Zavrieť

Porady

Zabezpečenie dane ČR

Už som sa pri hľadaní tak zamotala, že budem vďačná ak mi niekto polopasticky vysvetlí ako postupovať:

slovenská firma FO vykonávala viac ako 6 mesiacov práce (v strojárskej firme) v ČR podľa zmluvy o dielo. Česká firma jej zrážala 10% v zmysle: § 38e Zákona o daních z příjmu:
"(1) K zajištění daně ze zdanitelných příjmů poplatníků podle § 2, z nichž není daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně, jsou plátci daně při výplatě, poukázání nebo připsání úhrady ve prospěch poplatníka, nejpozději v den, kdy o závazku účtují v souladu s platnými účetními předpisy, povinni srazit zajištění daně poplatníkům uvedeným v § 2 odst. 3, kteří nejsou daňovými rezidenty členského státu Evropské unie nebo dalších států, které tvoří Evropský hospodářský prostor, ve výši ..."
  • mala firma v čechách zraziť zabezpečdenie dane slovenskej firme aj keď ide o rezidenta EU?
ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Nie, nemala.
    Ak FO vznikla v ČR podľa čl.5 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenie medzi SR a ČR stála prevádzkareň, bolo povinnosťou českého subjektu podľa §34 ods.17 Zák. o správě daní a poplatků oznámiť príslušnému správcovi dane, že uzavreli zmluvu so subjektom, ktorý má sídlo v zahraničí.

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Prerátala som si to zle, nebolo to až 6 mesiacov, ale podľa môjho chápania, keďže je firma zo SR rezidentom EU, tak žiadne zabezpečenie dane?

    A ak už tá firma vykonala zabezpečenie dane a stiahla daň, tak firma SR má pohľadávku voči firme ČR? alebo voči ČR daňovému úradu?

    Ide o rok 2006, v ktorom firma SR aj skončila podnikanie a opravuje sa daňové priznanie. Preto neviem, či teraz stiahnutú daň dať do pohľadávok, alebo do daňového priznania ako započítanú.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Subjekt SR mal neuhradených 10% pohľadávok, čo sa malo odzrkadliť vo výkaze o majetku a záväzkoch. Tým, že ukončil svoju činnosť, podľa §17 ZoDPo túto časť pohľadávok mal upraviť základ dane v DP na r.40. Vyzvať subjekt z ČR o vrátenie neoprávne zrazenej dane. Uhradená časť PO sa už nebude zdaňovať. Subjekt z ČR si predmetnú záležitosť má vysporiadať s FÚ.
    Toto je môj názor.
    Dodatok: Teraz som si uvedomila, že sa to týka obdobia r.2006. Zisti, od kedy platí príslušné ustanovenie §38e Zák. o daních z příjmu. V slov. Zák. o dani z príjmu táto zmena nastala k 1.1.2007.
    Naposledy upravil Marína : 19.12.08 at 13:26

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Ďakujem krásne za pomoc. Nedopátrala som sa presne odkedy platil § 38 e , ale pre rok 2006 už v ČR platil.

    eop je offline (nepripojený) eop

    eop
    Zdravím všetkých poraďákov,
    potrebovala by som súrne poradiť, ako postupovať v prípade,
    keď sme ako PO so sídlom v tuzemsku fakturovali za software spoločnosti evidovanej v CZ. Tá nám uhradila iba 90% sumy a 10% zostalo v CZ na zabezpečenie dane. Ako mám postupovať v tomto prípade? Ako účtovať? Pohľadávky zostávajú ako neuhradené. A tá daň z CZ sa mi aj nejako vráti? Uvádzam to do priznania?
    Prosím o radu. Ďakujem

    Zabezpečenie dane ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.