Zavrieť

Porady

Výška fondu opráv

Odkúpili sme byty do osobného vlastníctva a chcem sa spýtať či je nejak obmedzená výška tvorby fondu opráv.Môžeme si stanoviť napr.20x1m2 alebo je to nejak zákonom obmedzené?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Zákonom výška tvorby FOU nie je obmedzená. Ide len o to, aby sa na tejto výške dohodli všetci vlastníci a v zmysle zákona. Samostatne si nemôžeš určiť, koľko budeš platiť do FOÚ. A ako bolo vyššie spomenuté, je dôležité vedieť a poznať aspoň minimálne stav domu a spoločných priestorov, aby sa adekvátne určila výška príspevku na príslušný rok (+ rezerva na nepredvídané výdavky). Môžem len odporúčať pripraviť si aj dlhodobý plán opráv, údržby.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Záleží na tom , čo potrebujete financovať a koľko máte m2 plochy za ktorú platíte. Ja som navrhla 15 sk/m2 minimálne a tak máme mesačný prírastok do fondu cca 40tis., z toho už sa dá niečo riešiť. V OSBD majú mnohé domy 4-5 sk/m2 a tak to tam aj vyzerá...

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    My budeme mať od januára 13,-/m2, no aj to je dosť málo.

    Chcela by som sa spýtať Vás, ktorý máte skúsenosti s mimoriadnou tvorbou, ako to máte poriešené. Jedná sa mi konkrétne o mimoriadnu tvorbu z preplatkov z vyúčtovania. Ako to máte stanovené? - napr. že každý z toho preplatku prispeje mimoriadne do FO xx SK/m2? Chcela by som to navrhnúť na budúcej schôdze, len by som potrebovala vedieť, ako to funguje. Náš správca nám zatial takéto niečo nenavrhol - teda nie z preplatkov z vyúčtovania.
    Ďakujem za odpoveď!

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Lotarka Pozri príspevok
    My budeme mať od januára 13,-/m2, no aj to je dosť málo.

    Chcela by som sa spýtať Vás, ktorý máte skúsenosti s mimoriadnou tvorbou, ako to máte poriešené. Jedná sa mi konkrétne o mimoriadnu tvorbu z preplatkov z vyúčtovania. Ako to máte stanovené? - napr. že každý z toho preplatku prispeje mimoriadne do FO xx SK/m2? Chcela by som to navrhnúť na budúcej schôdze, len by som potrebovala vedieť, ako to funguje. Náš správca nám zatial takéto niečo nenavrhol - teda nie z preplatkov z vyúčtovania.
    Ďakujem za odpoveď!
    Ja by som to riešila radšej tak, aby sa presunuli peniaze ...napr. zo zálohy za teplo / tam bývajú najväčšie preplatky/ do fondu opráv. Predpis sa nezmení, len sa zvýši fond a samozrejme nebudú už také preplatky. Ale ak potrebujete peniaze súrne buď si určíte koľko zaplatí každy na byt rovným dielom, alebo podľa m2 plochy. Mala som už také zbierky a skladali sme sa rovným dielom a veľmi to pomohlo. Nebol problém na dobru vec...

    Polis je offline (nepripojený) Polis

    Polis
    Naše spoločenstvo má od roku 2002 - 13 Sk/m2. 1999 to bolo 4Sk, 2000 - 6 Sk, 2001 - 7 Sk. O tom čo sme urobili na bytovke som už na porade písal. 13 Sk na m2 u nás stačí. Neuvažujeme o zvýšení tvorby fondu. Čo nám pomohlo, že po rekonštrukcii kotolne, zateplení a výmene okien, dverí sme z preplatkov odsúhlasili jednorázové vklady (4 roky po sebe) do fondu. Osvedčilo sa nám to.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    My sme odkupovali byty v roku 1996, no asi do roka sme si navyšili tvorbu FO na 8,-Sk za m2, pred rokom na jesen na 15,-Sk, to bolo hned čo sme vedeli, že ideme zateplovať. Teraz máme stale rezervu a mesacna tvorba FO pokryva splatku uveru.

    jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

    jozka56
    My máme SVB 6 rokov. Momentálne je platba do FO 25,22 SK/m2. Sme malé SVB 24 bytov. Percentuálne na m2 bežné platby 58%/voda,plyn,ele/, FO 42% a z toho 29% úver/ 9 rokov/ a zostatok 13% šetrenie na FO. Určite v marci 2009 zmena, platby mesačné ostanú, ale percentuálne rozloženie bude vyššie v prospech šetrenia bežného FO.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.