Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky a DPO

Môžem si ako živnostník uplatniť paušálne výdavky 40% a sú súčasne odvody na soc. poistenie ktoré platím ako DPO(dobrovoľne)?
V zákone sa píše: „Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť...“
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    midu Pozri príspevok
    Môžem si ako živnostník uplatniť paušálne výdavky 40% a sú súčasne odvody na soc. poistenie ktoré platím ako DPO(dobrovoľne)?
    V zákone sa píše: „Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť...“
    Uplatní si paušálne výdavky v % výške, a k tomu skutočne zaplatené odvody.

    akrestanova je offline (nepripojený) akrestanova

    akrestanova
    dovoľujem si nesúhlasiť. Ja si tiež platím dobrovoľne nemocenské poistenie a do nákladov si ho nedávam. Podľa mňa, dobrovoľné poistenie nemá čo robiť v nákladoch, ale opravte ma ak sa mýlim...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    akrestanova Pozri príspevok
    dovoľujem si nesúhlasiť. Ja si tiež platím dobrovoľne nemocenské poistenie a do nákladov si ho nedávam. Podľa mňa, dobrovoľné poistenie nemá čo robiť v nákladoch, ale opravte ma ak sa mýlim...
    A to už prečo?
    Pozri si zákon. Akonáhle sa prihlásiš na dobrovoľné poistenie, stáva sa to pre teba povinnou.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    midu Pozri príspevok
    V zákone sa píše: „Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť...“
    Môžem si uplatniť aj iné poistenie (havarijné, PZP mot.voz atď)? To tiež som povinný platiť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    marjankaj Pozri príspevok
    Môžem si uplatniť aj iné poistenie (havarijné, PZP mot.voz atď)? To tiež som povinný platiť.
    Pri paušálnych výdavkoch ? To nemyslíš vážne ...

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    midu Pozri príspevok
    V zákone sa píše: „Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť...“

    To ma len teraz tak napadlo, keď som uvidel túto citáciu zákona.

    Doplnenie

    §6

    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.



    Nenašiel som, kde by to bolo zakázané(PZP príp. iné poistné). Že by na to zabudli?
    Naposledy upravil marjankaj : 28.12.08 at 19:33 Dôvod: dplnenie

    Kelis je offline (nepripojený) Kelis

    Kelis
    Neviem, či som sa dostala do správnej témy, ale snáď áno. Potrebujem poradiť ohľadom paušálnych výdavkov. Podnikateľ začal činnosť v marci 2008 a ukončil ju v auguste 2008. Medzitým si zobral auto na lízing na IČO. Nebudem ho zaraďovať do podnikania, účtovať odpisy a iné preukázateľné výdavky. Uplatním mu iba paušálne výdavky.

    Je tento postup prístupný?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Kelis Pozri príspevok
    Neviem, či som sa dostala do správnej témy, ale snáď áno. Potrebujem poradiť ohľadom paušálnych výdavkov. Podnikateľ začal činnosť v marci 2008 a ukončil ju v auguste 2008. Medzitým si zobral auto na lízing na IČO. Nebudem ho zaraďovať do podnikania, účtovať odpisy a iné preukázateľné výdavky. Uplatním mu iba paušálne výdavky.

    Je tento postup prístupný?
    Paušálne náhrady - ak máš na mysli tie zo zákona o cestovných náhradách, si môžeš uplatniť len na auto vlastné alebo v BSM, nie na auto na leasing.
    Naposledy upravil veronikasad : 30.12.08 at 08:28

    Kelis je offline (nepripojený) Kelis

    Kelis
    Asi som sa zle vyjadrila. Mne len ide o to, či aj v takom prípade, že SZČO má auto na IČO a na splátky sa rozhodne radšej pre paušálne náklady. Nebude účtovať o preukázateľných výdavkoch, nebude zaraďovať auto do podnikania, ani účtovať lízing.
    Uplatní si zo zákona 40 % paušálne výdavky z príjmov + odvody a nezdaniteľnú časť na daňovníka.
    Môže takto postupovať?

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Kelis Pozri príspevok
    Asi som sa zle vyjadrila. Mne len ide o to, či aj v takom prípade, že SZČO má auto na IČO a na splátky sa rozhodne radšej pre paušálne náklady. Nebude účtovať o preukázateľných výdavkoch, nebude zaraďovať auto do podnikania, ani účtovať lízing.
    Uplatní si zo zákona 40 % paušálne výdavky z príjmov + odvody a nezdaniteľnú časť na daňovníka.
    Môže takto postupovať?
    Áno môže.

    zukana je offline (nepripojený) zukana

    zukana
    Ahojte.

    Aké účtovné knihy treba používať, ak sa živnostník rozhodol, že si bude uplatňovať paušálne výdavky 40%. A ak si ich uplatní na rok 2008, môže sa potom rozhodnúť pre zmenu v roku 2009?

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    zukana Pozri príspevok
    Ahojte.

    Aké účtovné knihy treba používať, ak sa živnostník rozhodol, že si bude uplatňovať paušálne výdavky 40%. A ak si ich uplatní na rok 2008, môže sa potom rozhodnúť pre zmenu v roku 2009?
    Zákon o dani z príjmov
    §6
    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

    A ešte evidenciu hmotného a nehmotného majetku, ak ho má.

    §22
    (9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.


    Áno v roku 2009 si môže uplatňovať preukázané výdavky.


    Pri zmene uplatňovania výdavkov, treba upraviť základ dane podĺa §17.

    §17
    (10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.


    striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

    striebro1
    dobry den,

    mozem si pri pausalnych vydavkoch, do odvodov zapocitat ako naklad aj nedoplatok z rzzp z roku 2005, ktory bol uhradeny v roku 2008?
    vopred dakujem za odpoved

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    striebro1 Pozri príspevok
    dobry den,

    mozem si pri pausalnych vydavkoch, do odvodov zapocitat ako naklad aj nedoplatok z rzzp z roku 2005, ktory bol uhradeny v roku 2008?
    vopred dakujem za odpoved
    Áno...

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    marjankaj Pozri príspevok
    To ma len teraz tak napadlo, keď som uvidel túto citáciu zákona.

    Doplnenie

    §6

    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.



    Nenašiel som, kde by to bolo zakázané(PZP príp. iné poistné). Že by na to zabudli?
    Nezabudli, občas sa zíde čítať celý zákon, teda aj tzv. legislatívne skratky, ako je napr.:

    § 5
    Príjmy zo závislej činnosti
    (7)

    e) poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu (ďalej len "poistné a príspevky"), ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,





    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Rozalka Pozri príspevok
    Nezabudli, občas sa zíde čítať celý zákon, teda aj tzv. legislatívne skratky, ako je napr.:

    § 5
    Príjmy zo závislej činnosti
    (7)

    e) poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu (ďalej len "poistné a príspevky"), ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,





    Ďakujem Rozalka. Skôr by som to očakával v §2. Keďže príjmy zo závislej činnosti nemám, ani nikoho nezamestnávam, §5 veľmi neštudujem a preto mi to uniklo.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Občas treba čítať všetko.
    Len tak na margo: aj keď nie si plátca DPH, mal by si mať prehľad o zákone, lebo nikdy nevieš ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.