Zavrieť

Porady

zmena výšky obratu pre registráciu

Ahojte,
počuli ste niečo o zmene výšky obratu pre registráciu na DPH?
Vraj obrat za 12 po sebe idúcich mesiacov nesmie presiahnuť 35.000€.
Ak je to tak od kedy to platí?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
kubina Pozri príspevok
Ahojte,
počuli ste niečo o zmene výšky obratu pre registráciu na DPH?
Vraj obrat za 12 po sebe idúcich mesiacov nesmie presiahnuť 35.000€.
Ak je to tak od kedy to platí?
Platiť bude od 1.1.2009, a je to menej ako teraz. 35000€= cca 1.050.000 Sk, a teraz je hranica 1,5 mil.
0 0
kubina kubina

kubina je offline (nepripojený) kubina

A v ktorej novele zákona je to uvedené, nemôžem to nikde nájsť.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
http://www.porada.sk/t70339-euro-zak...ke-pokyny.html
http://www.porada.sk/t87419-euro-pri...-1-2009-a.html
http://www.porada.sk/t81326-suhrn-euro-2008-a.html
0 0
kubina kubina

kubina je offline (nepripojený) kubina

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Aj mňa dnes moji známi "bombardovali" podobnými otázkami, tak som im pripravila tabuľku, aby si to mohli sami sledovať.
Prikladám.
0 0
ivet. ivet.

ivet. je offline (nepripojený) ivet.

ja by som sa chcela opytat, ze ak som teraz stvrtrocny platca DPH od akej vysky budem od 1.1.09 musiet byt mesacny.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Rozalka Pozri príspevok
Aj mňa dnes moji známi "bombardovali" podobnými otázkami, tak som im pripravila tabuľku, aby si to mohli sami sledovať.
Prikladám.
...ešte by som "tým bombardérom" prizvukovala (tak polopatisticky), že

pre rok 2008 - ak dosiahne obrat za mesiace január až december vo výške 1 500 000 SKK - musí sa prihlásiť do 20. januára 2009 na registráciu plárcu DPH

pre rok 2009 - ak dosiahne obrat za mesiace február až december 2008 (prepočet na EURO) + tržba za január 2009 vo výške 35 000 EUR - musí sa prihlásiť do 20. februára 2009 na registráciu plátcu DPH

Prizvukovať - nenabieha sa od 1.1.2009 na nový 12 mesačný cyklus, toto je to, čo asi vo väčšine neočakávajú neplátcovia DPH, bude to nepríjemné prekvapenie pre nich.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ivet. Pozri príspevok
ja by som sa chcela opytat, ze ak som teraz stvrtrocny platca DPH od akej vysky budem od 1.1.09 musiet byt mesacny.
môj osobný názor je že v najbližšej novelizácii DPH to bude uvedené v zákone ale ak nie tak jednoducho prepočet konverzným kurzom inak to nejde...
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Podnikatelia sa tak budú musieť zaregistrovať na daňovom úrade pre platenie tejto dane v prípade, ak ich obrat za posledných 12 mesiacov prekročí spomínaných 35 tis. eur (1,054 mil. Sk).

Slovensko sa pri tejto zmene musí riadiť záväznou európskou smernicou. "Z tohto dôvodu nie je možné prepočítať obrat 1,5 mil. Sk konverzným kurzom na eurá, ale sme zaviazaní v súvislosti so zavedením eura uviesť v zákone o DPH smernicou určený obrat v eurách - 35 tis. eur, “ uviedol pre agentúru SITA Ján Onda z Ministerstva Financií (MF) SR.

Podnikateľ, ktorý do konca decembra 2008 dosiahne obrat pre registráciu za platiteľa dane z pridanej hodnoty v súčasnosti platnej výške 1,5 mil. Sk (49,79 tis. €), bude povinný podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. januára 2009. Nebude však musieť vykonať prepočet zo slovenskej meny na euro. Zmeny však nastanú v prípade, ak sa bude brať do úvahy rozhodujúci obrat pre registráciu v období pred zavedením eura a po jeho zavedení.

Subjekt, ktorý bude mať obraty pred 1. januárom 2009 a nedosiahne do konca decembra 2008 obrat 1,5 mil. Sk (49,79 tis. €), tak bude musieť započítať do obratu 35 tis. eur (1,054 mil. Sk) aj obraty, ktoré dosiahne v roku 2008, pričom tieto obraty v slovenských korunách prepočíta na menu euro.

To znamená, že ak napríklad podnikateľ dosiahne za kalendárne mesiace február až december 2008 obrat 0,9 mil. Sk (29,87 tis. €) na základe tohto obratu mu nevzniká povinnosť podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane. V prípade, ak by jeho obrat za kalendárny mesiac január 2009 vykázaný už v eurách v súčte s obratom za 11 mesiacov roka 2008 prepočítanom na eurá presiahol spomínaných 35 tis. eur (1,054 mil. Sk), je povinný podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane do 20. februára 2009.

Podľa rezortu financií by podnikatelia, ktorí sa po novom roku po úprave obratu stanú platiteľmi DPH, mali brať do úvahy aj fakt, že po registrácii má platiteľ dane právo na odpočet DPH (19 %) z ceny majetku v prípade, ak ho používa na podnikanie. Súčasne im môže táto
skutočnosť pomôcť získať nové zákazky od podnikateľov, ktorí sú platiteľmi DPH a nemajú záujem o dodávky od neplatcov dane. V prípade, ak podnikateľ vedie jednoduché účtovníctvo, môže v ňom pokračovať aj po registrácii za platiteľa dane.

Inštitút finančnej politiky (IFP) pri MF SR odhadol negatívny dopad tejto zmeny v registrácii platcov DPH na budúcoročný štátny rozpočet vo výške 331 mil. Sk (10,99 mil. €). Dôvodom má byť podľa rezortu skutočnosť, že dodatočný výnos dane od nových platiteľov bude nižší ako daň odpočítaná z majetku týchto platiteľov DPH. V roku 2010 už IFP odhaduje zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu o 172 mil. Sk (5,709 mil. €) a v roku 2011 o 186 mil. Sk (6,174 mil. €).
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Braňo Pozri príspevok
Podľa rezortu financií by podnikatelia, ktorí sa po novom roku po úprave obratu stanú platiteľmi DPH, mali brať do úvahy aj fakt, že po registrácii má platiteľ dane právo na odpočet DPH (19 %) z ceny majetku v prípade, ak ho používa na podnikanie. Súčasne im môže táto
skutočnosť pomôcť získať nové zákazky od podnikateľov, ktorí sú platiteľmi DPH a nemajú záujem o dodávky od neplatcov dane. V prípade, ak podnikateľ vedie jednoduché účtovníctvo, môže v ňom pokračovať aj po registrácii za platiteľa dane.
Zaujímavé je, že sa citovaným neoháňajú, keď šikanujú hlavne malých podnikateľov v prípade záujmu o dobrovoľné zarigistrovanie sa za platiteľa DPH . Odrazu koľko výhod ...
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

no teda, človek počíta jak dement, aby to nevyšlo na platcu DPH (malý živnostník má predsa starosti s tým, aby zohnal "kšefty" a zarobil a nie behaním po poisťovniach, úradoch a vypisovaním kopy tlačív) a oni takto. Ozaj sa neoplatí byť platcom DPH, keď to prekročí len o nejakú tú tisícku. Človek aby sa radšej zamestnal. Zamestnanec má práva, živnostník povinnosti.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Braňo Pozri príspevok

Podľa rezortu financií by podnikatelia, ktorí sa po novom roku po úprave obratu stanú platiteľmi DPH, mali brať do úvahy aj fakt, že po registrácii má platiteľ dane právo na odpočet DPH (19 %) z ceny majetku v prípade, ak ho používa na podnikanie. Súčasne im môže táto
skutočnosť pomôcť získať nové zákazky od podnikateľov, ktorí sú platiteľmi DPH a nemajú záujem o dodávky od neplatcov dane. V prípade, ak podnikateľ vedie jednoduché účtovníctvo, môže v ňom pokračovať aj po registrácii za platiteľa dane.
Škoda len, že ministerstvo financií nespravilo analýzu,ako sa mi budú hrnúť pre tovar odberatelia, lebo už si budú môcť spraviť odpočet DPH ...
To mali preskúmať, čo to spraví s podnikateľmi, ktorých povinnosť registrácie, následne logicky vyššie ceny o to DPH doženú do krachu.
Taký kolos ako .... nebudem menovať aj tak robil s drobnými dodávateľmi čo chcel, žeby práve teraz zmenil taktiku výberu dodávateľov, alebo platobnú taktiku ... Ten malý podnikateľ chudák zaplatí aj DPH s dodaného tovaru a peniaze od odberateľa uvidí prinajlepšom až ďalší Q-ál a ešte bude rád, že mu ich nezníži o svojvoľne poskytnutú zľavu vo výpredaji.
0 0
Guso Guso

Guso je offline (nepripojený) Guso

Začal som novú tému s podobným názvom, ale bol som usmernený, že podobná téma na porade už existuje. Z poskytnutých informácií a uvádzaných príkladov však nie je mi na 100% jasné, ako bude posudzovaný nasledovný prípad:
Ak podnikateľ dosiahne za kalendárne mesiace január až december 2008 obrat 1,4 mil. Sk , na základe tohto obratu mu nevzniká povinnosť podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane.
Ak ten istý podnikateľ za mesiace február 2008 až január 2009 dosiahne obrat nižší ako 1,054 mil Sk, tiež nie je povinný sa registrovať.

Chápem to správne?

Za odpovede a názory ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Guso Pozri príspevok
Začal som novú tému s podobným názvom, ale bol som usmernený, že podobná téma na porade už existuje. Z poskytnutých informácií a uvádzaných príkladov však nie je mi na 100% jasné, ako bude posudzovaný nasledovný prípad:
Ak podnikateľ dosiahne za kalendárne mesiace január až december 2008 obrat 1,4 mil. Sk , na základe tohto obratu mu nevzniká povinnosť podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane.
Ak ten istý podnikateľ za mesiace február 2008 až január 2009 dosiahne obrat nižší ako 1,054 mil Sk, tiež nie je povinný sa registrovať.
Chápem to správne?

Za odpovede a názory ďakujem
Nie. Obrat sa sleduje v nasledovných intervaloch (vždy 12 mesiacov).

01/2008 - 12/2008
02/2008 - 01/2009
03/2008 - 02/2009
04/2008 - 03/2009
05/2008 - 04/2009
06/2008 - 05/2009
07/2008 - 06/2009
.
.
.
.
.
.

Teda neberie sa rok, ako 12 mesiacov, ale 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Guso Pozri príspevok
Začal som novú tému s podobným názvom, ale bol som usmernený, že podobná téma na porade už existuje. Z poskytnutých informácií a uvádzaných príkladov však nie je mi na 100% jasné, ako bude posudzovaný nasledovný prípad:
Ak podnikateľ dosiahne za kalendárne mesiace január až december 2008 obrat 1,4 mil. Sk , na základe tohto obratu mu nevzniká povinnosť podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane.
Ak ten istý podnikateľ za mesiace február 2008 až január 2009 dosiahne obrat nižší ako 1,054 mil Sk, tiež nie je povinný sa registrovať.
Chápem to správne?

Za odpovede a názory ďakujem
Áno, chápeš to správne.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

VladoaKatka Pozri príspevok
...ešte by som "tým bombardérom" prizvukovala (tak polopatisticky), že

pre rok 2008 - ak dosiahne obrat za mesiace január až december vo výške 1 500 000 SKK - musí sa prihlásiť do 20. januára 2009 na registráciu plárcu DPH

pre rok 2009 - ak dosiahne obrat za mesiace február až december 2008 (prepočet na EURO) + tržba za január 2009 vo výške 35 000 EUR - musí sa prihlásiť do 20. februára 2009 na registráciu plátcu DPH

Prizvukovať - nenabieha sa od 1.1.2009 na nový 12 mesačný cyklus, toto je to, čo asi vo väčšine neočakávajú neplátcovia DPH, bude to nepríjemné prekvapenie pre nich.
Presne tak. Mám taký prípad, že viem už teraz-v septembri 2008, že aj keby živnostník do konca roka 2008 nedosiahol už ani korunu obratu a v januári 2009 ani euro, aj tak sa bude musieť do 20. februára 2009 registrovať za plátcu DPH.
Pozor - stane sa to každému, kto za mesiace 02/2008-12/2008 dosiahne kumulovaný obrat väčší ako 1 054 410,- Sk. Výpočet pre názornosť prikladám.
__________________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
0 0
Guso Guso

Guso je offline (nepripojený) Guso

Citát:
Nie. Obrat sa sleduje v nasledovných intervaloch (vždy 12 mesiacov).

01/2008 - 12/2008
02/2008 - 01/2009
03/2008 - 02/2009
04/2008 - 03/2009
05/2008 - 04/2009
06/2008 - 05/2009
07/2008 - 06/2009
.
..
.

Teda neberie sa rok, ako 12 mesiacov, ale 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.


Dakujem za odpoved, len neviem preco na úvod bolo to "nie". Myslím, že obaja hovoríme to isté. Ja som v tom príklade uviedol posúdenie výšky obratu za 12 mesiacov do 12/2008 a potom 12 mesiacov do 01/2009. Podstatné je, že sa hraničná výška mení skokom od 1.1.2009 z 1,5 mil Sk na 1, 054 mil Sk.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Guso Pozri príspevok
Začal som novú tému s podobným názvom, ale bol som usmernený, že podobná téma na porade už existuje. Z poskytnutých informácií a uvádzaných príkladov však nie je mi na 100% jasné, ako bude posudzovaný nasledovný prípad:
Ak podnikateľ dosiahne za kalendárne mesiace január až december 2008 obrat 1,4 mil. Sk , na základe tohto obratu mu nevzniká povinnosť podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane.
Ak ten istý podnikateľ za mesiace február 2008 až január 2009 dosiahne obrat nižší ako 1,054 mil Sk, tiež nie je povinný sa registrovať.
Chápem to správne?

Za odpovede a názory ďakujem
Guso Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, len neviem preco na úvod bolo to "nie". Myslím, že obaja hovoríme to isté. Ja som v tom príklade uviedol posúdenie výšky obratu za 12 mesiacov do 12/08 a potom 12 mesiacov do 01/09. Podstatné je, že sa hraničná výška mení skokom od 1.1.2009 z 1,5 mil Sk na 1, 054 mil Sk.
V tom máš pravdu, lenže nemôžeš rozdeliť sledované obdobie na kalendárne roky.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Katija Pozri príspevok
Presne tak. Mám taký prípad, že viem už teraz-v septembri 2008, že aj keby živnostník do konca roka 2008 nedosiahol už ani korunu obratu a v januári 2009 ani euro, aj tak sa bude musieť do 20. februára 2009 registrovať za plátcu DPH
Tu som priložila excelovskú tabuľku, stačí doplniť v Sk, obrat sa prepočíta na eurá.
http://www.porada.sk/792646-post6.html
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Ahojte ja by som mal takúto otázku ohľadne DPH.
Podnikateľ ktorý má len faktúry za 12 mesiacov v sume 1650 000,- Sk, ale ku koncu roka bude mať zaplatené len napr. 1350 000,- Sk. Je to v JU, ktorý údaj sa berie na registráciu celkové faktúry aj neuhradené alebo len uhradené. Díky batorek
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať