zúčtovaná úhrada DPH a až potom príjem resp. výdavok
    - najprv je zúčtovaný príjem resp. výdavok, DPH až na záver
    Postup musí byť uvedený v internej smernici a platí pre všetky čiastkové úhrady, t.j. nemôžeš inak postupovať pri vystavených a inak pri prijatých faktúrach

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Doplním Rozalku týmto :

    Postupy JU

    §19 Daň z pridnej hodnoty
    1...
    2...
    3...
    4...
    (5) Pri účtovaní dane z pridanej hodnoty v peňažnom denníku pri čiastočnej úhrade záväzku alebo čiastočnom inkase pohľadávky sa postupuje podľa vnútorného predpisu účtovnej jednotky.

    DPH - príjem neovplyvňujúci ZD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.