Zavrieť

Porady

parcela versus pozemok

Dobrý deň, poprosila by som Vás o Váš názor, či parcela sa rovná pozemku alebo je to časť pozemku.

Napríklad pozemok 724/1, 724/2, 724/3 - sú samostatné pzemky alebo sú to časti jedného pozemku.
Z toho sa odvíja aj zaťaženie daňou z pridanej hodnoty pri predaji spolu so stavbou , ktorá na danej parcele stojí.

Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Nie, len som sa tak na to zamyslela, pretože sa predáva pozemok spolu s budovou.
    Budova je po kolaudácii viac ako 5 rokov a stojí na parcele 724 /1Vyslovene v zmluve je uvedené že sa predáva s parcelou 724/2, 724/3. Všetko sú stavebné pozemky, ale chcú predaj budovy oslobodiť. Takže aj pozemok pod budovou by bol oslobodený. Vychádzajúc však z katastrálneho zákona, parcela je samostatným pozemkom. Ak by som to takto mala brať , tak 724 /1 oslobodím a ostatné 724XX by som zdanila lebo by to boli samostatné pozemky.
    Čo si tým myslel pôvodne? To že sa potom jeden pozemok rozdelil na 3 pozemky ?

    geronimo13 je offline (nepripojený) geronimo13

    geronimo13
    pozemok je časť zemského povrchu oddelená od susedných častí hranicou územnej správnej jednotky, katastrálneho územia, zastavaného územia obce, hranicou vymedzenou právom k nehnuteľnosti, hranicou držby alebo hranicou druhu pozemku, alebo rozhraním spôsobu využívania pozemku ...

    parcela je geometrické a polohové určenie a zobrazenie pozemku v katastrálnej mape, v mape určeného operátu alebo v geometrickom pláne s vyznačením jej parcelného čísla

    takže odpoveď je pozemok parcelné číslo 724/1, pozemok parcelné číslo 724/2 a pozemok parcelné číslo 724/3 ...

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    no, takto to vyšlo aj mne, keď som študovala katastrálny zákon.
    Ale nebolo to pre mňa až také jednoznačné. Zaujal ma však príspevok kolegu/ne - riblbaka, ktorý napísal, že pôvodne to bol pozemok 724 a ten sa rozdelil- to znamená vznikli samostatné jednotky - parcely = pozemky ?

    geronimo13 je offline (nepripojený) geronimo13

    geronimo13
    pôvodne to pozemok parcelné číslo 724 a jeho rozdelením vznikli pozemky parcelné číslo 724/1, 724/2 a 724/3 ...

    parcela versus pozemok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.