Zavrieť

Porady

nová hranica DPH

Ahojte poraďáci,
mala by som otázku ohľadom novej hranice povinnosti byť platiteľom DPH.
"Podľa tejto novej hranice sa budú posudzovať aj mesiace v roku 2008. Ak sa teda vo februári 2009 pozriete na tržby za predošlých 12 kalendárnych mesiacov a zistíte, že po ich prepočte na eurá presiahli obrat 35 000 EUR, do 20. 2. 2008 sa musíte zaregistrovať ako platiteľ DPH."
Mám to chápať tak, že vo februári už musím zaplatiť DPH???
A ešte jeden dotaz by som mala. Ak je známa zamestnaná a zároveň má aj živnosť, povinnosť byť platiteľ DPH jej nevzniká ak nemá ten určený obrat v živnosti ale má ho so zárobkom zo zamestnania..??Zrátava sa príjem zo živnosti a zo zamestnania len pri daňovom priznaní, že?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    eva29 Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    mala by som otázku ohľadom novej hranice povinnosti byť platiteľom DPH.
    "Podľa tejto novej hranice sa budú posudzovať aj mesiace v roku 2008. Ak sa teda vo februári 2009 pozriete na tržby za predošlých 12 kalendárnych mesiacov a zistíte, že po ich prepočte na eurá presiahli obrat 35 000 EUR, do 20. 2. 2008 sa musíte zaregistrovať ako platiteľ DPH."
    Mám to chápať tak, že vo februári už musím zaplatiť DPH??? NIE
    A ešte jeden dotaz by som mala. Ak je známa zamestnaná a zároveň má aj živnosť, povinnosť byť platiteľ DPH jej nevzniká ak nemá ten určený obrat v živnosti ale má ho so zárobkom zo zamestnania..??Zrátava sa príjem zo živnosti a zo zamestnania len pri daňovom priznaní, že? ÁNO
    Ďakujem
    Odpoveď v texte.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    eva29 Pozri príspevok
    tak odkedy treba platiť DPH?
    Do 20.-eho sa zaregistruješ na DU... DU Ti vystaví kartičku platiteľa DPH, s dátumom, od kedy sa stávaš platiteľom. Od uvedeného dátumu budeš účtovať s DPH...

    antiny je offline (nepripojený) antiny

    "bušido" =D antiny
    prosím o radu
    existuje aj nejaká dolná hranica - nemyslím pre registráciu
    ale ak si chcem uplatniť nadmerný odpočet a som začínajúca firma. schválili byť platcom DPH od začiatku, zatiaľ žiadny príjem z podnikatelskej cinnosti (ani žiadne vystavené faktúry), zatiaľ iba náklady a DF
    čiže daňové priznanie k DPH bude: r. 3,4,13 a hlavne 17 nula 0,-
    a r.napri 19 , 21, DPH z nákladov
    čiže nasledovať bude r. 29.
    spodný limit nie je?

    R-Vráce je offline (nepripojený) R-Vráce

    žena R-Vráce
    Už keď si platca DPH , tak nie je dolná hranica , ktoru musiš platiť.
    Ak nemáš príjem len výdavky tak budeš mať v tom zdaňovacom období nadmerný odpočet.

    antiny je offline (nepripojený) antiny

    "bušido" =D antiny
    uf odľahlo mi, zneistela som lebo sa ma všetci pýtajú že či som neurobila chybu či sa mi to vyplatí.
    Ď.

    antiny je offline (nepripojený) antiny

    "bušido" =D antiny
    ak som platca od 8.12.2008 môžem si uplatniť odpočet aj z VOZD s pred tohoto dátumu? (z októbra a novembra) 1/4 r.platca
    alebo až od 8.12.08?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    antiny Pozri príspevok
    ak som platca od 8.12.2008 môžem si uplatniť odpočet aj z VOZD s pred tohoto dátumu? (z októbra a novembra) 1/4 r.platca
    alebo až od 8.12.08?
    Môžeš si uplatniť zo zásob nadobudnutých pred dňom registrácie od platitela DPH a zostatkovej ceny dlhodobého HIM.
    Mohla by som vás poprosiť o radu?
    Mamine robim ucto, je neplatca DPH(od 4/2008). Na koci roku mala obrat cca. 950000(cca.31534€).V poradcovi 4/09 je nieco pisane o zratavani mesiacov pre limit DPH, comu vobec nechapem.Asi do konca februara presvihne tych 35000€, tak ci ju treba prihlasit za platcu a do kedy, alebo to nebude este potrebne....
    Moc dakujem za odpoved.
    Katka

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Vargová Katarína Pozri príspevok
    Mohla by som vás poprosiť o radu?
    Mamine robim ucto, je neplatca DPH(od 4/2008). Na koci roku mala obrat cca. 950000(cca.31534€).V poradcovi 4/09 je nieco pisane o zratavani mesiacov pre limit DPH, comu vobec nechapem.Asi do konca februara presvihne tych 35000€, tak ci ju treba prihlasit za platcu a do kedy, alebo to nebude este potrebne....
    Moc dakujem za odpoved.
    Katka
    V tomto linku je dokument - Základné informácie -zo stránky www.drsr.sk kde máte príklad sledovania obratu na prelome rokov 2008/2009 .Pozrite si to , pomôže Vám.

    http://www.porada.sk/908613-post23.html

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Vargová Katarína Pozri príspevok
    Mohla by som vás poprosiť o radu?
    Mamine robim ucto, je neplatca DPH(od 4/2008). Na koci roku mala obrat cca. 950000(cca.31534€).V poradcovi 4/09 je nieco pisane o zratavani mesiacov pre limit DPH, comu vobec nechapem.Asi do konca februara presvihne tych 35000€, tak ci ju treba prihlasit za platcu a do kedy, alebo to nebude este potrebne....
    Moc dakujem za odpoved.
    Katka
    Ak 35000€ "prešvihne" do konca februára, registrovať sa treba najneskôr do 20.3.

    Pomocná tabuľka tu:
    http://www.porada.sk/792646-post6.html

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Aj ja priložím jednu tabuľku.Používala som ju na sledovanie obratu doteraz a tu je v upravenej verzii SKK do konca roka a € od 1.1.2009.

    http://www.porada.sk/891478-post58.html


    Ak sa niekomu zle zobrazuje tabuľka, tak ju aj prikladám.
    Naposledy upravil VladoaKatka : 12.01.09 at 06:25

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.